Podwodna armia Hitlera. U-Booty

W czasie II wojny światowej niemieckie okręty podwodne stanowiły spore zagrożenie dla statków zmierzających do i z Wielkiej Brytanii. Niniejsza książka zawiera najważniejsze informacje dotyczące U-Bootów, ich złogi, morskich bitew i życia codziennego na pokładzie. Jako osoba zupełnie niezaznajomiona i wcześniej niezainteresowana tematyką, dowiedziałam się z tej książki sporo ciekawych rzeczy.

Możliwe, że ktoś już wcześniej interesujący się danym tematem, mając za sobą kilka innych pozycji, nie znajdzie w tej książce nic nowego. Autor nie zanudza czytelnika szczegółowymi opisami technicznymi. Za to możemy poznać najważniejsze wydarzenia, w których okręty podwodne brały udział. Wszystko opisane w ciekawy, rzetelny sposób obrazujący brutalne fakty.

Książka nie skupia się tylko na jednej stronie tego wielkiego konfliktu. Dowiadujemy się jakim zagrożeniem były U-Booty dla brytyjskich statków, a także jakie zagrożenia czyhały właśnie na okręty podwodne. Ukazanie walk z obu stron daje nam szerszy obraz wojennej rzeczywistości. Poznamy najważniejsze osoby biorące udział w bitwach, okręty, a także narażone na niebezpieczeństwo statki handlowe o większym znaczeniu dla przebiegu wojny.

Głównym tematem jest jednak życie codzienne załogi. W czasie długich podróży marynarze zmuszeni byli do wspólnego funkcjonowania w bardzo trudnych i niehigienicznych warunkach. Do tego dochodził ciągły stres zmieszany z monotonną rutyną. Nie każdy się do tego nadawał. Mimo iż powracających z wypraw często traktowano jak bohaterów wbrew temu co często mówią załoga nie składała się tylko z ochotników.

Podsumowując „Podwodna Armia Hitlera” będzie dobrą pozycją dla początkujących zainteresowanych tematem, lub chcącym poznać życie na okręcie od środka z kilkoma najważniejszymi faktami z drugiej wojny światowej. Do dzieła dołączony jest słowniczek, ale nie prawdę powiedziawszy, nie jest jakoś mocno potrzebny, gdyż większość terminów jest wyjaśniana na bieżąco.

Informacje dodatkowe o Podwodna armia Hitlera. U-Booty:

Wydawnictwo: RM