Niedobra miłość

Tom 8 cyklu Alex Delaware

Współczesny kryminał coraz częściej opowiada nie tylko o samej zbrodni, jej okolicznościach i  motywach  sprawcy.., lecz także i o psychicznej analizie  osobowości zabójcy.  Odnalezienie zabójcy jest dziś tak samo ważne, jak zrozumienie jego pobudek, motywów, stanu psychiki.. Kryminał bowiem nie mógł pozostać w tyle za nauką o ludzkiej psychice, która w ostatnich latach poczyniła ogromne postępy. Nam czytelnikom pozostaje cieszyć się z tego stanu rzeczy, gdyż dzięki temu lektura powieści kryminalnej stała się bardziej pasjonującym, tajemniczym i wyjątkowym przeżyciem.. I oto właśnie jestem świeżo po lekturze takiej książki, która  w niezwykle intrygujący sposób opowiada o zbrodni i jej psychologicznym tle.. Powieść ta nosi tytuł "Niedobra miłość", zaś jej autorem jest Jonathan Kellerman.

Wraz z lekturą tej opowieści przenosimy się do Los Angeles dnia dzisiejszego, gdzie poznajemy głównego bohatera tej historii - Alexa Delaware. Alex jest psychologiem współpracującym z policją, który widział i doświadczył już niemal wszystkiego najgorszego, co tylko jest w stanie wyrządzić człowiek drugiej osobie.. Pewnego dnia na biurko psychologa trafia tajemnicza, szara koperta, w której to znajduje się jedynie kaseta z powtarzającym się dziecięcymi słowami: "Niedobra miłość.."  Słowa te składają się jednocześnie na nazwę pewnej konferencji naukowej, w której to Alex brał udział przed laty. Zaintrygowany owym nagraniem postanawia skontaktować się z pozostałymi uczestnikami sympozjum, by zasięgnąć opinii na temat tejże przesyłki.. Jak się okazuje, kilku z nich zginęło w ostatnim czasie w bardzo tajemniczych okolicznościach.. Czy to tylko przypadek, czy też może kryje się za tym coś więcej..? Rozwikłania tej zagadki podejmuje się główny bohater opowieści, dla którego będzie to najtrudniejsze i najniebezpieczniejsze doświadczenie w całym życiu..

Powieść  Jonathana Kellermana to trzymająca w napięciu historia o grzechach przeszłości, za które to przychodzi płacić po latach. Utrzymana w stylu kryminalnego thrillera, odwołująca się do najbardziej mrocznych i zarazem bolesnych pokładów ludzkiej psychiki, których to poznanie okazuje się naprawdę przerażającym doświadczeniem. Lektura tej pozycji to nie tylko doskonała, inteligentna rozrywka, ale także i bardzo emocjonalne doświadczenie, które nie pozwala przejeść obojętnie wobec tej opowieści. Takie książki stanowią o sile kryminału, gdyż to właśnie one ukazują zbrodnię z obu perspektyw - sprawcy i ofiary..

Fabuła tej historii wykorzystuje doskonale znany już i sprawdzony motyw głównego bohatera - psychologa policyjnego, który zostaje "wplątany" w niebezpieczną grę z psychopatycznym mordercą. I w tym przypadka konstrukcja ta została zbudowana w bardzo przekonujący, intrygujący i logiczny sposób, przez co od samego początku wierzymy w przedstawione tu wydarzenia. Warto przy tym dodać, iż opowieść ta składa się z wielu pobocznych wątków, które wraz z finałem splatają się w jedną, spójną i zaskakującą całość. Ponadto mamy tu do czynienia z mnóstwem postaci, z których to każda jest ciekawa, nietuzinkowa, i jak się okazuje wraz z ostatnimi, kluczowa dla poznania i zrozumienia tej opowieści..

