Kobieta w białym kimonie

Książkę tą pierwszy raz zobaczyłam końcem poprzedniego roku. Zakochałam się w okładce. Jest taka delikatna, kobieca, taka eteryczna. Patrząc na nią przeczuwam, że to będzie piękna historia. Potem czytam opis wydawcy. Stwierdzam, że może być faktycznie interesująca. Przez kolejne tygodnie jestem bombardowana tą pozycją w internecie. Coraz bardziej chcę ją mieć. Kiedy pojawiają się pierwsze przedpremierowe recenzje, wiem już, że muszę ją przeczytać. I tak oto jestem szczęśliwą posiadaczką tej pięknej książki. Po przeczytaniu kilku recenzji, zgadzam się z moimi poprzednikami, że to liryczna opowieść, opowiedziana pięknym językiem. Historia o miłości i trudnych decyzjach.

Akcja toczy się dwutorowo. W czasach współczesnych w Stanach Zjednoczonych i w latach pięćdziesiątych w Japonii. Dzięki temu wybiegowi poznajemy bliżej kraj kwitnących wiśni, jego kulturę tak różną od naszej .

Książka opowiada historię dwóch kobiet, które z pozoru nic nie łączy ze sobą.

Jedną z nich jest Tori Kovač, młoda kobieta żyjąca w czasach współczesnych, w Stanach Zjednoczonych. Poznajemy ją w bardzo smutnym i trudnym dla niej czasie. Mianowicie w ostatnich chwilach przed śmiercią jej ukochanego ojca. Mężczyzna na łożu śmierci dał córce list, z którego wynika, że kiedyś miał żonę i córkę w Japonii. Tori była w szoku, nie mogła uwierzyć słowom zmarłego już taty. Kobieta jest dziennikarką i dkatego jej dusza pragnie dowiedzieć się wszystkiego o tajemniczej siostrze. Postanawia wyjechać do współczesnej Japonii i podążyć śladem młodości swojego ojca.

Z drugiej strony wyruszamy w przeszłość do Japonii w latach pięćdziesiątych poprzedniego stulecia. Poznajemy siedemnastoletnią Naoko. To młodziutka Japonka do szaleństwa zakochana w przystojnym, amerykańskim marynarzu Hajime. Ich miłość była tak wielka, że potajemnie wzięli skromny, japoński ślub. Wkrótce potem okazuje się, że Naoko jest w ciąży, a Haijme musi wypłynąć w morze. Od tej pory Naoko zmuszana jest do podejmowania decyzji, które są ponad siły tak młodej osoby.

Co stało się z Naoko i jej nienarodzonym dzieciątkiem? Jak historia Naoko łączy się z Tori?

To była piękna historia o miłości. Miłości kobiety i mężczyzny, matki do córki. Bo przecież miłość kierowała Naoko, kiedy ratowała swojego maleńkiego Ptaszka. To uczucie kiełkowało w trudnych czasach, kiedy o losach kobiet decydowali mężczyźni. Kobieta nie miała zbyt wiele do powiedzenia. Musiało być tak jak postanowił ojciec rodziny. Naoko musiała w bardzo młodym wieku podejmować trudne decyzje, które zaważyły na jej przyszłości. Jednak mimo to uparcie dążyła do swojego szczęścia.

Książkę czyta się jednym tchem, która fascynuje, wzrusza, zachwyca i przeraża. Pokazana w niej Japonia to piękne, malownicze i orientalne miejsce, a z tym wszystkim miesza się strach, niepewność i bolesny los młodziutkich kobiet.

Informacje dodatkowe o Kobieta w białym kimonie:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2021-01-20
Kategoria: Historyczne
Tytuł oryginału: The Woman in the White Kimono
Dodał/a opinię: Magdalena Górska

Tagi: Przeznaczone dla kobiet i/lub dziewcząt bóg

Zobacz opinie o książce Kobieta w białym kimonie

Kup książkę Kobieta w białym kimonie

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska