Historia pewnej dziewczyny

Hmm, czyż każdy z Nas nie marzył czasami o tym, by móc wcielić się w rolę jednego z Naszych znajomych i choć przez kilka dni pożyć jego własnym życiem..? Dlaczego? To oczywiste..Wszak nie od dziś wiadomo, że życie Naszej koleżanki, przyjaciela, sąsiada, znajomego z pracy.., musi być ciekawsze, łatwiejsze, przyjemniejsze i na pewno szczęśliwsze, niż to Nasze codzienne "bycie". Oczywiście zazwyczaj to samo myślą o Naszym życiu Ci koledzy, przyjaciel, sąsiedzi i znajomi z pracy.., ale taka już chyba jest ludzka natura, każąca wierzyć w to, że wszędzie gdzie Nas nie ma jest lepiej i ciekawiej. Taką osobą jest także Tess - główna bohaterka niezwykle zabawnej i ciepłej powieści autorstwa Lindsey Kelk, zatytułowanej "Historia pewnej dziewczyny".

Tess Brookes - młoda, pogodna i pełna wiary w los kobieta, z dnia na dzień staje przed całą masą kłopotów i problemów, które pewnego dnia po prostu postanowiły się na Nią uwziąć..Oto bowiem zamiast spodziewanego awansu, zostaje zwolniona z powodu redukcji etatów. Tego samego dnia pada ofiarą złodzieja w parku, który jednak nie ma czego jej ukraść, gdyż komórkowy telefon Tess był aparatem służbowym, zaś jej portfel świeci pustką. Jakby tego było mało, po powrocie do mieszkania wdaje się w kłótnię ze znienawidzoną współlokatorką, następnie kłóci się podczas telefonicznej rozmowy z matką, a na koniec na wskutek nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, traci swojego najlepszego przyjaciela Charliego, w którym to od lat jest beznadziejnie i skrycie zakochana..I wówczas, w tym najczarniejszym z czarnych dni, do Tess uśmiecha się wreszcie los. Oto bowiem dziewczyna odbiera przypadkowo telefon do swojej współlokatorki Wanessy - wziętej fotografki, i powodowana nienazwanym odruchem, podaje się z Nią, a ściślej rzecz ujmując, nie informuje rozmówcy o pomyłce. Końcem końców, Tess przyjmuje zlecenie sesji fotograficznej na Hawajach, na które to udaje się już jako Wanessa..Oczywiście, tylko w teorii podróż ta wydaje się idealnym i najlepszym rozwiązaniem wszystkich kłopotów, gdyż na miejscu dziewczyna popada w całą masę kłopotów..

Powieść  Lindsey Kelk to przezabawna opowieść o przeznaczeniu, niemożliwości oszukania losu i kłamstwie, które mimo najszczerszych chęci, zawsze obróci się przeciwko Nam. Przede wszystkim jednak, jest to historia o miłości, a ściślej mówiąc jej poszukiwaniu, odnajdywaniu i kompletnym zaskoczeniu tym, iż właśnie "tu i teraz" ją spotykamy. Można by rzec, iż to niemalże standardowy przepis na kolejną komedię obyczajową, przenoszącą bohaterów i czytelników w najpiękniejsze miejsca na świecie, w których to mimo wielu niefortunnych zbiegów okoliczności, wszystko zawsze kończy się happy endem. I tak po prawdzie.., to właśnie taką komedią jest niniejsza powieść, z tym jednak oto zastrzeżeniem, iż w przeciwieństwie do większości tego typu książek, jest ona opowiedziana w bardzo inteligentny sposób. Oto bowiem jesteśmy świadkami niezwykłych przygód głównej bohaterki, popadającej w coraz to bardziej szalone i zwariowane tarapaty, zachowującej  przy tym jednak oznaki realności, prawdopodobieństwa i zdrowego rozsądku. Tych kilka elementów sprawiają, że książkę tę czyta się nie tylko z wielkim zainteresowaniem, ale także i pełnym zaangażowaniem, o które to byłoby by zdecydowanie trudnej w przypadku historii kompletnie oderwanej od rzeczywistości.

Największym atutem tej książki jest zdecydowanie  humor, który wprost tryska z każdej strony. I mam tu na myśli zarówno humor sytuacyjny, jak i słowny, które to idealnie się uzupełniają. O tym, iż napisać książkę  - komedię, nie jest łatwo, świadczy już chociażby to, iż bardzo rzadko tego typu książki trafiają na półki Naszych księgarni. Jeszcze rzadziej zdarza się, iż książka taka bawi i śmieszy w sposób naturalny, nie wymuszony, nie natarczywy i zachowujący przy tym dobry smak. Tess  i jej komiczne przygody to nieustające powody do śmiechu, który towarzyszył Mi niemalże od pierwszej, do ostatniej strony lektury. Nie mogłam uciec tutaj od pewnych porównań i skojarzeń z twórczością Janet Ewanovich i wykreowanej przez Nią Stephanie Plum, która ma w sobie coś z Tess, co nazwałabym bym "niekonwencjonalnym radzeniem sobie z największymi kłopotami, z uśmiechem na ustach". I to chyba właśnie ten osobisty urok głównej bohaterki sprawia, że nie możemy nadziwić się temu, co Ona wyprawia, jak i również nie możemy doczekać się chwili, w której wszystko to wreszcie znajdzie swoje szczęśliwe zakończenie..Bynajmniej tego jej życzymy i kibicujemy jej z całego serca, by Tess mogła wreszcie stać się naprawdę sobą i nie musiała już kluczyć, lawirować i dokonywać niemalże cudów, by wiarygodnie odgrywać rolę swojej współlokatorki - fotografki.