"Niedobra miłość" to bez wątpienia kryminał z grona tych specyficznych, a tym samym i bardziej wymagających. Otóż nie jest to opowieść o tradycyjnych śledztwie i pogoni za przestępcą, w którym to pierwsze skrzypce odgrywają policyjne metody operacyjne, umiejętność posługiwania się bronią czy też brawurowe pościgi ulicami miast. Tutaj najważniejsza jest nauka, doświadczenie zawodowego psychologa, intuicja i emocje, które odegrają decydującą rolę w rozwikłaniu zagadki tajemniczej przesyłki. Wbrew obawom nie zabraknie tu także i emocjonujących scen akcji, które przysporzą każdego czytelnika o szybsze bicie serca. Innymi słowy mówiąc - to kryminał wymagający czegoś więcej, niż tylko chęci doświadczenia czystej, literackiej rozrywki..

Jeśli chodzi zaś o warsztat pisarski Kellermana, to oczywiście stoi on na jak najwyższym poziomie. Inaczej zresztą być nie mogło, jeśli zauważymy iż jest to bardzo popularny i uznany już autor. I tak oto każdy szczegół i element tej opowieści jest dopracowany w najmniejszym calu, tak by w dalszej części lektury okazał się kluczowym. Dialogi stoją na wysokim, autentycznym i przekonywującym poziomie, podobnie jak i konstrukcja posługujących się nimi postaci,  z  Alexem Delaware na czele. To lekarz - psychiatra, którego chcielibyśmy poznać na swojej drodze życia, gdybyśmy potrzebowali pomocy psychologicznej.. Inteligentny, zaangażowany, odważny i przede wszystkim ludzki w tym, jak postępuje ze swoimi pacjentami, a także i przestępcami z którymi ma do czynienia. Nie sposób go nie polubić i nie zżyć się z tym bohaterem przez cały czas lektury tej książki.

W tym miejscu czuje się także zobowiązana do swoistego ostrzeżenia o tym, iż przedstawiona tu historia jest także bardzo "mocna" w swym emocjonalnym przekazie. Wystarczy bowiem zaznaczyć, iż główne jej założenia opierają się na zjawisku przemocy wobec dzieci, co już samo w sobie jest czymś bolesnym i trudnym w odbiorze. I tak oto czytając o owej przemocy, m.in. w ośrodkach wychowawczych i poprawczych, nie mogłam powstrzymać się uczucia współczucia i autentycznych łez, które powolutku płynęły po policzku.. To szokujące wydarzenia, które są jednak niezbędne i w pełni uzasadnione dla tej opowieści. Być może dzięki temu nieco inaczej spojrzałam na osobę głównego  "czarnego charakteru" w tej historii, który przecież nie stał się tym kim jest, tak zwyczajnie sam z siebie..

"Niedobra miłość" to powieść kryminalna, która spełnia wszelkie warunki dobrej pozycji tego gatunku. Rozbudowana, intrygująca i zaskakująca fabuła, wiarygodne i ciekawe postacie, niepokojąca aura tajemnicy i strachu oraz spektakularny, absolutnie nieprzewidywalny finał! Nie pozostaje Mi zatem nic innego, jak zachęcić wszystkich miłośników dobrego kryminału do sięgnięcie po tę pozycję, a niezapomniane emocje będą wówczas gwarantowane..!

Informacje dodatkowe o Niedobra miłość:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2004 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: Bad love
Tłumaczenie: Adam Łanowy
Dodał/a opinię: Uleczkaa38

Zobacz opinie o książce Niedobra miłość

Kup książkę Niedobra miłość

Wina
Jonathan Kellerman0
Okładka ksiązki - Wina

Seria przerażających wydarzeń w bogatej dzielnicy Los Angeles. Podczas porządkowania podwórka odkopane zostaje ciało niemowlęcia, pogrzebane przed...

Potwór
Jonathan Kellerman0
Okładka ksiązki - Potwór

W zakładzie dla umysłowo chorych przestępców przebywa psychopatyczny morderca. Jego przypadek jest wyzwaniem dla doktora Daleware. Mężczyzna potrafi...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;