5 minut dla książki - już w 5 miastach!

Data: 2012-03-23 13:13:34 Autor: Sławomir Krempa
News - 5 minut dla książki - już w 5 miastach!

22 kwietnia o godzinie 17:00 w wielu miastach Polski odbędzie się wielkie czytanie pod chmurką. Miłośnicy literatury zbiorą się wówczas, by zachęcić przechodniów do sięgnięcia po książkę oraz by przypomnieć o tym, że 23 kwietnia przypada właśnie Światowy Dzień Książki. Swój udział potwierdziło już pięć miast, ale organizatorzy zapewniają, że na tym nie poprzestaną. I zapraszają wszystkich chętnych z małych i wielkich miejscowości do współorganizowania akcji „5 minut dla książki. Czytamy pod chmurką”.

 

 

 

W Piekarach Śląskich czytelnicy wybiorą się na wycieczkę do miejskiego parku u zbiegu ulic Bytomskiej i Ziętka. – W grudniu zorganizowaliśmy się w trzy dni i czytaliśmy mimo mało sprzyjającej pogody – opowiada Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor tutejszej biblioteki. – Oczywiście, że nie mogliśmy zrezygnować z organizacji drugiej edycji akcji!

 

- Warto poświęcić „5 minut dla książki”, abyśmy nie byli zmuszeni wkrótce poświęcać jej minuty ciszy. – mówi Kamil Czepiel, który odpowiada za organizację akcji w Białymstoku. – Dlatego spotykamy się na Rynku Kościuszki, w okolicach ogródka tutejszej księgarni!

 

W Gdańsku przedsięwzięcie organizuje studencka grupa Digi Digi. – Zapraszamy miłośników książki w okolice Neptuna na Długim Targu. Na pewno będzie nas sporo! – zapewnia Katarzyna Wielgomas.

 

- W Olsztynie istnieje spora i bardzo aktywna grupa osób zainteresowanych literaturą, które bardzo czekają na możliwość spotkania się z ulubionymi autorami i które chętnie uczestniczą w rozmaitych wydarzeniach kulturalnych. I choć raczej żaden z pisarzy nie odwiedzi raczej w tym czasie naszego miasta, z pewnością spotkamy się wszyscy na Starym Mieście, pod Wysoką Bramą – tłumaczy Urszula Witkowska z tutejszej Książnicy.

 

Inicjatorzy akcji wzięli na siebie organizację finału w Warszawie. Tu spotkanie odbędzie się przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. – Na tych pięciu miastach nie kończą się jednak nasze starania – wyjaśnia Kamil Świątkowski z serwisu PrzyKominku.com. Już dziś zapraszamy bibliotekarzy, księgarzy, przedstawicieli miejskich instytucji kultury, ale przede wszystkim – ludzi aktywnych i zatroskanych o losy książki, by skontaktowali się z nami i podjęli się organizacji wydarzenia w swoim mieście. To naprawdę nie wymaga tak wiele wysiłku!

 

- Rozmawiamy z osobami, które chciałyby zorganizować akcję w Bydgoszczy, Łodzi, Katowicach, Krakowie, Kielcach, Pabianicach, Chełmie i wielu innych miejscowościach. Mamy nadzieję, że i tam przedsięwzięcie dojdzie do skutku – mówi Grzegorz Raczek, redaktor naczelny portalu DuzeKa.pl.

 

- Obecnie przygotowujemy projekty plakatów, z których organizatorzy akcji w poszczególnych miastach będą mogli skorzystać. Równocześnie prosimy o pomoc wszystkich, którzy mogą wesprzeć koordynatorów. Książka to jest ważna sprawa! Nie pozwólmy jej odejść w zapomnienie! – apeluje Sławomir Krempa z wortalu literackiego Granice.pl

 

 

 

Blog akcji: http://5minutdlaksiazki.blogspot.com/

 

Fanpage: http://www.facebook.com/5minut

 

Wydarzenie na Facebooku: http://www.facebook.com/events/330829593640414/

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Epizody z życia mojej mamy
Iwona Żytkowiak
Epizody z życia mojej mamy
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Zyg-zyg marchewka
Katarzyna Ryrych
Zyg-zyg marchewka
Milcząca żona
Karin Slaughter
Milcząca żona
Elf i pierwsza gwiazdka
Marcin Pałasz
Elf i pierwsza gwiazdka
Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u?
Tomasz Ławecki, Kazimierz Kunicki
Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u?
Pokaż wszystkie recenzje