Książka ta to idealna propozycja na słoneczne wakacje, ponieważ sama wydaje się być jak wakacyjna przygoda. Lektura tej pozycji przenosi Nas do słonecznych Hawajów, w których wszystko wydaje się być piękniejsze, prostsze, radośniejsze. Tam, wraz z główną bohaterką poznajemy ludzi pięknych, utalentowanych, bogatych, żyjących na 100%. Wreszcie stajemy się obserwatorami i uczestnikami wydarzeń, które tak naprawdę chciałby przeżyć chyba każdy z Nas. I szczerze mówiąc,  autorka umożliwia Nam poprzez swoja opowieść  przeżycie takich niezwykłych i kolorowych wakacji z książką w ręku, które, wierzcie Mi, naprawdę poprawiają humor i wprawiają w doskonały, letni nastrój. Wydaje Mi się, iż jest to zasługą wspominanego już wielokrotnie humoru, którym książka ta jest przepełniona, jak i również brakiem jakichkolwiek smutnych i trudnych kwestii w treści powieści, które wymagałby od Nas bardziej "szarego i zwyczajnego" podejścia, przypominającego Nam o Naszych własnych troskach i problemach. Tutaj najważniejsza jest zabawa, śmiech, miłość i nieustająca rozrywka, nie wymagająca od Nas niczego więcej, niż ciekawości i chwili wolnego czasu w letnie popołudnie:)

Na duże słowa uznania zasługują także nietuzinkowe postacie, które to umilają Nam czas przy lekturze jak i również zaskarbiają sobie Naszą sympatię, a czasami też i antypatię, jak chociażby "ta prawdziwa" Wanessa. Oczywiście na pierwszym planie prym wiedzie główna bohaterka, czyli Tess. Jest to kobieta, która powinna mieć u swych stóp cały świat, lecz niestety jakoś dziwnym zrządzeniem losu, tak się nie dzieje. Z pewnością jest to postać niezwykle sympatyczna i zabawna, której po prostu nie sposób nie polubić. Trochę przywołuje skojarzenia z filmową postacią Bridget Jones, choć w tym przypadku na pewno znacznie mniej irytuje Nas swoją naiwnością. To, co bowiem wyróżnia tę bohaterkę z szeregu wszystkich innych postaci tej opowieści, jak również wielu innych komedii obyczajowych, to jest to, iż postać ta postępuję w sposób jak najbardziej rozsądny, logiczny i jednocześnie zwyczajny, czyli innymi słowy tak, jakbyśmy postępowali My sami będąc na jej miejscu. Lubię takich bohaterów, ponieważ nie tylko im wierzę, ale także szanuję za to, że są naturalni i prawdziwi.

Książkę czyta się niezwykle szybko i przyjemnie, nie zauważając nawet upływu czasu jaki mija na jej lekturze, jak również nieuchronnego zbliżania się do jej ostatniej strony. Łatwość przelewania swych pomysłów na papier przez autorkę, jest bardzo zauważalna i godna pozazdroszczenia. Oto bowiem czytając tę powieść nie sposób nie poddać się wrażeniu, iż historia ta to najczystsza relacja z obserwowanych wydarzeń przez postronnego uczestnika, których żywiołowość, tempo i skala, przywołują przed oczyma obraz kinowego filmu. Relacja, ciekawa, śmieszna i zaskakująca czytelnika na każdym kroku.

"Historia pewnej dziewczyny" to powieść, po którą powinien sięgnąć każdy czytelnik, potrzebujący chwili najczystszej i inteligentnej rozrywki, pozwalającej oderwać się od kłopotów dnia codziennego. Przednia zabawa gwarantowana, a do tego zapewnione dobre samopoczucie i solidna porcja optymizmu na przyszłość. Nie ma co się zatem zastanawiać, tylko trzeba chwytać w dłonie książkę Lindsey Kelk i podarować sobie  rozrywkę na kilka najbliższych jesiennych dni:)

Informacje dodatkowe o Historia pewnej dziewczyny :

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2014-07-14
Dodał/a opinię: Uleczkaa38

Zobacz opinie o książce Historia pewnej dziewczyny

Kup książkę Historia pewnej dziewczyny

Kocham Hollywood
Lindsey Kelk0
Okładka ksiązki - Kocham Hollywood

Bohaterka bestsellera Kocham Nowy Jork znów wyrusza na podbój swoich marzeń Angela Clark zapomniała o miłosnej porażce w Londynie, ma nowego fantastycznego...

Kocham Nowy Jork
Lindsey Kelk0
Okładka ksiązki - Kocham Nowy Jork

Miłość, ślub, szczęście - wszystko było na wyciągnięcie ręki. I w jednej chwili wszystko się zawaliło. Angela ma złamane serce i chce uciec jak najdalej...