Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi

„Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi” to moje pierwsze spotkanie z poradnikami Jarosława Gibasa.
Jakoś wcześniej nie trafiłam na jego książki, lub po prostu nie szukałam. Tę pozycję podrzuciła mi znajoma, więc postanowiłam przeczytać.
Muszę przyznać, że jestem dość mile zaskoczona tą książką.

"Uznajemy ich za toksycznych i chcemy przestrzec przed nimi innych, bo ich głównym atrybutem jest odbieranie nam życiowej energii."

Czasem zdarzało mi się, że w towarzystwie niektórych osób czułam się niekomfortowo a nawet źle. Tak jakby coś lub ktoś wysysał ze mnie energię i dobry humor. Miałam wtedy ochotę uciec jak najdalej. Nie zawsze było to możliwe, potem gdzieś poczytałam, że zdarzają się takie przypadki nie tylko mnie i wina nie leży po mojej stronie. Przyczyną są tak zwani toksyczni ludzie.
Dzięki tej książce poznałam nieco lepiej czym są takie toksyczne zachowania, jak je rozpoznawać i co najważniejsze, jak się przed nimi bronić. Często przecież nie możemy uniknąć towarzystwa takich osób, chociaż to byłoby najprostszym rozwiązaniem. Często musimy przebywać wśród takich osób w szkole, w pracy a nawet w rodzinie (np. klasycznie: toksyczni rodzice lub teściowie). Nie jesteśmy całkowicie bezradni wobec takich osób, ja osobiście nauczyłam się po latach jak rozwiązać ten problem w pracy i podczas spotkań rodzinnych. Lecz zdaje sobie sprawę, że nie jest to proste, bo przez kilka lat sama miałam z tym wielki kłopot, zwłaszcza w rodzinie, gdyż osoba ta sączyła jad jak słodki likier i wiele osób nie zdawało sobie z tego sprawy.

Książka ta to klasyczny poradnik, może nie jest zbyt wciągający, ale myślę, że warto go przeczytać. Jest dość dobrze napisany, zawiera bardzo dużo potrzebnych informacji, które mogą pomóc w zrozumieniu zachowania ludzi. Znajdziemy tu również sporo ciekawych i uczących doświadczeń, sprawiając to, że czytelnik może inaczej spojrzeć na określone zachowania. Żeby lepiej je zrozumieć, myślę, że należałoby przeczytać tę książkę za jakiś czas ponownie. To pozwoli na przypomnienie sobie niektórych ważniejszych elementów, gdyż nie da się zapamiętać na długo całej treści poradnika.
Jest to dobra lektura dla osób odczuwających gwałtowny spadek energii podczas kontaktów z innymi osobami.

Polecam, czasem warto poznać motywy działania innych.

Informacje dodatkowe o Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi:

Wydawnictwo: Onepress
Data wydania: 2021-09-01
Kategoria: Edukacyjne
Dodał/a opinię: Myszka77

Zobacz opinie o książce Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi

Kup książkę Nie daj sobie spieprzyć życia. Sposoby na toksycznych ludzi

Gniazda aniołów. Audiobook
Jarosław Gibas0
Okładka ksiązki - Gniazda aniołów. Audiobook

Gniazda aniołów to debiutancka powieść Jarosława Gibasa, wydana w 1995 roku nakładem wydawnictwa Marabut. To niezwykła historia rozgrywająca się...

Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji
Jarosław Gibas0
Okładka ksiązki - Święty spokój. Instrukcja obsługi emocji

W teorii wiemy o nich bardzo wiele. Gorzej z praktyką. Dlaczego, mimo że rozumiemy, skąd na przykład bierze się w nas złość i rodząca się pod jej wpływem...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;