Mechaniczny

Tom 1 cyklu Wojny Alchemiczne

,,Zegarmistrzowie kłamią"

To naprawdę świetna historia, ale kompletnie nie w moim stylu.
Pomysł na fabułę niezwykle orginalny, ale początek dłużył mi się okropnie. Przez 200 stron zmuszałam się do czytania, początek brzmiał jak powieść historyczna. Niejednokrotnie odkładałam Mechanicznego na półkę. Jednak przemogłam się i doczytałam do końca. Styl autora jest ciężki i trudny. Techniczne pojęcia przytłaczają czytelnika.
Postaci są obrazowe.
Autor dobrze poradził sobie z przemianą jednego z protagonistów: Jaxa – z niewolnika, którego męczy nieustanne i bolesne geas na maszynę, która uzyskała wolność i próbuje sobie radzić z nową sytuacją. Nie jest mu łatwo – często wykazuje się nadmiernym zaufaniem, jest nieporadny, ale niewątpliwie nadrabia inteligencją.
Kolejnym wątkiem jest historia pastora Luuka Vissera – księdza, który w Holandii szpieguje dla Francji, i który znalazł się w sytuacji nie do pozazdroszczenia, kiedy jego siatka szpiegowska zostaje rozbita. Kolejną ciekawą osobą jest Berenice Charlotte de Mornay-Perigord, wicehrabinie de Laval, która w sekrecie, wbrew zakazom, stara się poznać tajemnice mechanicznych, by raz na zawsze odwrócić układ sił w konflikcie zwaśnionych państw. Takie poprowadzenie fabuły daje dosyć szerokie spojrzenie na wykreowany przez autora świat i jego problemy.
Powieść jest dopracowana w każdym calu. Autor nie szczędzi brutalności, zwrotów akcji. Mieszają się wątki moralne i polityczne. Mamy tu wszystko.
Klimaty steampunkowe niestety nie są moimi ulubionymi, ba zbytnio za nimi nie przepadam, jednak powieść zasługuje na wysoką ocenę, a autor na szacunek za jej stworzenie.

Informacje dodatkowe o Mechaniczny:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2016-07-20
ISBN: 978-83-7924-686-1
Tytuł oryginału: The Mechanical.The Alchemy Wars: Book One
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Ilustracje:Joanna Pelc/ Paweł Szczepanik/ bagira_87(fotolia)
Dodał/a opinię: nataliasz221

Zobacz opinie o książce Mechaniczny

Kup książkę Mechaniczny

Wojny alchemiczne (Tom III). Wyzwolenie
Ian Tregillis0
Okładka ksiązki - Wojny alchemiczne (Tom III). Wyzwolenie

Jestem mechanicznym, którego nazwali Jax.Mój rodzaj powstał, by służyć ludzkości i spełniać jej zachcianki. Ale teraz nasze więzy pękają...

Mroczna geneza
Ian Tregillis0
Okładka ksiązki - Mroczna geneza

Szaleni brytyjscy czarownicy kontra nazistowscy obłąkani nadludzie. Pracujący w terenie agent, Raybould Marsh, wraz z innymi członkami brytyjskiego wywiadu...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;