Pokora

"Pokora" jest kolejną, po "Królu" i "Królestwie" , powieścią
Sz. Twardocha, którą przeczytałam z przyjemnością.
Jej osią są losy porucznika Aloisa Pokory urodzonego w 1891 roku w Nieborowitz. Poznajemy więc dzieciństwo głównego bohatera spędzone w ubogiej, górniczej rodzinie, potem w związku z nieoczekiwaną zmianą losu - lata nauki w gimnazjum w Gliwicach z szykanami, jakich tam doświadczał, studia we Wrocławiu, przerwane wstąpieniem do wojska. Dalej była walka "za cesarza" w czasie I wojny światowej, później pobyt w ogarniętym rewolucją Berlinie i epizod Pokory ze Spartakusowcami. W końcu powrót na Śląsk i wydałoby się, mała, mieszczańska stabilizacja.
W każdym momencie swojego życia bohater nie zapomina o swojej młodzieńczej, wyidealizowanej miłości i snuje refleksje, wspomnienia, swoisty wewnętrzny monolog skierowany do Agnes. Miłość, która przesłoniła Pokorze życie, nie przynosi mu nic dobrego i okazuje się złudą.
Losy głównego bohatera stanowią dla Twardocha pretekst do rozważań na temat poczucia przynależności narodowej.
Pokora nie czuje się ani Niemcem, ani Polakiem, ani Ślązakiem. W kwestii narodowościowej pozostaje obojętny, bierny, nie opowiada się za żadną z tych stron. I właśnie za tę bierność i poddanie się losowi zostaje ukarany.
Powieść Twardocha jest też doskonałą lekcją historii, nie tylko ze względu na ukazane w niej wydarzenia. Zachwycają dopracowane w każdym calu realia, szczegóły, detale ukazujące codzienne życie w tamtych czasach ( chociażby opis szlacheckiego polowania na lisy czy opis garniturów, które musiał sobie Pokora uszyć, kiedy zaczął pracę jako młody buchalter). Jeśli do tego dodać "śląskość" powieści: świetna gwara śląska ( np. "bajtel", "farorz" , "," bifyj", "wyheklować" czy "hajer"), to mamy prawdziwą ucztę dla ducha!

Informacje dodatkowe o Pokora:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2020-09-16
ISBN: 978-83-08-07066-6
Język oryginału: język polski
Dodał/a opinię: MagdaKa

Tagi: literatura piękna literatura polska

Zobacz opinie o książce Pokora

Kup książkę Pokora

Król
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Król

Żydowski gangster. Polskie piekło. Warszawa 1937. Nowa powieść Szczepana Twardocha Piękne samochody, kobiety, zimna wódka i gorąca krew. Boks...

Pokora. Edycyj ślnsk. Audiobook
Szczepan Twardoch0
Okładka ksiązki - Pokora. Edycyj ślnsk. Audiobook

Pożondanie. Władza. Usuchliwość. Co stracisz, kej walczysz ô godność? Epicki roman ô rewolucyji, wojnie i miyłości.   11 listopada 1918. Lojtnant Alois...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;