Recenzja książki: Będziesz tego żałować

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Stare porzekadło mówi, że strach ma wielkie oczy. Jak wielkie, o tym na własnej skórze przekonują się bohaterki powieści Alicji Sinickiej Będziesz tego żałować. Czytelnik także za sprawą lektury zobaczy, jak dobrym narzędziem manipulacji może być lęk.

Iga rozstała się ze swoim partnerem, Marcelem. Dziewczyna nie widziała dla ich związku żadnej przyszłości, miała być to jedynie krótka przygoda. Okazuje się jednak, że Marcel nie zamierza tak łatwo odpuścić. Telefony, nachodzenie i zastraszanie sprawiają, że Iga coraz bardziej boi się kontaktu ze światem. Czarę goryczy przelewa brutalny atak na jej przyjaciółkę, po którym Anka trafia do szpitala. Więcej się nie zastanawiając, Iga decyduje się na przeprowadzkę na Osiedle Marzeń. Jak sugerują prospekty reklamowe i jak potwierdza agentka, jest to najbezpieczniejsze miejsce w Polsce. Osiedlem Marzeń rządzą jednak zasady, które mogą wydać się nieco ekscentryczne. Ale dla Igi najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa. A gdzie, jeśli nie na tam może je uzyskać?

Będziesz tego żałować to powieść, która pochłania od pierwszej strony. Najpierw czytelnik zostaje wciągnięty w wir wydarzeń związanych ze stalkingiem, którego ofiarą pada Iga. Potem, gdy wydaje się, że dziewczyna znalazła na Osiedlu Marzeń upragniony spokój, okazuje się, że tak naprawdę wpadła z deszczu pod rynnę. Napięcie rośnie. Strach zaczyna przybierać rozmiary paranoi. Zaczynamy zadawać sobie pytania: czy zło rzeczywiście czai się wszędzie? Czy już nigdzie człowiek nie może czuć się bezpieczny?

Książka Alicji Sinickiej to świetna powieść domestic noir. Zamknięte osiedle, które miało być rajem na ziemi, okazuje się piekłem, a obowiązujące w nim zasady – choć akceptowane przez mieszkańców – mrożą krew w żyłach. Dreszcz emocji nie opuszcza czytelnika ani na chwilę, a rosnące z rozdziału na rozdział napięcie nie pozwala odłożyć książki, nie doczytawszy jej do końca.

Alicja Sinicka sprawnie myli tropy, rzuca podejrzenia na kolejnych bohaterów, wplata intrygujące zwroty akcji, co jeszcze bardziej dodaje powieści dynamiki i przyspiesza bieg wydarzeń. Wertując kolejne strony opowieści, mamy wrażenie, jakbyśmy przenieśli się do świata Igi – tak bardzo wiarygodnie tworzy autorka atmosferę stale rosnącego strachu, towarzyszącego mu lęku przed światem i obezwładniającej paranoi, która każe Idze praktycznie nie wychodzić poza mury Osiedla Marzeń. Alicja Sinicka rewelacyjnie ukazała także sposoby manipulacji ludźmi. To, jak łatwo można wpływać na innych, żerując na ich strachu, bezbronności, wykorzystując ich wrażliwość czy łatwowierność.

Będziesz tego żałować to pierwszy tom świetnie zapowiadającej się serii Uwikłane. Po lekturze czytelnik niecierpliwie oczekiwał będzie na kolejny tom cyklu.

Kup książkę Będziesz tego żałować

Zobacz opinie o książce Będziesz tego żałować
Szef mojego serca. Niegrzeczna kolekcja. Tom 1
Alicja Sinicka0
Okładka ksiązki - Szef mojego serca. Niegrzeczna kolekcja. Tom 1

Mroczne tajemnice, zamknięte drzwi i gorący romans biurowy! Wszyscy wiedzą, że najgorszym, co można zrobić krótko po otrzymaniu wymarzonej pracy, jest...

W jego oczach
Alicja Sinicka0
Okładka ksiązki - W jego oczach

Kontynuacja bestsellerowej powieści "Oczy wilka" Elektryzujące połączenie romansu i sensacji Tajemniczy Artur Mangano to mężczyzna o wilczych oczach...

- Myślisz, że tylko kobietom wolno odczuwać strach?

- Uważam, że każdy może go odczuwać w równym stopniu. To nie zależy od płci, ale od wrażliwości.

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska