Recenzja książki: O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek

Recenzuje: Monika Witczak

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, gdy jego dwu lub trzyletnia pociecha zaczyna interesować się swoim ciałem i zadawać pytania dotyczące płci, rodziny i życia w ogóle. Pojawia się w końcu najbardziej demonizowane przez dorosłych pytanie: „A skąd się biorą dzieci?”. O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek Asi Olejarczyk to świetna pomoc w rozmowie na trudne tematy z maluchami. Już dwu-trzylatek jest w stanie zrozumieć przekaz płynący z książeczki i czegoś się z niej nauczyć. Jest przystępnie napisana i dostosowana do poziomu małych odbiorców zarówno językowo, jak i treściowo.

Książeczka opowiada o trzech tematach: bliskości i czułości, różnicach między chłopcami a dziewczynkami oraz o tym, skąd się biorą dzieci i jak przebiega ciąża. Treści są dostosowane do maluchów, jest więc mowa o wielkiej czułości i miłości między rodzicami, ale nie pada słowo „seks" czy „stosunek". Do wyobraźni dziecka dwu- i trzyletniego miłość, czułość i metafora zasiania ziarenka przemawia lepiej niż medyczne wywody. Autorka porusza delikatne tematy intymności w sposób bardzo prosty i jasno komunikuje kiedy okazywanie czułości i bliskości jest ważne i potrzebne, a kiedy można, a nawet trzeba tego odmówić. Mamy więc wiele rodzajów czułości pomiędzy rodzicami i dziećmi (a także dziadkami) oraz pomiędzy dorosłymi. Pada stwierdzenie, że to bardzo ważne, by dorośli też okazywali sobie czułość, że mogą się przytulać i całować. Z drugiej strony są pokazane sytuacje, w których dzieci nie powinny przytulać się i całować z dorosłymi. Dzieci w książeczce jasno i wyraźnie mówią Nie chcę całować tej pani bo nie jest moją mamą, Nie będę przytulać tego pana, bo go nie znam. To dla dziecka jasny i czytelny przekaz i przykład. To ważne, by nauczyć dzieci, że pocałunek na przywitanie jest zarezerwowany dla najbliższej rodziny i wcale nie jest zobligowane do całowania każdej osoby. Pocałunki są zarezerwowane dla ważnych osób.

W O dziewczynkach i chłopcach wiele miejsca poświęcono na wytłumaczenie, co to są strefy intymne i dlaczego nie pokazujemy ich innym. Jest też mowa o różnicach między płciami - o tych zupełnie drugorzędnych, jak kolor skóry czy włosów, jak i o tych nadrzędnych, które sprawiają, że przynależymy do konkretnej płci. Autorka kładzie nacisk na równość kobiet i mężczyzn. Tłumaczy, że każdy człowiek - bez względu na płeć - może bawić się, czym chce i mieć różne zainteresowania. Nie ma rozgraniczenia na zabawki, zajęcia czy kolory zarezerwowane tylko dla jednej płci.

Książka jest prosta i nie zawiera zawiłych wywodów i tłumaczeń. Zamiast szczegółowego opisu zapłodnienia podany jest przykład z ziarenkiem wsadzonym do doniczki. Treść jest dostosowana do mentalności, wrażliwości i możliwości poznawczych maluchów. Jest to też świetny punkt wyjścia do dalszej rozmowy z dzieckiem. A - co ważne - książeczka jest skierowana zarówno do dziewczynek, jak i do chłopców, przekazuje prawdy i zasady uniwersalne dla obu płci.

Podsumowując - O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek to świetna lektura dla każdego malucha. Świetnie sprawdzi się jako pierwsza książeczka o trudnych tematach nawet dla dwu-trzylatków.

Kup książkę O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek

Zobacz opinie o książce O dziewczynkach i chłopcach dla chłopców i dziewczynek
Pampiludki i tajemnice wiary
Asia Olejarczyk0
Okładka ksiązki - Pampiludki i tajemnice wiary

Zapraszamy do Pampilii! – O, dzień dobry! – odpowiedziała nieznajoma. – Jestem Gloria, a wy? – Jestem Alimemek, a to Gideon. Możemy...

Pampiludki na szlaku szczęścia
Asia Olejarczyk0
Okładka ksiązki - Pampiludki na szlaku szczęścia

"– Już nie mogę się doczekać! – Alimemek przestępował z nogi na nogę. To już dziiiś, już dziiiś! – cieszył się Gideon. Tup-tup skakał...