Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu

“Szczęście... Hm... To budzić się rano i mieć wybór”.

Narodziny gniewu to pierwszy tom sagi Joanny Jax Zemsta i przebaczenie, osadzonej w realiach międzywojennych i wojennych XX wieku. Opisuje lata młodości braci przyrodnich Juliana Chełmickiego i Emila Lewińskiego oraz przyjaciółek Hanki Lewin i Alicji Rosińskiej. Przyjdzie im dorastać w czasie wojny, w kraju ogarniętym walkami. Bracia pochodzą z dwóch rożnych światów: Julian pochodzi z bogatej rodziny, natomiast Emil musiał sam zarobić na kromkę chleba. Ich pochodzenie będzie miało wpływ na ich dalsze losy, wzajemne relacje i stosunki. Czy znajdą nić porozumienia, czy też zemsta ogranie ich serca? Alicja i Hanka postanowią robić karierę artystyczną. Czy gdy nad głowami świstają kule można się bawić i realizować zawodowo? Czy to tylko marzenia i mrzonki młodych, zakochanych ludzi? Bohaterowie próbują odpowiedzieć sobie na pytania, co jest w życiu najważniejsze i czym dla nich jest prawdziwe szczęście.

Powieść tchnie wielkim realizmem, nie brak w niej opisów walk, bitew, potyczek, są one przedstawione czytelnikowi z wielkim pietyzmem, szczegółami i detalami, ale od razu warto zaznaczyć, że nie są to nudne i długie opisy, nic z tych rzeczy. Są one tłem, w którym autorka umiejscowiła główne wątki tej niesamowitej powieści. Ukazane w powieści obrazy są sumienną lekcją historii Polski. Bo trzeba wiedzieć, że saga jest wielowątkowa, w zasadzie jest jeden główny wątek, wokół którego krąży jak po orbicie kilka mniejszych wątków, które uzupełniają całość i bez nich ta powieść nie byłaby tak ciekawa i poruszająca.

Joanna Jax stworzyła piękną, osadzoną w dziejach Polski historię miłości, miłości tragicznej i niespełnionej, przesiąkniętej nienawiścią i złem. Ukazała nam, jak miłość jest ślepa i krótkowzroczna, jak potrafi zniszczyć namiętność i romantyzm. Jesteśmy świadkami upadku człowieczeństwa, widzimy, do czego jest zdolny człowiek, aby zdobyć pieniądze i władzę; jakie to żądze ogarniają człowieka, do jakich zachowań jest zdolny człowiek owładnięty złem. Dokąd dąży taki człowiek ? Do celu po trupach.

“W chwilach, gdy śmierć jest tak blisko, nie myślisz o tym, co złego w życiu zrobiłeś, ale o tym, czego nie zrobiłeś, a miałeś ochotę”.

Autorka prezentuje nam cały wachlarz bohaterów. Poznajemy zarówno bohaterów pozytywnych, jak i negatywnych. Od pierwszych chwil wielką sympatią obdarzyłam Hankę Lewinównę. Dorastała w biednej rodzinie, szybko straciła rodziców, pozostała sama z bratem Emilem. Brat nie darzył jej miłością, był pasożytem żerującym na robiącej karierę siostrze. Liczyły się dla niego tylko i wyłącznie pieniądze. Hanka była bardzo łatwowierna, wierzyła w dobre intencje i zamiary brata, była uczciwa i uważała, że wszyscy wobec niej też tacy są. Brat znalazł jej odpowiedniego, to znaczy bogatego małżonka, którego ona nie darzyła zbytnią miłością. Wyszła za mąż z rozsądku, największe korzyści z tego związku czerpał jej brat.

“Miłość jest prosta: jeśli kogoś kochasz,

chronisz tę osobę za wszelką cenę”.

Powieść ta chwyta za serce od pierwszych wersów. Ciekawość, co będzie dalej jest nie do opisania. Biorąc tę powieść do ręki byłam pewna, jak potoczą się losy bohaterów, myślałam, że to kolejna schematyczna pozycja, ale autorka bardzo mnie zaskoczyła, oczywiście pozytywnie. Książka obfituje w mnóstwo intryg, spisków, czarnych charakterów, dzieje się dużo i szybko, ani na chwilę nie dostajemy wytchnienia. Emocje gwarantowane. Myślałam, że skoro rzecz się dzieje w odległych czasach to trudno będzie przez nią przebrnąć z uwagi na język, jakim będzie napisana, ale nic bardziej mylnego. Czyta się bardzo przyjemnie.

Kunszt literacki Joanny Jax działa jak magnes, elektryzuje, autorka ma niesamowity dar uzależniania od swojej twórczości. Jak już wzięłam tę powieść do ręki, to nie mogłam się z nią rozstać. Cały weekend spędziłam z bohaterami I tomu sagi Zemsta i przebaczenie. Twórczość Joanny ma w sobie tę magię, która zniewala, i jak raz cię oczaruje, nie jesteś w stanie później się od niej wyzwolić.

Narodziny gniewu to bardzo dobra powieść, która wciągnie czytelnika już od pierwszego rozdziału. Książkę czyta się bardzo szybko, z ciekawością śledząc rozwój wypadków.

Autorka taką wzbudziła we mnie ciekawość, że nie wyobrażam sobie, abym miała spotkania z bohaterami skończyć na pierwszym tomie. Już wkrótce sięgnę po kolejne, nie mogę zostawić otwartej, nieskończonej historii.

Gorąco polecam tę powieść, gwarantuję, że czas z nią spędzony będziesz miło wspominać.

Informacje dodatkowe o Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu :

Kup książkę Zemsta i przebaczenie. Narodziny gniewu

Córka fałszerza tom 3
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Córka fałszerza tom 3

Opowieść o grupie ludzi, których młodość przypada na burzliwe czasy schyłku Republiki Weimarskiej i początku istnienia III Rzeszy. Młoda Żydówka o niezwykłym...

Epilog
Joanna Jax0
Okładka ksiązki - Epilog

Zwieńczenie szesnastu tomów uwielbianej przez czytelników sagi z cyklów powieściowych: Zemsta i przebaczenie, Zanim nadejdzie jutro, Prawda zapisana w...