Recenzja książki: W rytmie serca

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Czasami trudno jest sprostać wymogom codzienności, o czym doskonale wiedzą zarówno dzieci dotknięte jakimkolwiek zaburzonym funkcjonowaniem, jak i ich rodzice. Książka W rytmie serca przedstawiając Opowieści o dzieciach, które uwierzyły w siebie, przekonuje, że każdy człowiek – choć znacznie różni się od innych – jest wyjątkowy.

recenzja W rytmie serca

Pies rasy cavalier o imieniu Gryzoń od początku rozumiał Tereskę. Rozumiał ją nawet wtedy, gdy – ze względu na to, że urodziła się z zespołem Downa – nikt nie wiedział, o co jej chodzi. Nie rozumiała też Kornelia, denerwując się na Tereskę podczas widowiskowego pokazu obrotów, podskoków, piruetów, arabesek i wielu jeszcze innych figur tanecznych, jakie dzieci z grupy Fikołków ćwiczyły na zakończenie zerówki. A gdy podczas finałowego występu w przedszkolnym ogrodzie Kornelia potknęła się i upadła na ziemię, wydarzyło się coś, co dało pewność, że w potrzebie nikt nie zostanie sam. I że zawsze można liczyć na tego, czyja wrażliwość kieruje spojrzenie na drugiego człowieka.

Książka W rytmie serca przeznaczona jest dla wszystkich dzieci. Obecni na jej kartach mali bohaterowie zachwycą czytelnika umiejętnością dostrzegania tego, co w życiu liczy się najbardziej. Jest wśród nich – obok Tereski z zespołem Downa – Wojtuś, który w szarpanej przez wiatr białej reklamówce zobaczył uwięzioną, próbującą wymknąć się czarowi rzuconemu przez czarnoksiężnika o sowich oczach, łabędzicę; Malwina z arytmią serca (jakby było uwięzione w ciasnej klatce); bojący się wypowiedzieć swoje zdanie, ale i cieszący się zaufaniem każdego psa Marcin (krótko przystrzyżona czworonożna dama ze schroniska o imieniu Gwiazda szybko stała się gwiazdą nie tylko Marcina) oraz nie ufająca własnym możliwościom Basia. Wszyscy oni stali się bohaterami Opowieści o dzieciach, które uwierzyły w siebie.

W publikacji Wydawnictwa Bis Aleksandra Struska-Musiał (najbardziej znana z serii Ulica Pazurkowa) poruszyła problemy dzieci z zaburzonym funkcjonowaniem (wiele od nich można się nauczyć!). Skorzystają z lektury nauczyciele młodszych klas szkoły podstawowej oraz pedagodzy oddziałów integracyjnych. Ilustracje autorstwa Edyty Danieluk są duże (niektóre – całostronicowe), wyraźne, realistyczne (twarze odzwierciedlają cechy typowe dla poszczególnych zaburzeń). Rysunki, przyciągając wzrok – uspokajają. W treści i w przypisach znalazły się łatwe do zapamiętania wiadomości z różnych dziedzin nauki. Twarda okładka oraz nieco sztywniejsze od przeciętnych kartki to dodatkowe atuty lektury.

Książka W rytmie serca opowiadając o wrażliwości, tęsknocie i nadziejach, o wymogach stawianych przez codzienność oraz próbach sprostania przeciwnościom, otwiera nie tylko oczy, ale przede wszystkim serca: pomaga dostrzec każdego człowieka i wszystkich traktować jednakowo.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę W rytmie serca

Zobacz opinie o książce W rytmie serca
Ulica Pazurkowa. Matylda i Klopsik
Aleksandra Struska-Musiał0
Okładka ksiązki - Ulica Pazurkowa. Matylda i Klopsik

Szóstka przyjaciół z ulicy Pazurkowej z utęsknieniem czeka na kolejne wakacje. Wreszcie będą mogli spędzać całe dnie w tajnej bazie w domku pod drzewem...

Kto zgubił kapelusz?
Aleksandra Struska-Musiał0
Okładka ksiązki - Kto zgubił kapelusz?

Pewnego dnia Zając znajduje w pobliżu swojej nory piękny kapelusz w haftowane marchewki. Bezskutecznie szuka właściciela, aż wreszcie dochodzi do wniosku...