House of Cards

Tom 0 cyklu Francis Urquhart

Recenzja pochodzi z: http://dokitu.blog.pl/2016/01/11/house-of-cards-bezwzgledna-gra-o-wladze/

House of Cards. Bezwzględna gra o władzę. jest powieścią z gatunku political-fiction. Długo szukałem dobrej książki, która przedstawiała by świat polityki i w końcu ją znalazłem.
Dzięki książce możemy zajrzeć za kulisy pracy oraz co często się z tym wiąże nieczystych zagrywek polityków. Pokazuje również, że są wśród nas osoby dla których własna pozycja jest ważniejsza niż cokolwiek innego, nawet ludzkie życie. Do czego jest zdolny człowiek, żeby osiągnąć to, na czym mu naprawdę zależy? W tej książce znajdziemy odpowiedź.

Sięgnąłem po książkę House of Cards. Bezwzględna gra o władzę. zauroczony przez, co tu dużo mówić genialny moim zdaniem serial telewizyjny o tym samym tytule. Główną rolę w serialu gra Kevin Spacey i doprawdy ciężko sobie wyobrazić w tym momencie, że rolę bezwzględnego polityka mógłby odegrać ktoś inny zamiast niego.
Serial okazał się hitem i niebawem na ekranach pojawi się jego 4 sezon.

Bardzo dużym zaskoczeniem był dla mnie fakt, że pierwsze wydanie książki pochodzi z 1989 r. (nigdy nie było dostępne w kraju nad Wisłą). Jednak jak to często mam miejsce, dopiero po komercyjnym sukcesie serialu na podstawie książki, książka staje się hitem i wksakuje na listy bestsellerów.

Autor książki Michael Dobbs, był niegdyś sekretarzem w rządzie premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher, więc czego jak czego, ale wiedzy na temat działania mechanizmów władzy oraz wszystkiego co za tym się kryje odmówić mu nie można. Napisał 3 książki (1. Bezwzględna gra o władzę. 2. Ograć Króla. 3. Ostatnie rozdanie) w których głównym bohaterem jest Francis Urquhart – człowiek należący do partii rządzącej o bardzo dużej ambicji i dążący do celu – jakim jest władza sama w sobie – nie zważając na cenę i poświęcenie. Oczywiście poświęcenie innych. Swoją drogą, kiedy mamy do czynienia z autorem, który wywodzi się z klasy politycznej i bądź co bądź nie pisze w zasadzie o niej w dobrych słowach, to możemy czuć się trochę przestraszeni, jeśli wyobrazimy sobie, że rzeczy przedstawione w książce mogą się (hipotetycznie oczywiście) dziać na prawdę.
Ale chyba o to właśnie chodzi w takim typie literatury.

Kupując książkę i mając przed oczami napis z tyłu okładki głoszący, że jest to „pierwowzór słynnego serialu”, byłem trochę zniechęcony wizją czytania książki, która będzie miała zbliżoną akcję do serialu telewizyjnego (ale co oczywiste; książka zawsze lepiej pokazuje temat), jednak sięgnąłem po nią. Na szczęście pozytywnie się rozczarowałem.

Akcja pierwszej książki z cyklu poświęconego Francisowi (Dobbs napisał też kilkanaście innych książek) rozpoczyna się zaraz po wygranych wyborach do Westminsteru przez partię rządzącą, do której należy nasz główny bohater i w której piastuje stanowisko rzecznika dyscypliny. Jeśli mielibyśmy wyjaśnić na czym polega jego stanowisko w bardziej przystępny sposób, to jest on kimś w rodzaju męża zaufania swojej partii, który wie o wszystkim co się dzieje wewnątrz partii, oraz często pomaga sowim kolegom. Oczywiście nic nie jest za darmo..

Całość książki opiera się na działalności Francisa i na knutych przez niego intrygach, które mają mu zapewnić – zasłużony jego zdaniem – sukces i poważanie w kręgach władzy. Autorowi książki trzeba przyznać, że potrafi wzbudzać napięcie i budować wciągającą fabułę, ponieważ za każdym razem, kiedy odkładałem książkę, po prostu nie mogłem doczekać się powrotu do niej, chociaż jej zakończenie było dość łatwe do przewidzenia. Postacie, które pojawiają się w książce obok Francisa, takie jak chociażby premier Henry Collingridge, czy dziennikarka Mattie Storin są ciekawe, barwne, ale nie da się nie odnieść wrażenia, że są tak jakby tylko dodatkiem do samej książki.
Dialogi są ciekawe i dobrze napisane, jednak jeżeli już doszukiwać się jakichś niuansów i braków, to mi zabrakło większego skupienia się na emocjach, jakie targają bohaterami, a jest ich niemało. Dobrym moim zdaniem posunięciem byłoby także większe skupienie się na mowie ciała bohaterów.
„Złote myśli” głównego bohatera na początku każdego z rozdziałów są bez dwóch zdań dodatkowym smaczkiem, na który się czeka brnąc przez kolejne kartki powieści.

Książka House of Cards. Bezwzględna gra o władzę jest na pewno książką godną uwagi. Myślę, że z przeczytania jej będą zadowoleni nie tylko fani polityki, lecz także Ci szukający dobrej książki o zabarwieniu sensacyjnym. Ja wiem na pewno, że sięgnę po kolejną część trylogii.

W mojej ocenie daję jej 7/10.

Informacje dodatkowe o House of Cards:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2015 (data przybliżona)
ISBN: 978-83-240-2655-5

Kup książkę House of Cards

Wojna Winstona
Michael Dobbs0
Okładka ksiązki - Wojna Winstona

Epicka powieść autora HOUSE OF CARDS o prawdziwej rozgrywce, której stawką były losy całego świata. Kiedy Hitler wkracza do Czechosłowacji, brytyjski premier...

House of Cards. Ograć króla
Michael Dobbs0
Okładka ksiązki - House of Cards. Ograć króla

OPOWIEŚĆ-FENOMEN, NAZYWANA WSPÓŁCZESNYM MAKBETEM. Francis osiągnął swój cel – w wyniku politycznej gry stanął na czele rządu. Teraz...