Recenzja książki: Zanieśmy im naszą wojnę

Recenzuje: Edyta Staniec

Co niesie przyszłość? To zagadka, której rozwiązania nie znamy. Którą stopniowo uda nam się rozwiązać, gdy nadejdzie kolejny dzień, miesiąc, rok, dekada, gdy przyszłość stanie się dla nas teraźniejszością. Co przyniesie odległa przyszłość? Tego możemy się jedynie domyślać i snuć najrozmaitsze wizje, w tym wizje podboju kosmosu, całkowitej degradacji ludzkiego gatunku, inwazji obcych etc. To nasze prawo, to także prawo pisarzy, którzy swoje pomysły na bliżej i dalej nieokreśloną przyszłość mogą przelewać na papier i dzielić się nimi z czytelnikami.

Młody autor – Maciej Musialik, znany głównie z opowiadań fantasy i science-fiction, wykreował świat przyszłości, a jego opis zawarł w zbiorze opowiadań Zanieśmy im naszą wojnę. Wszystkie traktują o cywilizacji Maatan, obcej, niezrozumiałej i odległej ludziom, która z nieznanych przyczyn atakuje nasz gatunek, niszcząc wszystko i wszystkich.

Zanieśmy im naszą wojnę to propozycja dla tych czytelników, którzy cienią kreatywność autora, a jednocześnie potrafią docenić jego literacki kunszt. Nie przesadzę, nazywając te opowiadania prawdziwymi perełkami. To bardzo dobre science-fiction, którego autor sprawnie posługuje się językiem, racząc czytelników soczystą narracją, akcją zataczającą szerokie kręgi, niezmiernie i niezmiennie fascynując od pierwszej do ostatniej strony książki.

Wizja świata przyszłości przeraża i imponuje. Człowiek osiągnął u Musialika tak wiele, a jednocześnie tak mało... Zmaga się z przeciwieństwami losu, inwazją obcych, a jednocześnie musi stawiać czoło własnym słabościom i złu, które jest efektem niezmiennej od tysiącleci ludzkiej natury.

Ludzie ukazani są w powieści z wszystkimi ich wadami i zaletami. Zdolni są do poświęceń, bohaterstwa, ale są też i tacy, którzy za nic mają życie innych, cudze dobro, czyjś los. Liczą się tylko ich potrzeby, bezpieczeństwo i wygoda. Dla własnych korzyści gotowi są mordować, plądrować, niszczyć. W opozycji wobec ludzi stoi cywilizacja Maatan, obca, niezbadana, niepoznawalna. I właśnie przeprowadzająca atak na ludzkie siedziby w kosmosie. Wizja świata nieokreślonej przyszłości, zawarta w opowiadaniach Musialika, okazuje się niezwykle intrygująca. Apokaliptyczna, ukazująca ludzkość na krawędzi.

Fabuła obmyślona jest tak, by wzbudzać zainteresowanie, a niedokończone i niedopowiedziane wątki pozostawiają czytelników z tymi samymi pytaniami i z tym samym brakiem zrozumienia, co bohaterów opowiadań Musialika. Ten sposób budowania narracji i całej historii nie tylko budzi zainteresowanie, ale przede wszystkim - niepokój przed tym, co mocno odbiega od znanych i akceptowanych przez nas zasad, przed światem, którego nie rozumiemy.

Interesujące w książce Macieja Musialika jest również ukazanie tych samych problemów z punktu widzenia różnych osób: żołnierzy, naukowców, mieszkańców miasta etc. W głównej mierze są to jednak relacje żołnierzy - i to tych znajdujących się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia. Widzimy ludzi o skomplikowanych osobowościach, skłonnych zarówno do heroizmu, jak i do największego tchórzostwa.

Warto z pewnością sięgnąć po książkę Macieja Musialika, warto odkryć prawdę o ludzkości, jaką niesie inwazja Maatan. Warto dać ponieść się wyobraźni, poznać ciekawe światy i nieznaną cywilizację.

Kup książkę Zanieśmy im naszą wojnę

Zobacz opinie o książce Zanieśmy im naszą wojnę