Zakochany dracula

Wszyscy go znają... z filmów, powieści, horrorów. Powstało wiele historii na jego temat. Był krwiożerczym potworem, głową rodziny, niewinną ofiarą.  "A jeśli wszystko, co słyszałeś o wampirze Draculi, nie było prawdą?"

"Czułam się związana z nim w sposób, jakiego nigdy dotąd nie znałam. Nie byliśmy jednością, lecz tworzyliśmy harmonię, jak dwie części tej samej symfonii."

"Zakochany Dracula" co myślicie? Kolejne romansidło z wampirem w roli głównej? A może, znana wszystkim historyjka o biednej, niewinnej niewieście i wampirzej obsesji na jej punkcie? Też tak myślałam, a z każdą kolejną kartką tej powieści,  szczęka opadała mi coraz bliżej podłogi i muszę powiedzieć że nigdy tak się nie pomyliłam w ocenie książki.

Główną bohaterką i jednocześnie narratorem jest Mina (Wilhelmina), nauczycielka w szkole dobrych manier dla dziewcząt. I właśnie ta  osoba, niby nudna, niby nieciekawa postać, zaprasza  do  swojego niezwykłego świata . Nieczęsto, podczas czytania, spotykam się z postacią tak idealnie wykreowaną od początku do końca.  Mamy początek XIX wieku.  Kobiety mają szydełkować i popijać w ciszy herbatkę, każda ekscytacja grozi zniszczeniem ich kruchej psychiki. Nasza bohaterka właśnie tego uczy swoje podopieczne, jednocześnie ukrywając przed światem swoją przerażającą tajemnicę.

"Ten ktoś istniał naprawdę; czytał w moich myślach; potrafił mnie znaleźć, gdziekolwiek pojechałam; i najwyraźniej był wszechwiedzący. Co więcej, chociaż się go lękałam,fascynował mnie i ekscytował"

Wątek romantyczny, mimo że się pojawił, nie jest głównym wątkiem w tej powieści, jak sugeruje tytuł.Wampir Dracula jest postacią drugoplanową,a głównym tematem w powieści jest zagadka, którą musi rozwiązać nasza bohaterka.

Opisy przeżyć kobiet, które z racji swojej "niższości" uchodziły za histeryczki lub obłąkane były przerażające, a leczenie ich "dolegliwości" w zakładach dla obłąkanych, wprost nie mieści się w głowie.

"Odtrącenie doprowadza ją do nimfomanii, kobiecej choroby umysłowej polegającej na nienormalnych seksualnych apetytach. To poważny rodzaj histerii macicy."

Mimo wątków fantastycznych i romantycznych a nawet erotycznych, tę powieść określiłabym jako bardzo dobrą  i wciągającą powieść historyczną lub kryminał. Gorąco polecam!

Moja Ocena
5/6

Informacje dodatkowe o Zakochany dracula:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2014-03-12
Tytuł oryginału: Dracula in Love
Tłumaczenie: Danuta Górska
Dodał/a opinię: Agnieszka Zabawa

Zobacz opinie o książce Zakochany dracula

Kup książkę Zakochany dracula

Łabędzie Leonarda
Karen Essex0
Okładka ksiązki - Łabędzie Leonarda

Łabędzie Leonarda to fascynująca historia dwóch rywalizujących ze sobą sióstr z książęcego rodu d’Este, sugestywnie nakreślona na tle...

Królowa
Karen Essex0
Okładka ksiązki - Królowa

Opowieść o władczyni, która odzyskawszy tron egipski, zostaje sprzymierzeńcem dwóch najpotężniejszych Rzymian, jest kontynuacją "Kleopatry"....

Powrót matki
Danuta Awolusi ;