Kolonia

Ocena: 4.33 (3 głosów)
opis

„Kto traci energię na myślenie, jak bardzo zaboli go upadek, w zasadzie już spadł.”

Kolonia to kolejna książka Tany French, z którą miałam okazję się zapoznać. Moje pierwsze spotkanie z tą autorką wypadło naprawdę bardzo pozytywnie i od tamtej pory z chęcią sięgam po kolejne jej powieści, bowiem wiem, że ta kobieta zawsze będzie potrafiła mnie czymś urzec i zaskoczyć. Tak też było tym razem. To niesamowite, ile pomysłów kotłuje się w jej głowie. Każda powieść to doskonale wykreowani bohaterowie, świetnie uknuta intryga, genialne zaprezentowanie realiów rozgrywającej się akcji. To właśnie te elementy charakteryzują naprawdę dobre powieści kryminalne, a Tana French może spokojnie ubiegać się o miano mistrzyni gatunku.

Tym razem zapoznajemy się w Mickiem Kennedym, profesjonalistką w swoim detektywistycznym fachu. Jako pracownik dublińskiego wydziału zabójstw podchodzi do swojej pracy niezwykle rzetelnie, dba o każdy szczegół, potrafi być okrutny wobec świadków i zrobi wszystko, aby wykrzesać z nich prawdę. Potrafi ich też odpowiednio podejść, zgodnie z zasadami doskonałej psychologii. Zawsze idealnie panuje nad sprawą i nie daje się wytrącić z równowagi. Do czasu, gdy w dzielnicy Broken Harbour dochodzi do brutalnego morderstwa całej rodziny. Mąż, żona, dwójka małych dzieci – wszyscy martwi. A z tym miejscem Kennedy wiąże najpiękniejsze wspomnienia…. A tu taka tragedia. Śledztwo w sprawie zabójstwa w Broken Harbour staje się dla niego priorytetem. Nie spocznie, póki nie znajdzie mordercy. Chyba że jego profesjonalizm zostanie zachwiany przez wydarzenia z przeszłości…

Tana French po raz kolejny stworzyła zupełnie nową, pełnowymiarową historię, w której dba nie tylko o śledztwo, ale o doskonałe zaprezentowanie bohaterów. Nawiązuje delikatnie do ich życia osobistego, tworzy wiele płaszczyzn w tej historii, a wszystkie one schodzą się w jedną, naprawdę wciągającą całość. Autorka wprowadza kilka różnych, idealnie ze sobą powiązanych motywów, a samo dochodzenie jest przedstawione w sposób bardzo szczegółowy. Właśnie taki realizm lubię w prozie kryminalistycznej! Ukazanie tego, że praca policji wcale nie jest taka prosta, tylko nie raz wymaga sporo zachodu, bywa nawet żmudna, problematyczna, wymagająca. Nie raz trzeba przesłuchiwać, chwilami wręcz nachodzić, kilku świadków, trzeba analizować możliwe scenariusze, szukać śladów, cofać się w przeszłość, łączyć fakty – to nie jest robota dla każdego. Trzeba być profesjonalistą, trzeba umieć zachować zimną krew.

Mick Kennedy jest naprawdę dobry w swoim fachu. Fakt, z początku wydaje się być lekko zadufany w sobie, zbyt pewny siebie, ale zapewne dzięki tym cechom osiągnął sukces i stał się doskonałym detektywem. Potrafi dojść do sedna każdej sprawy, nie tylko odnaleźć sprawcę, ale również wymusić na nim odpowiedź na bardzo istotne w takich przypadkach pytanie – dlaczego? W tym przypadku sprawa jest naprawdę ciekawa, a jej rozwiązanie nieoczywiste. Pod koniec powieści można się już domyśleć, co tak naprawdę wydarzyło się w jednym z domów w Broken Harbour, ale prawda taka, że zebrane dowody nie wykluczają również innej możliwości. Bardzo podobało mi się prowadzenie śledztwa przez Kennedy’ego i jego nowego, młodego partnera, Richiego. To dwie różne osobowości, ale ich relacja była doskonała – niczym mistrz i uczeń.

Tana French ma swój własny, specyficzny styl, który z pewnością zasługuje na uznanie. Stosowany przez nią język jest dojrzały, pełen zabiegów stylistycznych, idealnie dopasowany do samej fabuły. Nie boi się używać przekleństw wtedy, kiedy jest to potrzebne, potrafi w bardzo dokładny sposób opisać miejsce zbrodni. Dba o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół, co jest jedną z największych zalet tej, a także innych jej powieści. Dopracowanie – to jest to słowo, które ma tutaj ogromne znaczenie. Historia jest w pełni doszlifowana, logiczna, wciągająca. Mamy tutaj konkretnych, bardzo realistycznych bohaterów. Mamy porządnie uknutą intrygę, brutalną prawdę kryjącą się za zabójstwem, nawet taką lekko smutną i nostalgiczną. Wierzcie mi, jest moc. I może chwilami wydawać by się mogło, że książka może lekko znużyć, to mimo wszystko w ma w sobie tyle elementów wartych uwagi, że staje się to niemożliwe. Czytelnik po prostu musi odkryć P R A W D Ę.

Kolonia to kolejna doskonała powieść Tany French, z którą zdecydowanie warto się zapoznać. To nie jest byle jaki kryminał, który przeczytacie w jeden czy dwa wieczory. To złożona, wielowymiarowa i konkretna pozycja, której z pewnością poświęcicie więcej czasu. A co więcej, na pewno tego nie pożałujecie! Szukacie naprawdę dobrej prozy kryminalnej? Twórczość tej autorki to strzał w dziesiątkę!

www.bookeaterreality.blogspot.com

Informacje dodatkowe o Kolonia:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2015-03-21
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-6578-129-1
Liczba stron: 592
Dodał/a opinię: Sheti

więcej
Zobacz opinie o książce Kolonia

Kup książkę Kolonia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Zdążyć przed zmrokiem
Tana French0
Okładka ksiązki - Zdążyć przed zmrokiem

Trójka dwunastoletnich dzieci - Germanie, Adam i Peter - bawi się przy drodze koło miasteczka Knocknaree, a potem wchodzi do przylegającego do niej lasu...

Lustrzane odbicie
Tana French0
Okładka ksiązki - Lustrzane odbicie

Inteligentny, dopracowany w każdym szczególe thriller o nietypowej, zaskakującej fabule. Po wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie Operacji Westalka...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy