Pamiętnik z przyszłości

„Nie brzmi to może fascynująco czy tajemniczo, ale wiedziałam, że pamiętnik usiłował mnie gdzieś skierować, pokazać mi drogę [...] Byłabym głupia, gdybym zignorowała cud, który właśnie się dokonywał. Każde słowo było wskazówką, a zdanie kierunkowskazem do wyjścia z tej całej sytuacji.”

Tamara Goodwin to zagubiona w rzeczywistości szesnastolatka. Jeszcze nie dawno jej , jak i jej rodzinie żyło się , jak w przysłowiowym "pączku w maśle" Ojciec- obrotny deweloper zapewniał Tamarze oraz jej matce Jennifer życie, którego można tylko pozazdrościć. Piękny, luksusowy dom, prywatna plaże, najmodniejsze ubrania, zagraniczne wyjazdy czy ekstrawaganckie przyjęcia dla przyjaciół.

Cały przepych znika z dnia na dzień. Nikt państwa Goodwinów nie okrada. Powód jest bardziej prozaiczny. Pan Goodwin zadłużony i na skraju bankructwa popełnia samobójstwo. Pozostawia żonę oraz rozpieszczoną córkę z masą problemów finansowych. Jennifer , matka Tamary postanawia sprzedać co im zostało i spłacić zaległości w bankach.

Ale gdzie teraz, gdy nie mają wielkiego domu, wygód i pieniędzy się podzieją? Wdowę oraz dziewczynkę przygarniają do siebie brat Jennifer - Artur wraz z żoną Rosaleen
Tamara nie może się pogodzić z utratą wszystkiego, co miało dla niej największe wartości. Nienawidzi ojca, za to, że zostawił ja i matkę z takim emocjonalnym bagażem.
Za życia Tamara nie była związana z ojcem. Robiła wszystko, by go ukarać za chłód jakim ją obdarzał. Wagarowała, piła, paliła, uciekała, ale w głębi duszy wołała o ciepło, jakiego rodzice jej nie okazywali.

I teraz musi zamieszkać z małomównym wujem, który coś tam tylko pobąkuje pod nosem i jego apodyktyczną, pedantyczną, szpiegującą ją ciotką, która jest jeszcze lepsza niż perfekcyjna pani domu.
Dba o dziewczynkę i jej mamę ( Jennifer wpada w depresję, całe dni śpi i nie ma z nią werbalnego kontaktu). Ale dziewczynka zauważa, że jest to troska bardzo sztuczna i wymuszona. Czuje się ograniczana i podejrzewa , że zachowanie ciotki ma drugie, brzydsze dno...

Podejrzenia dziewczynki zaczynają się sprawdzać, gdy z biblioteki objazdowej wypożycza zamkniętą na klucz księgę. Okazuje się, że jest to pamiętnik, którego strony zapełniają się same. A wpisy zawsze dotyczą dnia następnego. Tamara podąża tropem podejrzeń i wskazówkami pamiętnika....

Z ulgą muszę przyznać, że pisarka zaskoczyła mnie bardzo, gdyż czytałam już jedną powieść Cecelii Ahern (Dziękuję za wspomnienia) i jakoś wtedy nie poczułam sympatii to stylu pisarki. W tej powieści było całkowicie odwrotnie. Pochłonęła mnie bez reszty. Każdego wieczoru czekałam, by cały dom zasnął, bym mogła "odpalić" tablet poczytać , o czym donosi tajemnicza księga.

Akcja nie pędzi, toczy się swoim torem, co pozwala na zapoznanie się z kolejno pojawiającymi się ,nowymi bohaterami książki. Tamara pozna mądrą zakonnicę, która zna wujostwo, ale i  zmarłego ojca bohaterki.  Poznamy także bandę dzieciaków, którzy spotykają się w ruinach zamku. Czytelnik poczuje na własnej skórze dziwne, tajenicze wydarzenia, które prowadzą wprost do zaskakującego zakończenia.

W pozycji tej pisarka wprowadziła elementy fantastyki, ale służy to dalszemu poprowadzeniu narracji, w  wykonaniu Tamary.
Nastolatka, która nie wzbudza sympatii od razu zmienia się na oczach czytelnika. Dorasta i zaczyna rozumieć, co w życiu jest najważniejsze. Czy wybaczy ojcu samobójstwo? Czy wujostwo ukrywa jakoś starszną tajem,nicę? A może bohaterka już z nudów "świruje"?
 Polecam ją, ze względu na prostotę językowa, ale i na ukryte przesłanie, zawarte między słowami.

Informacje dodatkowe o Pamiętnik z przyszłości:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011-06-18
Tytuł oryginału: The Book of Tomorrow
Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Dodał/a opinię: figlarna24

Zobacz opinie o książce Pamiętnik z przyszłości

Kup książkę Pamiętnik z przyszłości