Oblicza grozy

Ocena: 4.33 (3 głosów)
opis

„Oblicza grozy” to zbiór ukazujący ogromny przekrój konwencji grozy. Jakoś nie przepadam za horrorami, ale wakacje rządzą się własnymi prawami, zwłaszcza gdy zapomni się ładowarki do czytnika i trzeba się ratować lektura znalezioną na miejscu, a miejscem jest leśna głusza. I  takiej właśnie scenerii czytałam te historie… I wiecie co? Świetnie się bawiłam! Oczywiście, jak to zwykle bywa w przypadku zbioru zawierającego utwory różnych autorów, poszczególne historie różnią się poziomem, ale tak naprawdę tylko kilka mi się nie podobało. Znakomita większość mnie wciągnęła.

Jak wspomniałam, całość bardzo mi się podobała. Niektóre opowieści mnie trochę przestraszyły, przy kilku miałam gęsią skórkę, a niektóre zwyczajnie mnie obrzydziły. Były też i takie zabarwione czarnym humorem. Niektóre mroczne, niektóre oparte na ludowych wierzeniach, niektóre zupełnie z księżyca – wszystkie bez wyjątku pokazały mi, jak nieograniczonym darem jest ludzka wyobraźnia.

Otwierające zbiór opowiadanie „Huda” Jacka M. Rostockiego świetnie wprowadza w klimat niesamowitości i niepokoju. Jest tu wszystko, czego można oczekiwać po horrorze: pradawny demon, noc, tajemnica, groza i… krwawa jatka 😊 A jakże – krwi w tych historiach znajdziecie sporo, krwi, flaków i tym podobnych, ale chyba o to chodzi? Zresztą nie wszystkie opierają się na przemocy, jak choćby „Zombie love” Karoliny Kaczkowskiej: mocno pokręcone, zabawne i… obrzydliwe, ukazujące kobietę, która mimo śmierci kochanka, kontynuuje ich gorące seanse, aż jej sex machine kompletnie rozsypie się w proch. „Twoje martwe skronie” Jacka Piekiełko przyprawiły mnie o dreszcz, a „Miłość zaklęta w kamieniu” Łukasza Henela wywołała gęsią skórkę – świetne opowiadania, z wyraźną, mocną puentą, takie lubię najbardziej. O tych, które mi się nie podobały, wspominać nie będę, bo myślę, że każde znajdzie swego amatora.

Mam wrażenie – i bynajmniej nie jest to zarzut – że można tutaj wydzielić kilka podgatunków, bo na przykład „Rozumiesz, skarbeńku?” to trochę thriller, a z kolei „Armia ocalenia” Roberta Cichowlasa przypominała mi bardziej świat fantasy niż horror – mamy tutaj powołane znów do życia dinozaury i niemal całkowitą zagładę świata, jakiego znamy – świetna atmosfera, świetny pomysł, genialna puenta. Zamykające zbiór opowiadanie Grahama Mastertona – to mocny akord na finał i bardzo dobre podsumowanie całości.

Mimo że nie lubię horrorów, ta książka bardzo mi się podobała – do tego stopnia, że chętnie sięgnę po inne utwory niektórych autorów, którzy szczególnie do mnie przemówili. To kolejny dowód na to, że nie należy przywiązywać się do gatunków literackich i warto czasem pójść inną drogą niż zwykle.

Komu ta książka się spodoba? Miłośnikom gatunku na pewno. A jeśli miłośniczką czy miłośnikiem nie jesteś – nie skreślaj jej tak od razu! Spróbuj. Jeśli przeczytasz pierwsze i uznasz, że to nie to – możesz spokojnie odłożyć, ale może właśnie, tak jak ja, odkryjesz, że to całkiem fajna zabawa? Bo chyba o to chodzi, że to taka rozrywka, która naprawdę pozwala się oderwać od rzeczywistości, a przy tym – niepozbawiona sensu i logiki.

Podsumowując: bardzo udane spotkanie z gatunkiem, którego zwykle nie czytam. Świetnie się bawiłam i jeśli trafię na podobną antologię – na pewno ją przeczytam.

Informacje dodatkowe o Oblicza grozy:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2014-10-08
Kategoria: Opowiadania
ISBN: 9788376744155
Liczba stron: 352
Język oryginału: polski
Tłumaczenie: brak
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

więcej
Zobacz opinie o książce Oblicza grozy

Kup książkę Oblicza grozy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Mój rubinowy kucyk
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Mój rubinowy kucyk

Ta śliczna książka zawiera aż 590 kolorowych naklejek (w tym 60 błyszczących!), a także 40 szkiców przedstawiających sylwetki przepięknych koników do pokolorowania...

Historia prawie wszystkiego. 200 wydarzeń i wynalazków, które zmieniły świat
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Historia prawie wszystkiego. 200 wydarzeń i wynalazków, które zmieniły świat

Co sprawia, że świat pędzi w takim, a nie innym kierunku? Wielkie wynalazki, podboje, kataklizmy, wojny…? A może wspaniałe odkrycia, prawa wywalczone...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Powrót matki
Danuta Awolusi ;
Powrót matki
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy