Mam do pana kilka pytań

„ Mam do pana kilka pytań ”.

Historia to kobiety.

Takiej jak ja, Ty lub ona.

Głos jej oddany. Nareszcie.

To krzyk subtelny kobiety dotkniętej seksualną przemocą - słowną i fizyczną.

Bo ten gwizd na jej widok - to właśnie przemoc.

Bo te żarty seksistowskie - to właśnie przemoc.

Bo ten dotyk przypadkowy niby - to właśnie przemoc.

Ta książka to też niezgoda. Na patriarchat i sprowadzanie kobiety do seksualnego obiektu jedynie.

To protest wobec seksizmu, rasizmu i zamykaniu ust w obawie przed skandalem. To sprzeciw wobec oskarżeń nieprawdziwych o gwałt.

Nieoceniający protest. Nikogo nie krzywdzący, sprawiedliwy. I nie rzucający się w oczy, a gdzieś w środku skryty. Ubrany w pokorę, dokładne przemyślenie tematu i szczerość.

„ Mam do pana kilka pytań ” to także dopracowana i z szacunkiem powierzona mi w ręce zagadka śmierci. Moja dusza kryminalna złapała tego bakcyla i szukała, węszyła i śledziła tajemnicę morderstwa młodej dziewczyny w elitarnym amerykańskim liceum. Czy oskarżony o nie młody czarnoskóry mężczyzna naprawdę tę zbrodnię popełnił? Czy został skazany, bo był najłatwiejszą opcją? Bo był czarny?

Snułam się leniwie przez tę opowieść. Dałam się tej powolności porwać. Nie potrafiłam się przy niej spieszyć.

Zatrzymywałam się. Chłonęłam. Rozmyślałam. Ta książka jest trochę mną. Tą nastolatką, która nie zawsze miała z otoczeniem po drodze. To osobista przeprawa autorki ze swoją przeszłością i teraźniejszością. Przeprawa niełatwa, nienarzucająca niczego, a zostawiająca czytelnikowi miejsce na własną ocenę zdarzeń. A wszystko to doprawione mocnym, idealnie skrojonym wątkiem kryminalnym.

Dla mnie coś wspaniałego.

Informacje dodatkowe o Mam do pana kilka pytań:

Wydawnictwo: Poznańskie
Data wydania: 2023-09-06
Tytuł oryginału: I Have Some Questions For You
Tłumaczenie: Rafał Lisowski
Dodał/a opinię: Olga Majerska

Zobacz opinie o książce Mam do pana kilka pytań

Kup książkę Mam do pana kilka pytań

Wierzyliśmy jak nikt
Rebecca Makkai 0
Okładka ksiązki - Wierzyliśmy jak nikt

Epicka powieść o przyjaźni i odkupieniu w obliczu tragedii, finalistka nagrody Pulitzera oraz National Book Award, a przy tym jedna z najważniejszych książek...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;