12-latka w czasie izolacji stworzyła biblioteczkę ze starej budki telefonicznej 

Data: 2020-07-07 09:48:28 Autor: pobarski

Co można robić w czasie przymusowej izolacji związanej z pandemią? Pewna 12-latka postanowiła zmienić otaczającą ją rzeczywistość i stworzyła biblioteczkę bookcrossingową ze starej budki telefonicznej. 

Obrazek w treściFot. zdjęcie ilustracyjne

Kojarzycie czerwone budki telefoniczne z Wielkiej Brytanii? Podobnie jak w Polsce, także i na Wyspach coraz rzadziej korzysta się z tych urządzeń, a kolejne budki telefoniczne stają się zwyczajnie bezużyteczne. Wiele z nich – odłączonych od sieci – przestaje spełniać swoją funkcję i popada w ruinę. Zmieniła to 12-latka. 

Czytaj także: 30 punktów bookcrossingowych powstanie w Kielcach

Dziewczynka w czasie przymusowej izolacji z powodu pandemii (tzw. lockdownu) postanowiła zrealizować pomysł, o którym myślała już od pewnego czasu. W pobliżu jej domu znajdowała się stara budka telefoniczna, którą nikt się nie zajmował. Postanowiła więc – przy pomocy rodziców – odnowić ją i zmienić w… biblioteczkę bookcrossingową! 

Wcześniej w starej budce postanowiono zrobić tablicę ogłoszeń, jednak pomysł ten się nie udał – szyby budki nie były szczelne, przez co do środka wdawała się woda i wilgoć, a ogłoszenia często były nieczytelne. Poza tym – coraz częściej korzysta się z internetowych portali, a nie tradycyjnych tablic ogłoszeniowych. 

Zanim w budce zamontowano regał z książkami, wcześniej wymieniono szybki, które dodatkowo oklejono w kwieciste wzory. To pomogło uszczelnić budkę, przez co książki nie zniszczą się nawet w czasie typowej angielskiej pogody. 

Czytaj także: Czerwona szafka, a w niej książki – tak wygląda bookcrossing w Cieszynie

Z budki korzystać mogą teraz wszyscy – wystarczy wymienić swoją książkę na inną, która nam się spodobała. Przed skorzystaniem z budki bookcrossingowej należy jednak wcześniej… zdezynfekować ręce! 

Także w Polsce powstaje wiele podobnych inicjatyw. Zaledwie kilka tygodni temu pisaliśmy o stworzeniu regału w środku parku w Nowej Soli. Wiele takich miejsc opisaliśmy także w artykule: Budki bookcrossingowe – gdzie można je znaleźć?. Chociaż idea bookcrossingu istnieje już jakiś czas, to wciąż budzi wielkie zainteresowanie czytelników! 

Źródło: BBC News

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;
Zaczekaj na mnie
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
Katastrofalny błąd
Iwona Wilmowska;
Katastrofalny błąd
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Pokaż wszystkie recenzje