Recenzja książki: Bajki o misiach z czterech stron świata

Recenzuje: Edyta Staniec

Wszystkie misie nasze są

Miś. Ukochana zabawka chyba każdego dziecka. Doskonały do zabawy, do przytulania, do zasypiania. Często największy przyjaciel, któremu maluch szepcze do ucha swoje sekrety i w którego pluszowe futerko ociera zapłakane oczy. Bohater kreskówek, książeczek, bajek, filmów.

Misie zostały docenione także przez autorkę książeczki Bajki o misiach z czterech stron świata, w której Aniela Cholewińska-Szkolik opowiedziała kilka historii dzieci i ich pluszowych przyjaciół. Choć nie tylko, bo bohaterami książki są i zwierzęta prawdziwe: miś polarny i miś koala.

Bajki o misiach... to doskonała lektura dla każdego dziecka. Krótkie, niezwykle ciepłe historie o przyjaźni łączącej dzieci z pluszowymi zwierzakami są doskonałą nauką dla naszych pociech. Nauką empatii, przyjaźni, tolerancji. Książka udowadnia, że niezależnie od miejsca zamieszkania, kraju, czy kontynentu, w którym przyszło nam żyć, dzieci wszędzie są podobne. Wszystkie chcą kochać i pragną być kochane. Wszystkie też uwielbiają psocić, zwłaszcza w towarzystwie drugiego psotnika.

Czytając historie Petita, Promyka, Figla, Nao, Maju Dżi i wielu innych niedźwiadków, nasze potomstwo ma niepowtarzalną okazję poznania nazw i miejsc związanych z obcymi kulturami. Dzieci usłyszeć mogą o świętach obchodzonych np. w USA, o najbardziej znanych zabytkach Europy (Wieża Eiffla, Brama Brandenburska, Big Ben) ale i zobaczyć je na pięknych, kolorowych ilustracjach. Do tego poznają nazwy przysmaków pochodzących prosto ze słonecznej Hiszpanii, usłyszą co nieco o karnawale w Rio, czy staną się uczestnikami chińskiej Walki Smoków. W książce dzieje się naprawdę dużo. Dzięki opowiedzianym tu historiom ma się wrażenie, że jest niezwykle gwarno, pięknie i kolorowo. Książka na pewno oddziałuje na zmysły i wyobraźnię nie tylko dzieci, ale - śmiało powiem – również dorosłych.

Opowieści te doskonale nadają się do czytania przed zaśnięciem. Są stosunkowo krótkie, optymistyczne, być może wywołają później „kolorowe sny”. Ale historie misiów wywołają zainteresowanie również w ciągu dnia, a to dzięki przystępnej i bardzo ciekawej fabule, wzbogaconej obrazkami, których pozazdrościliby najwspanialsi rysownicy. Trudno powiedzieć, czy książkę lepiej się czyta, czy ogląda. Jedno i drugie robi przynosi olbrzymią satysfakcję.

Wszystkie historie zawarte w Bajkach o misiach łączą mali bohaterowie - misie, przyjaźniące się z dziećmi i dzielące z nimi radości i smutki. Swoim oddaniem i postawą zarówno dzieci, jak i niedźwiadki udowadniają, że takie wartości jak przyjaźń, oddanie, uczciwość i dobro są niezwykle ważne w życiu. I że bycie dobrym dzieckiem (czy dobrym misiem) nie oznacza wcale nudy. Wręcz przeciwnie: jest wielką przygodą i frajdą.

Kup książkę Bajki o misiach z czterech stron świata

Zobacz opinie o książce Bajki o misiach z czterech stron świata
Bajki o misiach z czterech stron świata
Aniela Cholewińska-Szkolik
Wszystko co można zrobić z papieru
Aniela Cholewińska-Szkolik0
Okładka ksiązki - Wszystko co można zrobić z papieru

Wszystko, co można zrobić z papieru to zbiór projektów i pomysłów do samodzielnego wykonania na wiele okazji w roku. Książka: - rozwija wyobraźnię -...

Misia i jej mali pacjenci. Górska przygoda
Aniela Cholewińska-Szkolik0
Okładka ksiązki - Misia i jej mali pacjenci. Górska przygoda

Misia i Ewcia wyjeżdżają na wycieczkę szkolną w Góry Stołowe. Dziewczynki spotykają na swojej drodze pustułkę, która jest zraniona i nie może latać. Misia...