Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy

"Sekrety roślin" - przyroda zdradza swoje tajemnice

"Sekrety roślin" Anne-France Dautheville to książka pełna niezwykłych historii ze świata flory.

Świat roślin jest tajemniczy, jest w nim tyle niesamowitych zjawisk i nieprawdopodobnych historii. Panuje w nim niewidoczna logika natury. Jednak nie można dać się zwieść urokowi roślin, bowiem w ich świecie panuje walka o przetrwanie. Sekrety roślin odsłania Anne-France Dautheville.

"Sekrety roślin" to książka opisująca tajemnice flory. Anne-France Dautheville dzieli się swoimi wieloletnimi obserwacjami oraz niezwykłymi historiami. Wszystko to dopełniają zabawne anegdoty, mało znane fakty i praktyczne porady.

Jak pisze we wstępie Jean-Marie Pelt: Ta książka staje w obronie "inteligencji" przyrody, inteligencji przebiegłej i zagadkowej, którą posługują się rośliny, aby żyć i przetrwać, mocno przytwierdzone do ziemi lub innych roślin.

Skąd pomysł na taką książkę? Świat roślin mnie fascynuje. Odkryłam go, uprawiając ogródek. Uznałam, że za tymi kształtami, kolorami, zapachami kryje się z pewnością jakaś logika. (...) Krótko mówiąc, rośliny stawiają mi różne pytania, a ja szukam w nauce zrozumiałych odpowiedzi i przedstawiam je jak piękną opowieść, wciąż na nowo.
Jedną z ciekawszych historii jest ta o trawie pampasowej (Cortaderia). Jej nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa cortar, czyli "ścinać". Brzegi liści tej rośliny są pokryte ostrymi krzemowymi ząbkami. Gdy nieostrożnie przeciągniesz dłonią po jednym z tych długich i wąskich liści, ziszczą się słowa "Marsylianki" i twoja krew "napoi ziemię".

Rozbawiła mnie opowieść o ananasie. Wyobraźcie sobie, że król Ludwik XIV po spróbowaniu ananasa, tropikalnego owocu sprowadzonego do Francji przez żeglarzy, zakazał go podawać nie tylko w jego pałacu, lecz także na całym świecie. Dlaczego? Nikt nie wyjaśnił królewskiemu kucharzowi, że to się obiera i że skórki się nie je!

Książkę Anne-France Dautheville czyta się niczym powieść z dreszczykiem. Niektóre informacje są zabawne, inne budzą lekki niepokój. Okazuje się bowiem, że rośliny potrafią być niebezpieczne. Dlatego należy je dobrze poznać. Z książki można dowiedzieć się np., jakie są właściwości pokrzywy, dowiedzieć się czegoś więcej o pomarańczy oraz przekonać się, do czego zdolna jest gorczyca.

Walorem lektury są czarno-białe rysunki przedstawiające przedstawicieli flory. Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku, a szczególnie miłośnikom przyrody. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Informacje dodatkowe o Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2017-03-16
Kategoria: Popularnonaukowe
Tytuł oryginału: Les miscellanées des plantes
Język oryginału: francuski
Tłumaczenie: Andrzej Stańczyk
Dodał/a opinię: Noelka

Zobacz opinie o książce Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy

Kup książkę Sekrety roślin. Przyroda uchyla listka tajemnicy

Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie
Anne-France Dautheville0
Okładka ksiązki - Sekrety ogrodu. Dramaty z rabaty i różane perypetie

Zielone opowieści autorki bestsellerowych Sekretów roślin. Historia, botanika, językoznawstwo, entomologia, kultura, zoologia i religie odsłaniają tajemnice...