Recenzja książki: Gabriele Amorth - nasz przyjaciel w raju

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Egzorcyzm nie jest magicznym aktem, lecz realnym uwalnianiem od złego ducha siłą i obecnością Ducha Świętego. Książka Gabriele Amorth nasz przyjaciel w raju przedstawia wiarygodne Świadectwa wstawiennictwa Gabrielego Amortha w trakcie egzorcyzmów. Do ich wiarygodności czytelnik będzie miał okazję ustosunkować się sam.

Paolo Vizzacchero relacjonuje to, czego był świadkiem, asystując podczas posługi egzorcystatu księżom: Gabrielemu Amorthowi i Patrizio Milano, a następnie skupia się na okresie własnej posługi uwalniania. Sięgając początków przyjaźni z księdzem Gabrielem, wspomina pierwsze spotkanie, swój aktywny udział w modlitewnej grupie Królowej Pokoju, korzyści płynące z katechez, liczne rozmowy (nie tylko na tematy duchowe), wreszcie – przyjęcie roli pomocnika egzorcysty. Przytacza wspomnienia osobiste, wizje naocznych świadków oraz to, co wyjawiały złe duchy w trakcie egzorcyzmów (słowa bluźniercze, szydercze, prowokacyjne). Przytacza opisy świadczące o wstawiennictwie księdza Gabriela (Gdy tylko znajdę się w niebie, będę dawał cięgi demonowi), spostrzeżenia innych egzorcystów, wskazówki, utarczki słowne pomiędzy egzorcystą a demonem ukrywającym się w ciele opętanego, szatańskie sposoby, mające na celu udaremnianie Bożego planu stworzenia, a także zapewnienia o odczuwanej podczas obrzędów egzorcyzmowania obecności Chrystusa.

Publikacja Wydawnictwa Promic jest przejmująca, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w czasach obecnych, przepełnionych wątpliwościami i niedowierzaniem co do podstępnego działania szatana, atakującego wszystkie sfery ludzkiego życia. By uwiarygodnić to, czego uczy Kościół, Paolo Vizzacchero analizuje wpływ szatana pragnącego odciąć człowieka od Eucharystii i sakramentów, siejącego wątpliwości w umysłach zwierzchników kościelnych, niszczącego przyjaźnie, związki uczuciowe oraz życie rodzinne, niweczącego pewność kapłańskiego powołania. W aktywności Złego rozróżnia działanie zwyczajne (kuszenie) i nadzwyczajne (dręczenie, obsesja, opresja, opętanie). Przestrzega przed seansami spirytystycznymi, wróżbiarstwem i wszelkiego rodzaju praktykami okultystycznymi, wskazując przy tym na niezawodną broń duchową (Eucharystia, sakramenty, adoracja, post, modlitwa, ofiarowanie cierpień). Podsumowanie stanowi historia małżonków Emanuelego i Eleny, których świadectwo pokazuje podstępność przebiegłego szatana, podejmowane przez niego ciągłe próby odwrócenia człowieka od Boga oraz moc modlitwy (żmudna droga z ciemności do światła).

Teologiczne rozważania Paola Vizzaccher’ego posiadają podłoże biblijne, przedstawiają stanowisko Tradycji oraz Magisterium Kościoła, na co składają się liczne fragmenty Pisma Świętego (wraz z siglami), passusy z dokumentów soborowych, komentarze papieskie, refleksje teologów i świętych, wypowiedzi księdza Gabrielego Amortha oraz spostrzeżenia innych egzorcystów. Są potwierdzone historycznie fakty, świadectwa poddanych obrzędom egzorcyzmowania i świadków. Pomocą służą przypisy (bibliograficzne i wyjaśniające), liczne wcięcia w tekście ułatwiają odbiór treści. Przedmowę uwrażliwiającą czytelnika na działanie Złego napisał kardynał Angelo Comastri (emerytowany wikariusz generalny Ojca Świętego ds. Miasta Watykanu), na końcu książki znalazł się wzywający do walki z szatanem Ważny apel księdza Gabrielego Amortha oraz propozycja wejścia na drogę nawrócenia Potęga krzyża.

Książka Gabriele Amorth nasz przyjaciel w raju, przedstawiając wiarygodne Świadectwa wstawiennictwa Gabrielego Amortha w trakcie egzorcyzmów, ma na celu wzbudzenie w czytelniku autentycznej żarliwości, która – zachęcając go do walki ze złem – pogłębi w nim chęć dążenia na spotkanie z Bogiem w niebie.

Tagi: duchowość Religia wiara bóg

Kup książkę Gabriele Amorth - nasz przyjaciel w raju