Zasłużyć na szczęście

Czy na szczęście można sobie zasłużyć? O tym przekonały się bohaterki opowiadania "Zasłużyć na szczęście". Dwie kobiety Roma i Marcelina. Osoby tak różne, w różnym wieku, ale pewnego razu w życiu tych kobiet zdarzyło się coś, co je połączyło na zawsze. Powieść zaczyna się od Wigilii. Każda z kobiet inaczej planuje spędzić te święta. Rozdziały kończą się na tym, że czytelnik zostaje z odczuciem, że skrywane są jakieś poważne tajemnice. I po takim wstępie przenosimy się w czasie, w którym lepiej możemy poznać dwie bohaterki. Poznajemy młodość i wcześniejsze życie Romy i Marceliny. Życie tych kobiet nie oszczędzało. Jednak wydaje mi się, że autorka bardziej nie oszczędzała Marceliny. Na nią spadły chyba wszelkie nieszczęścia świata. I podczas czytania zastanawiałam się, co wydarzy się takiego, co te kobiety ze sobą połączy.
Rodziły są krótkie, pisane z punktu widzenia raz jednej raz drugiej kobiety. Czasami się gubiłam i zastanawiałam, o której to dziewczynie teraz czytam. Akcja biegnie bardzo szybko, wiele się dzieje. Ale również przez tę szybkość nie można się wczuć bardziej w całą historię, polubić z bohaterkami, poczuć emocje. Nie potrafię powiedzieć, czy którąś z kobiet polubiłam. Czasami nie rozumiałam ich zachowania. A już na pewno męża jednej z nich, który po zdradzie żony zniósł wszystko bardzo dzielnie i nawet wychował cudze dziecko jak własne. Dobrze żyć z mężem i kochankiem jak jedna wielka szczęśliwa rodzina to raczej w realnym życiu niemożliwe. W książce to się udało:)
Autorka w jednej powieści porusza wiele trudnych tematów. Śmierć bliskich osób, samotne macierzyństwo, dziecko w zespołem Downa, aborcja, niepłodność, zdrady. Dużo możemy się właśnie dowiedzieć o dzieciach z zespołem Downa. Dla wielu z nas może to się wydawać jak koniec świata, ale autorka przedstawia to wszystko w ciekawy sposób, że z takim dzieckiem normalnie można żyć , a nawet być szczęśliwą.
Książkę czytało mi się dobrze i szybko. Napisana jest przystępnym językiem. I chociaż myślałam, że to będzie opowieść typowo świąteczna, to jednak nie ma w niej dużo świątecznego klimatu.
Książkę miałam możliwość przeczytać dzięki klubowi Recenzenta serwisu Na Kanapie.

Informacje dodatkowe o Zasłużyć na szczęście:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2023-10-12
Dodał/a opinię: Małgorzata Mroczkowska

Zobacz opinie o książce Zasłużyć na szczęście

Kup książkę Zasłużyć na szczęście

Nie zabijaj tej miłości
Anna Karpińska0
Okładka ksiązki - Nie zabijaj tej miłości

Anna prowadzi ustabilizowane życie naukowca u boku swego męża Tomasza, który jest udziałowcem w rodzinnej kancelarii notarialnej. Barbara zmaga...

Pozwól sie uwieść
Anna Karpińska0
Okładka ksiązki - Pozwól sie uwieść

Marta, kobieta po czterdziestce, zostaje sama z dorastającymi bliźniakami, córką i synem. Rozstanie z niewiernym mężem jest dla niej dramatyczną decyzją...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;