Księga Luster

Tom 1 cyklu Kroniki Jaaru

W ręce nastoletniej Kate Hallander trafia tajemnicza Księga Luster, która zaprowadza dziewczynę wprost do Jaaru - krainy zamieszkiwanej przez fery, jednorożce i inne dziwne stworzenia. W tym samym czasie Fion nawiązuje niekorzystną dla niego znajomość z nowo poznaną nimfą Erato, co prowadzi do zakłócenia porządku w magicznym świecie. Ścieżki dwójki bohaterów, Kate i młodego fera, krzyżują się i łączą w jedno, lecz czy uda im się powstrzymać wspólnego wroga oraz zapobiec ogromnej katastrofie?

Gdybym miała komuś opowiadać, o czym w gruncie rzeczy jest ta książka, mój słuchacz z pewnością nie potraktowałby jej poważnie. Chyba że byłby dzieckiem.
W istocie mam wrażenie, iż autor chciał skierować swoją powieść raczej do nastolatków, ale nie do końca sprostał temu zadaniu. ,,Księga Luster'' ma to do siebie, że czyta się ją bardzo szybko, płynnie, z łatwością przyswajając sobie podawane informacje, ale sama jej treść ma jakby odgórnie narzucone przeznaczenie dla jeszcze młodszych czytelników. Z drugiej strony pojawiają się tutaj również elementy, które nie sposób przyporządkować do konkretnej kategorii wiekowej, a ja sama mam duży problem z ich ocenieniem.

Idea wykorzystania nietypowych gatunków magicznych stworzeń, w szczególności jednorożców, była dość odważnym posunięciem, które w gruncie rzeczy okazało się ciekawym, nieźle rozegranym pomysłem. Jednak w dalszym ciągu owe stworzenia, jak i cała iście bajeczna otoczka Jaaru po prostu do mnie nie przemawiają. Sądziłam, że dalsze czytanie książki będzie mi z tego powodu sprawiało trudność, ale w rzeczywistości dobrnęłam do ostatniej strony zachowując całkowicie neutralne podejście do całej tej historii. Nie mogę się w tym przypadku przyczepić do języka, błędów bądź luk w fabule, irytujących postaci czy zbyt wolnej akcji, bo pod każdym z tych względów powieść wypada dobrze. Mimo wszystko nie zżyłam się z bohaterami, nie zostałam zaskoczona niczym szczególnym ani nie czuję przymusu zapoznawania się z kolejnym tomem, który koniec końców i tak przeczytam, bo nie lubię zostawiać niedokończonych serii.

Nie mam pojęcia, jak zaprezentuje się druga część ,,Kronik Jaaru'' i nie oczekuję spektakularnych zmian. Książka ma przepiękną oprawę graficzną zarówno w środku jak i na zewnątrz, jednak jej treść staje pod wielkim znakiem zapytania. Nie polecam, ani nie odradzam nikomu z Was, bo jak wiadomo, gusta są różne, a nigdy nie możemy przewidzieć, co się komu spodoba.

Informacje dodatkowe o Księga Luster:

Kup książkę Księga Luster

Tajemne imię
Adam Faber0
Okładka ksiązki - Tajemne imię

Czwarta część bestsellerowej serii Kroniki Jaaru gwarantuje jeszcze więcej magicznych wrażeń! Tysiące fanów nie mogą się mylić! Sięgnij po historię...

Miasto snów
Adam Faber0
Okładka ksiązki - Miasto snów

Nowa seria w uniwersum „Kronik Jaaru”. Poznaj mroczne sekrety magicznej krainy. March Sky jeszcze nie ma pojęcia, kim tak naprawdę jest. Zwykłą...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;