Dlaczego warto?
REJESTRACJA
LOGOWANIE
KSIĄŻKI
Nowości
Zapowiedzi
Patronujemy
Autorzy
Cykle
Streszczenia
Wydawnictwa
FILMY
Nowości
Zapowiedzi
SERIALE
Wszystkie
Popularne
Seriale obyczajowe
Seriale tureckie
Telenowele
Seriale komediowe
Seriale kryminalne
Reality show
Programy rozrywkowe
NEWSY
Wszystkie
O tym się mówi
Filmy i seriale
Konkursy i nagrody literackie
Fragmenty książek
Promocje i wyprzedaże
Telewizja
Wydarzenia
RECENZJE
Wszystkie
Biografie, wspomnienia
Dla dzieci
Dla młodzieży
Dydaktyka
Fantasy, science fiction
Historyczne
Horror
Komiksy
Kryminał, sensacja, thriller
Kuchnia
Literatura faktu, reportaż
Literatura piękna
Medycyna i zdrowie
Obyczajowe
Pedagogika
Podróżnicze
Poezja
Popularnonaukowe
Poradniki
Przygodowe
Psychologia
Romans
Sport
Wiedza ezoteryczna
Young Adult
Zarządzanie i marketing
PUBLICYSTYKA
Wszystkie
Popularne
Wywiady
Recenzje filmów i seriali
Sylwetki twórców
Analiza
Esej
Felieton
Komentarz
Kurs pisania
Jak pisać wiersze?
Recenzje gier planszowych
Relacja
CYTATY
Wszystkie
O Życiu
O miłości
O kobietach
Złe
O ludziach
RANKING
SPOŁECZNOŚĆ
Wiersze
Opowiadania
Forum
Konkursy
Granice TV
Wymieniaj punkty na książki
Zdjęcia użytkowników
Wyzwania czytelnicze
Ranking użytkowników
BIBLIOTECZKA
granice.pl
Cytaty
Autor: Leszek Kołakowski
Leszek Kołakowski - cytaty
Wolność (...) to nie tylko wybieranie między gotowymi możliwościami, ale także twórczość, stwarzanie rzeczy całkiem nowych, całkiem nieprzewidywalnych.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Utopia, czyli stan doskonałego zaspokojenia, nieobecność konfliktów i napięć, byłaby, rzecz jasna, gdyby się udać miała, końcem ludzkiego świata, wyschnięciem instynktu ciekawości.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Być tolerancyjnym wobec błędów to tyle, co okazywać pobłażliwość dla grzechu.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Wolno ryzykować przypuszczenie, że słuchanie sumienia jest w sumie bezpieczniejsze i że ono mniej nas może oszukiwać aniżeli zasady moralne, które przecież niemal zawsze potrafimy na naszą korzyść przekręcić.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Wiara w Boga przechowuje się w ciągłości kultury (...) to jednak Bóg nie jest tymczasowym produktem zmiennych i przygodnych okoliczności kulturalnych, ale jest miejscem, które trwale przyciąga Rozum, Imaginację i Serce.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Wiara to raczej spotkanie egzystencji ze Słowem niż akceptacja pewnej liczby twierdzeń. Zgodnie z doktryną Lutra - to znaczy świętego Pawła odczytywanego przez Lutra - wiara nie jest aktem intelektualnym i nie bierze się z egzegezy ani wyjaśnienia Pisma; jest doświadczeniem, a więc, z definicji, nie może być zreifikowana w formie wiecznie prawdziwych dogmatów. Tak, słowo Boże otwiera się przed nami, ale jego sens oraz fakt, iż jest to słowo Boże, objawiają się tylko w teraźniejszości, jako aspekt naszego doświadczenia. Nie mo
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Egalitarno-rewolucyjna utopia Tkaczowa (ważne źródło doktryny leninowskiej), zgodnie z którą głównym celem rewolucji jest obalenie wszelkich elit, a zadanie to należy powierzyć elicie rewolucyjnej.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Opowiadamy się za filozofią błazna, a więc podstawą negatywnej czujności, wobec absolutu jakiegokolwiek, nie w rezultacie konfrontacji argumentów, albowiem w tych sprawach wybory, główne są wartościowaniem. Opowiadaniem się za możliwościami wartości pozaintelektualnych, zawartymi w tej postawie, której niebezpieczeństwa i absurdalności groźnie są nam znane. Jest to opcja za wizją świata, która daje perspektywę uciążliwego uzgadniania w naszych działaniach wśród ludzi, żywiołów najtrudniejszych do połączenia. Dobrani bez pobła
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Pieniądz jest twórcą tolerancji - była to tolerancja z obojętności, nie zaś z przekonania, doświadczenie nasze uczy wszelako, że jeśli tolerancja z przekonania jest lepsza niż tolerancja z obojętności, to jednak tolerancja z obojętności jest lepsza niż nietolerancja z przekonania.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
(...) gdy nie ma czegoś takiego jak prawda, nie ma również miejsca na wątpienie.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Żart (...) bodaj sprzed pierwszej wojny światowej: w Austrii to, co nie jest zakazane, jest dozwolone; w Niemczech to, co nie jest dozwolone, jest zakazane; we Francji wszystko jest dozwolone, również to, co jest zakazane; w Rosji wszystko jest zakazane, również to, co jest dozwolone.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Nie tylko można się rozpoznać w zniekształcającym lustrze (karykatura jest dobra tylko wtedy, gdy przypomina oryginał), ale samo to zniekształcenie, przez to, że przesadnie ukazuje pewne właściwości obiektu, może być użyteczne i przyczynić się do lepszego samozrozumienia.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Nowość nas wabi, jest to bodaj związane z naszym, swoiście ludzkim, przeżywaniem czasu. Chcielibyśmy zawsze być u początku, mieć poczucie, że świat jest dla nas otwarty, że się zaczyna właśnie, a samo przeżycie nowości w takie poczucie nas wprowadza, choćby w złudzeniu.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Miłości nie można nakazać, może ona być tylko przekazywana, dawana; bezużyteczne jest jej głoszenie, jeśli kazania nie przekazują jej jako rzeczywistej energii. Gdyby jej siła mogła objąć cały świat, wszystkie problemy ludzkości zostałyby rozwiązanie.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
Karol Marks był filozofem niemieckim.
Autor:
Leszek Kołakowski
0
1
2
3
4
następna
ostatnia
→
Dodaj nowy cytat
Najpopularniejsze tagi
życie(184)
ludzie(133)
smierc(124)
miłość(123)
bóg(112)
praca(98)
kobieta(71)
dzieci(67)
kobiety(65)
czas(58)
Reklamy