Grzech jest kobietą

Każdy ma coś na sumieniu. Błahe pomyłki, na które nikt nie zwraca uwagi oraz poważne błędy wzbudzające ogólne potępienie. Dziennikarka Ewa Wołkanowska-Kołodziej zauważyła, że wspólnym mianownikiem kobiecych grzechów jest stwierdzenie: ,,Nie jestem taka, jaka być powinnam". Wzięłam to zdanie do siebie i z niechęcią muszę się z nim zgodzić. Ale czy wina zawsze leży po stronie kobiety? Książka ,,Grzech jest kobietą" powstała z inicjatywy Ewy Wołkanowskiej-Kołodziej, która poprosiła znanych reporterów o napisanie tekstów o kobiecych przewinieniach. Tak powstało dwanaście reportaży o kobietach nieidealnych. Ich autorami są sami świetni reporterzy, a ich nazwiska wystarczą, żeby wszyscy fani gatunku poczuli przyjemne mrowienie na karku. Zawsze powtarzam, że z polskimi pisarzami bywa różnie, ale reporterów mamy wybitnych. I to widać choćby w tej skromnej antologii. Oczywiście teksty w niej zebrane są na różnym poziomie, od genialnych, po przeciętne, ale jestem przekonana, że wielbiciele literatury faktu będą zadowoleni. Trzy najlepsze teksty z całej antologii to dla mnie ,,Trochę potęgi" Marka Łuszczyny, ,,Gorgony" Grzegorza Szymanika i ,,Przedstawienie Otella we wsi Ryczołek" Pawła Smoleńskiego. Agnieszka wychodzi za mąż za muzułmanina, a później przechodzi przez prawdziwe piekło, żeby odzyskać dzieci. Rita żyje bezbożnie z żonatym mężczyzną i poza hańbą sprowadza śmierć do jego domu. Piękna Rachela nie potrafi oddać serca mężczyźnie, który ocalił jej życie, a samo ciało mu nie wystarcza. Wszystkie te trzy opowieści są niesamowicie smutne, gdyż grzechem bohaterek jest miłość, bo albo kochały za bardzo, albo kochać nie potrafiły. Wbijające w fotel kilkustronicowe arcydziełka. Na odwrocie okładki widniej zdanie opisujące antologię, które bardzo mi się spodobało: ,,Historie kobiet nieidealnych, które zrobiły coś, czego robić się nie powinno". Faktycznie, grzechy bohaterek związane są z tym, czego nie powinny były robić, ale w wielu przypadkach większość kobiet pewnie zachowałoby się podobnie, a może nawet tak samo. Niech ta książka będzie dla nas przestrogą.

Informacje dodatkowe o Grzech jest kobietą:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2014-04-07
Kategoria: Publicystyka
Dodał/a opinię: Marta Kowalik

Zobacz opinie o książce Grzech jest kobietą

Kup książkę Grzech jest kobietą

Powrót matki