Dziennik Edwarda Chomika

Każdemu zdarza się czasem takie piętnaście-dwadzieścia minut, z którymi nie wiadomo co począć. Za mało czasu, żeby zrobić coś sensownego, a za dużo, by go tak po prostu zmarnować. To świetny moment, żeby zaparzyć sobie filiżankę dobrej herbaty, albo kawy - co kto lubi i poczytać o przygodach chomika Edwarda. ,,Dziennik Edwarda Chomika 1990-1990" Miriam i Ezry Elia to urocza książeczka, niemalże broszurka, pełna zaskakującego, gorzko-rzewnego humoru. Potencjalnego czytelnika może zmylić forma graficzna: twarda okładka, kwadratowy format, duża czcionka, liczne ilustracje, rozmieszczenie tekstu - zaledwie kilka zdań na stronie (a bywa, że tylko jedno zdanie) sugeruje, że mamy do czynienia z książeczką dla dzieci. Nic bardziej błędnego! ,,Dziennik Edwarda Chomika" to lektura dla dorosłych i to nie wszystkich, a jedynie dla miłośników humoru określanego mianem ,,angielski" (choć autorzy Anglikami nie są). Mam na imię Edward i jestem chomikiem - przedstawia się bohater. - Po co pisać? Życie jest klatką z pustych słów" - pyta retorycznie i na koniec dodaje: ,,Mój dziennik przeniesie cząstkę mnie w wieczną światłość". Już wiesz, Drogi Potencjalny Czytelniku, że Edward Chomik to postać nietuzinkowa: filozof, intelektualista, autor pamiętnika pełnego egzystencjalnych przemyśleń i celnych uwag na temat codzienności. Z każdego zdania, co ja mówię - z każdego słowa, przebija absurdalny humor. Co i rusz napotykamy na subtelne aluzje i nawiązania. Tak pisali by twórcy grupy Monty Python, gdyby byli chomikami. Szkoda tylko, że dziennik nie ma szczęśliwego zakończenia. Cóż, życie chomika jest krótkie. Bardzo krótkie. Opinia pochodzi z bloga: http://polekturze.blogspot.com/

Informacje dodatkowe o Dziennik Edwarda Chomika:

Wydawnictwo: Feeria