Włócznia

Ocena: 5 (2 głosów)
opis

"Włócznia" (wydana w 2021 roku) to wielowątkowa opowieść o grupie rycerzy Bolesławowa Chrobrego, którym powierzona została misja odzyskania skradzionej włóczni świętego Maurycego. Rzecz się dzieje w czasach średniowiecza, kiedy to między Chrobrym a Henrykiem II trwa zatarg. Gromosław, Bernard, Czambor i Randulf (grupa dzielnych wojów) muszą zmierzyć się z niełatwym zadaniem, bagatela, wdarcia się na tereny wroga celem odnalezienia cennej włóczni. Autorem książki jest Robert F. Barkowski, który poza tymi dwoma powieściami fabularnymi, o których tu wspominam, wydał masę popularnonaukowych książek ze swojej dziedziny, czyli historii.

Niezwykle fajnym dodatkiem jest załączona mapka, do której na początku co rusz się odnosiłam, a potem ku własnemu zdziwieniu już mniej więcej wiedziałam, w którym miejscu jestem z akcją powieści. Szczegółowa, dla mnie łatwa w odczycie, więc spore wsparcie podczas lektury. Ponadto autor zadbał, aby jasno określić, które postaci są prawdziwe, a które fikcyjne, bo fabuła opiera się na umiejętnym połączeniu tych dwóch światów. Również często korzystałam z tej listy, a lektura dzięki temu szła gładko.

Gdyby ktoś w trakcie czytania nie połapał się, jak to dokładnie było z tą historią, epilog historyczny klarownie rozwiewa wszelkie wątpliwości.

Jeśli w filmach nie jestem zwolenniczką scen batalistycznych, to tutaj te wojenne motywy zrobiły na mnie wrażenie i niezłą robotę dla fabuły, bo tym samym niemal naocznie można było zaobserwować wcielone w życie strategie działań i politykę. Sceny prosto z pola bitwy były niesłychanie realistyczne, czasami za bardzo (śmieję się), ale dały obraz tego, jak to naprawdę mogło wyglądać. Lekcje historii w szkole to niestety suche fakty, w przeciwieństwie do takiej opowieści, gdzie jest coś więcej niż miejsce, data, uczestnicy. Tutaj ten detal, ten drobny komentarz, opis, dialog nadają kolorytu całemu zdarzeniu.

Wielowątkowość powieści to na pewno wyzwanie i obawa czytelnika, ale jeśli w rezultacie powstaje spójna i ciekawa historia, to czegóż chcieć więcej. Szczególną uwagę zwróciłam na dialogi i mając na względzie epokę, w której rzecz się toczy, uważam, że wypadły wyjątkowo dobrze. Podobnie ma się sprawa z językiem powieści. Styl trafiony w samo sedno, nie sposób doszukać się niewłaściwości w sposobie prowadzenia narracji czy używanych sformułowaniach. Podobał mi się wątek miłosny, żałuję, że ten motyw miał skromny udział w całym utworze, ale w sumie, było wiele innych atutów, jak choćby liczne ciekawostki, życiorysy bohaterów.

Nawet jeśli ktoś nie przepada za tą dziedziną nauki i w związku z tym, za publikacjami z tego gatunku, to z "Włócznią" można odczarować tę sytuacje zaczytując się w tej opowieści z wydarzeniami sprzed... wielu wielu lat.

"Odsiecz" jest już na podorędziu, więc dla mnie ta historia będzie mieć ciąg dalszy.

Informacje dodatkowe o Włócznia:

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2021-03-22
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788382192605
Liczba stron: 426
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: lourdes

więcej
Zobacz opinie o książce Włócznia

Kup książkę Włócznia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Rugia 1168
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Rugia 1168

Rugia 1168 to kolejna - po Konungahelli 1135 - część cyklu autorstwa Roberta F. Barkowskiego przedstawiającego walki Niemców i Duńczyków...

Słowianie połabscy. Dzieje zagłady
Robert F. Barkowski0
Okładka ksiązki - Słowianie połabscy. Dzieje zagłady

Ciągłość historyczna Słowian połabskich została zamknięta w przedziale czasowym pomiędzy VIII a XII wiekiem. Nie pozostawili po sobie państw, królestw...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy