Play

Całkiem przyjemna współczesna młodzieżówka o życiu gwiazdy, wielkim kłamstwie i miłości. Powieść pisana w pierwszej osobie ale z dwóch perspektyw. Na zmianę opowiadają o sobie dwaj bracia będący zupełnym przeciwieństwem.

Leo jest przystojny i pewny siebie. Obdarzony dużym poczuciem humoru, ot taki ideał dla każdej dziewczyny. Czasem bywa nieznośny i arogancki. Niezbyt dobrze radzi sobie w długotrwałych związkach i przyjaźni. Najgorsze jednak są jego stosunki z ojcem. Nie podziela jego sposobu myślenia i planowania przyszłości. Marzenie ma jedno zostać gwiazdą. Być uwielbianym przez tłumy, zdobyć sławę, bogactwo. Nie w głowie mu studia, nauka i pełnienie. nudnych urzędów w dorosłym życiu. Dlatego też na dwa lata ucieka z domu.

Kompletnym przeciwieństwem jest jego młodszy brat Aaron. Wrażliwy i utalentowany romantyk.
„Niektórzy, gdy się zdenerwują, zalewają się potem, albo zaczynają przestępować z nogi na nogę. Ja komponuję. Nie robię tego świadomie. Nawet nie próbuję analizować nut czy metrum. Muzyka zalewa mnie od wewnątrz, porywa i nie puszcza, póki nie rzucę jej na papier nutowy.”

Poznajemy go w chwili kiedy jedzie spotkać się ze swoją ukochaną, której nie widział przez całe wakacje. Niestety okazuje się, że miłość jego życia wybrała rolę gwiazdy i o kontakt z nią po prostu nie ma szans. Zrozpaczony wymyśla kolejne utwory. Komponuje i śpiewa wyłącznie dla siebie. Błyski fleszy nie dla niego, na dodatek strasznie nieśmiały, więc i u Dalili nie ma już szans. Chyba, że...

Nagle wraca syn marnotrawny i znajduje jego piosenki i tu otwiera się furtka na jego marzenia. Na początku drobne kłamstwo a później wielki przekręt na skale światową. Mimo wcześniejszych konfliktów, bracia muszą zacząć ze sobą współpracować. A czeka ich ciekawa przygoda.

Podoba mi się rodzina w której żyją dwaj bracia. Jest w niej po prostu wszystko idealne do ciągłych sprzeczek rodzinnych. Dwaj dorastający bracia z całkowicie sprzecznym charakterem. Dodatkowo dwie siostry z czego jedna jest małą uroczą dziewczynką, która kocha wszystkich i tęskni za każdym członkiem rodziny, który gdzieś znika. Druga natomiast jest nastolatką w okresie buntu i każdy jej przeszkadza.

Rodzice wcale nie lepsi. Mama nazbyt opiekuńcza czasem nie chce pozwolić swoim synom dorosnąć. Ojciec dyktator najchętniej ułożyłby sam od nich życie, wybierając im studia i prace. Poważny pewny siebie i bardziej skupiony na sukcesie niż na rodzinie.

Na dodatek ci właśnie rodzice są rozwiedzeni i niezbyt dobrze radzą sobie z wychowaniem synów. Nie chodzi tu nawet o niedopilnowanie ich kiedy robią głupstwa tylko wręcz przeciwnie, nie potrafią dać chłopcom dorosnąć samodzielnie. (Potem się dziwić, że synowie uciekają do Nowego Jorku).

Wątków miłosnych mamy kilka i wszystkie całkiem ciekawie się toczą. Zwłaszcza kiedy okazuje się, że dany bohater nie jest taki jak myśleliśmy od początku. Dużo o przyjaźni tej wiernej na dobre i złe a także tej fałszywej dla własnych korzyści. Bardzo ciekawi bohaterowie drugoplanowi.

Dobrze ukazane życie gwiazdy ze wszystkimi plusami i minusami. Luksusy i wygody przy bardzo dużych zarobkach ale też kompletny brak czasu wolnego i zero życia prywatnego.

Bohaterką z która się zżyłam jest Tonya, a Tonya jest przedmiotem – kula bilardową odpowiadającą na pytania po potrząśnięciu. Jednak Leo traktuje ją jak przyjaciółkę, która nigdy się nie myli. Ciekawie jest martwić się o kule w trakcie czytania ;).

Książka też inspiruje do tego, żeby uwierzyć we własne siły i rozwijać swoje talenty. O ile rzeczywiście są twoje. Pokazuje różne ćwiczenia, które mogą pomóc rozwijać twórczość i improwizację. Zainspirowało mnie to na tyle, że sama próbowałam np. iść przez miasto i zapisywać wszystkie słowa, które przyjdą mi na myśl a potem coś z tego ułożyć. W moim przypadku wiersz lub opowiadanie, bo piosenki nie dałabym rady.

Okładka ujdzie w tłoku, za to podoba mi się ogółem budowa książki. Cytaty z piosenek na początek każdego rozdziału, ładne czytelne przejście od jednego bohatera do drugiego. Do tego jeszcze ta piękna notatka na sam początek książki:
„Miłość (...)
1. ż. Silne uczucie doznawane przez człowieka, który nie czując się szczęśliwym w samotności, szuka zbliżenia i więzi z innymi osobnikami swojego gatunku.
2. ż. Równie dobry jak każdy inny powód do zdobycia sławy. „

Ogółem książka bardzo przyjemna, a to jeszcze nie koniec. Zaczęliśmy od wciskania play na YouTube a teraz zacznie się prawdziwy show. Sięgam po kolejną część.

Informacje dodatkowe o Play:

Kup książkę Play

Show
Javier Ruescas0
Okładka ksiązki - Show

Od kiedy szokująca prawda o zespole Play Serafin wyszła na jaw, w życiu braci zaszły wielkie zmiany. Po powrocie do Hiszpanii Leo próbuje szczęścia...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;