Diabelski krąg

Tom 4 cyklu Prokurator Gabriela Seredyńska

Rudowłosa Gabriela Seredyńska zdobyła moją sympatię od pierwszej części kryminalnego cyklu autorstwa Przemysława Borkowskiego, więc z chęcią sięgnęłam po najnowszą, czwartą już część „Diabelski krąg”. I widać, że Autorowi nie tyle nie brakuje pomysłów na dalsze perypetie dociekliwej pani prokurator, ile wręcz rozkręca się z każdym kolejnym tomem.

Wracając do rodzinnej miejscowości na pogrzeb ojca, z którym od wielu lat nie utrzymuje kontaktów Gabriela zamierza zakończyć ten etap swojego życia szybko i definitywnie. Przeszłość jednak nie chce wypuścić jej ze swoich szponów wysyłając niepokojące sygnały i budząc wiele pytań, których natura Seredyńskiej nie pozwoli pozostawić bez odpowiedzi.

Tym razem Autor stawia przed kobietą trudne wyzwanie, bo działając poza Warszawą traci wszelkie prokuratorskie umocowania stając się zwykłym obywatelem zderzającym się z niezbyt przychylną machiną prawa i lokalnymi układami. Z pewnością wiąże jej to ręce, zamyka wiele drzwi, zmusza do lawirowania i budzi frustrację, jednak te trudności nie mają szans z jej wewnętrznym przymusem poznania prawdy bez względu na cenę.

Momentami sentymentalna, czasem przerażająca wędrówka w okres dzieciństwa i młodości postrzegana zupełnie inaczej wraz z kolejnymi wypływającymi tajemnicami budzi w niej emocje równie mocne jak niepokojące zaginięcia młodych ludzi sprzed kilku lat. Dokąd zaprowadzi ją jej nieformalne śledztwo, gdy wokół same wilki, a po jej stronie zdaje się być jedynie jeden sprytny lis?

Linearna narracja i krótkie rozdziały dają tej dość grubej powieści lekkości i dynamiki, które sprawiają, że strony umykają jedna za drugą, a znakomicie oddany klimat niewielkiej, hermetycznej społeczności kryjącej swoich i więcej potwornych tajemnic niż się może wydawać wciąga i trzyma czytelnika do samego końca. Ciekawi mnie, ile książek z Gabrielą Seredyńską Autor ma jeszcze w planie. Przyznam, że liczę na wiele, bo potencjał tak genialnie wykreowanej bohaterki warto wykorzystać ku radości czytelników.

Informacje dodatkowe o Diabelski krąg:

Wydawnictwo: Czwarta Strona
Data wydania: 2023-10-25
Tytuł oryginału: Diabelski krąg
Tłumaczenie: brak
Dodał/a opinię: czytanienaplatan

Zobacz opinie o książce Diabelski krąg

Kup książkę Diabelski krąg

Gra w pochowanego
Przemysław Borkowski0
Okładka ksiązki - Gra w pochowanego

Źle się dzieje w Eurocity. Są mordercy, nie ma trupów. Ciała znikają z miejsca zbrodni. Desubstancjacja corpus delicti… Nazwanie rzeczy po łacinie...

Rytuał łowcy
Przemysław Borkowski0
Okładka ksiązki - Rytuał łowcy

Młoda prokurator Gabriela Seredyńska po przeprowadzce do Warszawy dostaje swoją pierwszą poważną sprawę - morderstwo. Zwłoki znaleziono w pobliżu muru...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska