Zwierzyniec słowotwórczo-frazeologiczny

Sęp się zasępił, bo drugi sęp sępił. (s. 27) Książeczka Moniki Lubiny ,,Zwierzyniec słowotwórczo-frazeologiczny" od razu zaintrygowała mnie tytułem. Czułam, że to coś dla mnie i miałam rację. Jak sama autorka we wstępie przyznała, bohaterowie-zwierzęta zaczęli przychodzić do niej na wsi w czasie letniego odpoczynku. Lecz nie każdy zwierzak otrzymał prawo wstępu do zbioru - musiał zobrazować jakieś zagadnienie językowe, czyli: ? jego nazwa pochodzi od innego słowa, ? ilustruje zwroty frazeologiczne, ? opiera się na podobieństwie słów, ? dotyczy aspektów artykulacyjnych, logopedycznych i gramatycznych, ? opiera się na grze słów, ? ilustruje neologizmy, kolokwializmy. ,,Chrząszcz" Nie chrzęść szczęsny chrząszczu W polskiej trzciny gąszczu. (s. 8) Zwierzyniec to zbiór rymowanek, wierszyków, fraszek o zwierzętach, które ,,rozmawiają" ze sobą i nawet ,,żartują". Zwierzęta zostały pogrupowane, ale zabrakło w zbiorze spisu treści wg rozdziałów i tytułów. Jest za to głoskowy spis treści w formie tabeli. ,,Drób" Do czego to jest podobne, By drób rozmieniał się na drobne. (s. 42) Większość fraszek mi się podobała, jednak zdarzyły się i takie, które były zbiorem kilku rymowanek połączonych ze sobą nazwą zwierzęcia i takie, które do mnie nie przemawiały, na przykład: ,,Pszczoła" Zamawiałam pszczele mleczko - Pszczoła mi tu wciska kit! (s. 9) Książeczka jest wzbogacona ilustracjami, a właściwie szkicami ołówkowymi Piotra Olszówki, które idealnie oddają treść wybranych wierszyków. Ten zbiór zwierząt umieszczony w książkowym ZOO to bardzo dobry materiał dla polonistów do wykorzystania na lekcjach i zajęciach, choćby do omawiania wszelkich zagadnień językowych oraz ćwiczenia wymowy różnych grup głosek. Ale i dla każdego czytelnika, który czytanie połączy z zabawą i nauką, aby odkryć bogactwo i złożoność naszego języka ojczystego.

Informacje dodatkowe o Zwierzyniec słowotwórczo-frazeologiczny:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2015-10-03
Dodał/a opinię: martucha180

Zobacz opinie o książce Zwierzyniec słowotwórczo-frazeologiczny

Kup książkę Zwierzyniec słowotwórczo-frazeologiczny

Siemowit Zagubiony