Recenzja książki: Tym razem ci się upiekło

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Opowiadania z pogranicza grozy i nadprzyrodzonych wydarzeń zawsze znajdą spore grono odbiorców. Historie te wciągają od pierwszej strony i angażują uwagę czytelnika aż do finału. Seria z dreszczykiem, publikowana przez Wydawnictwo Literatura powiększyła się o kolejny absorbujący tytuł. Tym razem ci się upiekło! Joanny Olech to książka, która momentami mrozi krew w żyłach, innym razem – zbawi, ale z pewnością nie pozwala oderwać się od lektury przed dotarciem do ostatniej linijki.

Na książkę Joanny Olech składa się pięć kilkudziesięciostronicowych opowiadań. Występują w nich różni bohaterowie, a akcja rozgrywa się w odmiennych czasach i przestrzeniach. Wśród postaci znajdziemy młodych ludzi, którzy doświadczają w szkole prześladowania, bądź też takich, którzy sami są oprawcami. Na stronach książki poznamy zimową opowieść zapisaną w bombce, ale też mrożącą krew w żyłach historię nocnego spaceru po cmentarzu.

Tym razem ci się upiekło! to lektura łącząca strachy najbardziej oczywiste i niemal „namacalne", czyli te kojarzone z nocą spędzoną na cmentarzu, ale też lęki związane z poczuciem własnej wartości, gdy ktoś notorycznie nas obraża, dokucza nam i się z nas wyśmiewa. Joanna Olech pokazuje, że boimy się ciemności, ale lęk jest dużo większy, gdy ktoś nastaje na jakość naszego życia, zdrowia i samopoczucia.

Książka Joanny Olech kierowana jest do starszych dzieci i nastolatków. Tym nieśmiałym i zagubionym pokaże, że warto walczyć o siebie i nie wątpić w swoje siły, zaś tym, którym wydaje się, że są nietykalni, uświadamia, że kara i konsekwencje złych czynów dosięgną każdego winnego.

Zbiór opowiadań Joanny Olech został świetnie zilustrowany przez Bartka Brosza. Tajemnicza, utrzymana w mrocznych barwach okładka rozświetlona jest punktowym światłem z żarówki trzymanej w dłoni jednego z bohaterów. Ilustracja ta przykuwa uwagę i od razu sugeruje, że czytelnik będzie miał okazję sięgnąć po lekturę z dreszczykiem. Każdy z rozdziałów rozpoczyna się minimalistycznym rysunkiem, zawierającym tytuł rozdziału, na kolejnej zaś stronie czytelnik znajdzie tekst wpisany w dużą ilustrację – zabieg ten nieco przypomina komiks. Wszystkie ilustracje utrzymane są w czarno-białej kolorystyce.

Tym razem ci się upiekło! to dobra propozycja do czytania przed snem lub podczas wolnego popołudnia. Czytelnik ma dowolność w wyborze interesujących go opowiadań. Może też dowolnie wracać do rozdziałów, które szczególnie przypadły mu do gustu. Książka Joanny Olech to przykład lektury, która daje rozrywkę, ale skłania też do refleksji i przemyśleń.

Kup książkę Tym razem ci się upiekło

Zobacz opinie o książce Tym razem ci się upiekło
Dynastia Miziołków
Joanna Olech0
Okładka ksiązki - Dynastia Miziołków

Dynastia Miziołków w 1993 roku była drukowana w odcinkach przez czasopismo "Świat Młodych". Otrzymała nagrodę literacką im. Kornela Makuszyńskiego...

Szkoła detektywów Emila Wykopka. Porwanie
Joanna Olech0
Okładka ksiązki - Szkoła detektywów Emila Wykopka. Porwanie

W Szkole Detektywów dochodzi do zuchwałego przestępstwa - zostaje uprowadzony dyrektor placówki, Emil Wykopek. W pościg za porywaczami rusza...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;