Recenzja książki: Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Czyściec jest stanem, w którym dusze dostępują oczyszczenia z tego wszystkiego, co podczas ziemskiego życia nie było miłe Bogu. Ogłoszony na XVII Soborze Powszechnym we Florencji (1438-1445) dogmat o czyśćcu do dnia dzisiejszego spotyka się z wieloma wątpliwościami i niedowierzaniem. Niewielka książeczka Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi jest próbą przekonania czytelnika o autentyczności nauki, która przez Kościół katolicki została podana do wierzenia.

By uwiarygodnić doktrynę o czyśćcu, relację Marii Simmy poprzedzają tematyczne rozważania teologiczne, złożone z wypowiedzi Soboru Watykańskiego II na temat objawień prywatnych oraz skrótu sprawozdania ówczesnego proboszcza austriackiej parafii Sonntag, który będąc spowiednikiem i duszpasterzem Simmy, wyraził opinię dotyczącą jej wrażliwości mistycznej oraz posługi (wraz z oceną objawień, wskazówkami i wnioskami). W zasadniczej części publikacji Maria Simma opowiada o swoim powołaniu, o sceptycznym nastawieniu władz kościelnych, a także o odczuwanej miłości do dusz czyśćcowych oraz ich prośbach (Msze święte, cierpienia zastępcze, apostolstwo). Ostrzega przed grzechami karanymi w czyśćcu najsurowiej. Podaje przykłady oddziaływania dusz na osoby żyjące. Wyjaśnia znaczenie odpustu zupełnego w godzinie śmierci. Analizuje obecność w czyśćcu dzieci, samobójców oraz ludzi innej wiary. Przekazuje również otrzymane od dusz napomnienia i praktyczne rady.

Sporą część przekonującej publikacji zajmują glosy do rzeczy ostatecznych: pamięć o zmarłych, modlitwa w ich intencji, argumenty rozumu, tematyczne myśli Jana Pawła II i świętej Teresy od Dzieciątka Jezus, nauczanie o czyśćcu na podstawie Katechizmu Kościoła Katolickiego. Podano konkretne przykłady objawiania się dusz czyśćcowych, modlitwy i rozważania, a także opisano spotkanie ojca Pio z duszą czyśćcową. Pomocą służą opatrzone siglami liczne fragmenty biblijne, passusy z dokumentów Kościoła, refleksje teologiczne i przypisy: zastosowane podłoże biblijne, stanowisko Tradycji oraz Magisterium Kościoła dodaje lekturze charakteru naukowego.

Chociaż teologiczny język publikacji Wydawnictwa Promic znacznie zawęża grono odbiorców, warto po Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi sięgnąć, by bardziej wzbudzić w sobie potrzebę poznania rzeczy ostatecznych. Dokładne zrozumienie tego wszystkiego, co zależy od nas samych oraz tego, co zawdzięczamy tylko i wyłącznie Panu Bogu, pomoże docenić otrzymany dar życia w wiecznej szczęśliwości.

Kup książkę Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi

Zobacz opinie o książce Moje przeżycia z duszami czyśćcowymi
Autor
Księga zaklęć