Mroczne umysły

Tom 1 cyklu Mroczne umysły

W Ameryce szaleje zabójczy wirus, który atakuje tylko dzieci.

Ruby jest jedną z niewielu ocalałych, lecz ceną za życie są nadprzyrodzone zdolności i życie w obozach, złudnie określanych rehabilitacyjnymi.

Od teraz musi stale walczyć o przetrwanie i nie zmieni tego nawet ucieczka.

Skończyłam tą książkę w ubiegły wtorek, a wciąż mam problem z napisaniem obiektywnej recenzji. Najchętniej wymieniłabym szereg atutów i na tym zakończyła. Bowiem jest to coś nad wyraz oryginalnego i próżno porównywać ją do innych dzieł na rynku wydawniczym.

Przyzwoita kreacja dystopijnego świata, w którego skład wchodzi sytuacja gospodarcza, społeczna oraz polityczna sprawia, że powieść nabiera realizmu i fenomenalnie oddziaływuje na wyobraźnię czytelnika.

Znalazłoby się kilka niedomówień, natomiast „Mroczne Umysły” to pierwszy tom trylogii, dlatego nie wymagajmy od niego zbyt wiele.

Bohaterowie są kluczową zaletą książki. Powiem więcej: Dawno nie poznałam tak wielowymiarowych postaci. Tu nie ma człowieka, mającego znaczenie dla fabuły, który byłby płytki lub pobieżnie wykreowany. Mają odrębną historię, różnorodne temperamenty i upodobania. Nie zaznacie w nich samej czerni lub bieli.

Jedynym minusem była Ruby. Przez kilkadziesiąt stron irytowała mnie, a w jej postępowaniu trudno było znaleźć choćby trochę logiki. Na szczęście zmienia się to wraz z biegiem wydarzeń.

Widać, że autorka sprawnie prowadzi fabułę. Przeplata dynamikę ze znacznie luźniejszymi, niekiedy zabawnymi scenami, nie pozwalając, byśmy poczuli się przytłoczeni. Na przykład wątek romantyczny, czy nawet ten o przyjaźni zalewa czytelnika przyjemnym ciepłem, a uśmiech samoistnie przykleja się do twarzy.

Myślę, że należą się za to ogromne brawa, patrząc na to, jak większość pisarzy nieudolnie próbuje nabyć ową umiejetność.

Mamy tu sporo nieprzewidywalnych zwrotów akcji, aż momentami czytelnikowi wydaje się, że również znalazł się w tym niebezpiecznym świecie.

To pozycja, poruszająca temat inności w społeczeństwie, szukania swojego miejsca w świecie i samoakceptacji. Wywołuje wiele skrajnych emocji, przez które zżywamy się z postaciami coraz mocniej.

Bardzo chciałabym poznać dalsze losy tych niesamowitych ludzi, dlatego z niecierpliwością wyczekuję drugiego tomu.

Nie idźcie. Biegnijcie to przeczytać.

Informacje dodatkowe o Mroczne umysły:

Tytuł oryginału: The Darkest Minds
Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Maria Borzobohata-Sawicka
Dodał/a opinię: Maja Ciupińska

Zobacz opinie o książce Mroczne umysły

Kup książkę Mroczne umysły

Oczy zaszły mi się łzami. Brakowało mi tchu. Wystarczyło jedno

spojrzenie przez ramię, bym zrozumiała, że kilkoro starszych dzieciaków,

zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, wynosi ze swoich pokoi niebieskie szafki i barykaduje nimi podwójne metalowe dzrzwi po drugiej stronie korytarza.

To nie była ewakuacja. To była ucieczka.

Przez ciemność
Alexandra Bracken0
Okładka ksiązki - Przez ciemność

Must have dla fanów bestsellerowej trylogii "Mroczne umysły"! Gabe: Chciałbym się wyrwać z pogrążonego w beznadziei miasta. Zrobię wszystko, by...

Po zmierzchu
Alexandra Bracken0
Okładka ksiązki - Po zmierzchu

Mam na imię Ruby. Nie mogę oglądać się za siebie. Wraz z tymi, którzy przetrwali, kieruję się na północ, aby uwolnić tysiące więzionych dzieci...