Finalistka

Lubicie powieści true crime? Ja bardzo. Po przeczytaniu pierwszej z tej kategorii stwierdziłam, że wywołuje we mnie wiele emocji. Po pochłonięciu kolejnych dwóch, wpisały się już na stałe w trzy najlepsze gatunki literackie, które uwielbiam czytać (obok obyczaju i thrillera).

"Finalistka" oparta jest na prawdziwej historii Agnieszki Kotlarskiej, pochodzącej z Wrocławia dziewczyny, która w 1991 r. zdobyła tytuły: Miss Dolnego Śląska, Miss Polski oraz Miss International. Odznaczała się skromnością i niezwykłą urodą. I ta właśnie uroda stała się, w jej przypadku, przekleństwem.

Darek Wilczyński, odkąd zobaczył przypadkowo Agatę Szklarską na pokazie w salonie sukien ślubnych, zakochał się od pierwszego wejrzenia. "Agata stała się jego obsesją". Zbierał artykuły na jej temat, wypatrywał ją przed szkołą i domem, Agata stała się "przyczyną wszystkich jego radości i smutków, sukcesów i klęsk, nadziei i rozczarowań". Ona jednak była narzeczoną innego. "Dlaczego go to tak bardzo bolało? Czemu nie mógł tak po prostu, z dnia na dzień, zobojętnieć, zapomnieć, wyłączyć emocje"? Może dlatego, że był typem samotnika, a wydarzenia z dzieciństwa odcisnęły na nim piętno.

Autorka zmieniła imiona i nazwiska głównych bohaterów. Agnieszka jest Agatą, a Jerzy Darkiem. Powieść ta emocjonuje, trzyma w napięciu, wciąga. Kiedy po przeczytaniu książki obejrzałam oryginalny filmik z wybór Miss Polski 1991 r. (można go znaleźć w internetowych czeluściach), moje emocje sięgnęły zenitu, gdy to, co opisane w książce, zobaczyłam na żywo. Kiedy te wydarzenia miały miejsce, miałam 10 lat i nie mieszkałam jeszcze we Wrocławiu. Teraz, kiedy uświadamiam sobie, że miało to miejsce tak blisko, przeżywam podwójnie. Idąc znanymi mi ulicami, zaglądajac w miejsca, które są w powieści nefralgiczne, oczami wyobraźni widzę opisane sceny.

Rewelacyjnie napisana historia o obsesji, urodzie i stalkingu, którego pojęcia wówczas nie funkcjonowało w kodeksie karnym. O niszczycielskiej sile piękna, która stała się przyczyną zbrodni i na zawsze zmieniła życie wielu osób.

Bardzo polecam! Nie oderwiesz się od niej!

Informacje dodatkowe o Finalistka:

Kup książkę Finalistka

Mocna więź
Magdalena Majcher0
Okładka ksiązki - Mocna więź

Wielka miłość, wspaniały ślub, narodziny córki - nic nie zapowiadało nadchodzącej tragedii. Ania miała wszystko to, o czym marzyła i do czego dążyła...

W cieniu tamtych dni
Magdalena Majcher0
Okładka ksiązki - W cieniu tamtych dni

Mikołaj nigdy nie miał prawdziwej rodziny - matka wyjechała za granicę, kiedy miał kilka lat a ojca nigdy nie poznał. Wychowała go babcia, Emilia - jedyna...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;