Recenzja książki: Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Ojcostwo jest wspaniałym darem, który rodzi się z wzajemnej miłości i poszanowania współmałżonków. Zawarcie związku małżeńskiego jest naturalną drogą realizacji powołania do ojcostwa. Potrzeba jednak właściwej formacji oraz dojrzałości mężczyzny, by mógł on w sposób odpowiedzialny wywiązać się z powierzonej sobie roli. Książka „Kochaj mnie Tato!” jest zbiorem kilkunastu medytacji o ojcostwie, poprzez które Józef Augustyn dowodzi, jak bardzo ważne jest zrozumienie, na czym polega rola ojca, uwrażliwienie na specyficzne wyzwania współczesnych czasów oraz zupełnie świadome podjęcie przydzielonych obowiązków.

Wychodząc od ukazanego w Biblii obrazu Boga-Ojca, autor koncentruje się na potrzebie budowania więzi z dzieckiem od pierwszej chwili jego życia. Poświęcając mu czas i uwagę oraz dzieląc się z nim osobistym doświadczeniem, ojciec wzbudza jego zaufanie, zapewniając mu tym samym głębokie poczucie bezpieczeństwa. Dzięki takim działaniom ukazuje dziecku cel i sens życia.

Elementy, których nie może zabraknąć w relacji ojciec-dziecko to: respektowanie uczuć, rozumienie zachowań, liczenie się z różnorakimi emocjami, a także okazywanie współczucia, zainteresowania, szacunku i cierpliwości. Potrzeba również wyczucia, delikatności i dyskrecji. Wszystko to sprawi, że dziecko uzna ojca za swego mistrza i autorytet, co z kolei ułatwi wychowanie do wolności, radości, twórczej pracy i życia duchowego, a w konsekwencji do życia w założonej przez dziecko rodzinie. Do tego jednak konieczna jest wzajemna miłość rodziców oraz emocjonalny z nimi kontakt, modlitwa za siebie nawzajem i poszanowanie rodzinnej tradycji.

Lektura wzbogacona jest o nawiązujący do przeszłości zbiór „W hołdzie naszym ojcom”. Znalazły się w nim wiersze znanych poetów: Zbigniewa Herberta, Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Jana Brzechwy, a także Johanna Wolfganga Goethego. Wszyscy oni dostrzegając i doceniając to, co zawdzięczają swoim ojcom, zachęcają do okazywania szacunku, przywiązania i miłości.

Opublikowana nakładem Wydawnictwa WAM książka „Kochaj mnie Tato!” skierowana jest przede wszystkim do mężczyzn będących ojcami (aktualnie lub w przyszłości), a także do kobiet (żon i matek), mających służyć swoim współmałżonkom radą i pomocą. Powtarzające się na każdej stronie delikatne elementy graficzne czynią lekturę przejrzystą. Podane treści przeznaczone są do natychmiastowego zastosowania w praktyce, dzięki czemu sięgający po lekturę nauczą się spełniać powierzoną sobie rolę ojców w sposób świadomy, autentyczny i odpowiedzialny.

Kup książkę Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie

Zobacz opinie o książce Kochaj mnie tato! Medytacje o ojcostwie
Przewodnik po ojcostwie. 40 medytacji dla ojców
Józef Augustyn SJ0
Okładka ksiązki - Przewodnik po ojcostwie. 40 medytacji dla ojców

Małe dzieci podejmują nieraz tytaniczny wręcz wysiłek, aby zbliżyć się do swojego ojca, zdobyć jego akceptację, szacunek, miłość i przyjaźń. Sytuacja dziecka...

Kwadrans szczerości. Wprowadzenie do modlitwy codziennego rachunku sumienia
Józef Augustyn SJ0
Okładka ksiązki - Kwadrans szczerości. Wprowadzenie do modlitwy codziennego rachunku sumienia

Codzienny rachunek sumienia, który proponuje św. Ignacy Loyola w \"Ćwiczeniach duchownych\", nie jest \"rozliczaniem się\" z własnych upadków i słabości...