Może ktoś kiedyś napisze arcydzieło erotyczne? Wywiad z Piotrem Głuchowskim

zbrodniczesiostr
« powrót

Publicystyka - Obrazek

- Wydaje mi się, że dobrą książkę można napisać zarówno o zabijaniu, jak i o spółkowaniu. To drugie chyba jest nawet trudniejsze. O fascynacji ojcem Rydzykiem, o kryminale, redakcji tekstu i pracy dziennikarskiej mówi w wywiadzie Adrianny Michalewskiej, jednej ze "Zbrodniczych Siostrzyczek", Piotr Głuchowski, autor reportaży książkowych, powieści kryminalnych i... biografii dyrektora Radia Maryja. 

- najkrócej mówiąc - w stronę trzeciego, nie ujawnionego dotąd zamachu na polskiego papieża. Bo - przypomnijmy - były dwa zamachy. Ten znany - Ali Agcy i ten mniej znany - Juana Krohna. Według książki, która piszę, trzeci zamach miał przeprowadzić Polak na sowieckich usługach.

Czytał Pan Jula Pawła Goźlińskiego? Wiem, że to Pański kolega z pracy, ale proszę powiedzieć, czy taki kryminał intelektualny, jaki uprawia Goźliński, ma w ogóle sens? Wszak sukcesy święci Krajewski, gdzie krew, sperma i wódka leją się z każdej książki.


Paweł to i kolega i szef, bo jest naczelnym wydawnictwa Agora, w którym wydałem prawie wszystkie swe książki. A kryminał intelektualny ma taki sam sens, jak każdy inny. Książka jest przede wszystkim dobra albo zła. Jeżeli podczas lektury powieść wciąga, to już nie ma dla mnie znaczenia, do jakiej kategorii zaliczyć daną historię. Nawet literatura erotyczna, której tak ostatnio wiele, ma sens i być może ktoś napisze kiedyś arcydzieło w tym gatunku.

Pan żartuje?


Nie... dlaczego? Wydaje mi się, że dobrą książkę można napisać zarówno o zabijaniu, jak i o spółkowaniu. To drugie chyba jest nawet trudniejsze. Ja sceny erotyczne w kryminałach poprawiam najwięcej razy i wciąż jestem niezadowolony. Bo z jednej strony - trzeba opisać seks, skoro wszystkie inne obszary aktywności bohatera czytelnik śledzi. Ale z drugiej: łatwo się obsunąć w wulgarność, a jeszcze łatwiej - w śmieszność.Skończył Pan 46 lat. Co się Panu udało, a o czym wolałby Pan zapomnieć.


Udali mi się synowie. Zapominać niczego nie chcę. Wręcz przeciwnie - wspomnienia potknięć, porażek, przegranych procesów i tak dalej - one pomagają unikać nowych wpadek.


- [1] [2] -
następna


Zobacz też:

Publicystyka - Nie lubię chodzenia na skróty. Wywiad z Anną Klejzerowicz Nie lubię chodzenia na skróty. Wywiad z Anną Klejzerowicz - Podejrzewam, że najczęściej do prawdziwego bohaterstwa, do heroicznych czynów, zdolni są cisi ludzie. Nie ci, którzy najgłośniej krzyczą, z wielkimi słowami na ustach i na sztandarach... - mówi więcej...
Publicystyka - Psychologia ratuje życie. Wywiad z prof. Ryszardem Studenskim Psychologia ratuje życie. Wywiad z prof. Ryszardem Studenskim - Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku Wyższy Urząd Górniczy sporządził informację przeznaczoną dla załóg górniczych przedstawiającą rozpoznane przyczyny wypadków górniczych więcej...
Opinie
Musisz być zalogowany by móc komentować.
mag-maggie2014-02-03 12:19:13
avatar
Czekam na następny kryminał. Trochę się obawiam temat. Szkoda, że autor zdradził główny wątek, ale i tak przeczytam.
odpowiedz
lexxy2014-02-03 12:19:13
avatar
Z niecierpliwością czekam na ten kriminał i podzielam zdanie mag-maggie szkoda, ze odkrył to przed nami
odpowiedz
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
REKLAMA
linia_1_reklama linia_2_reklama linia_3_reklama
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów