5 minut dla książki - strzał w dziesiątkę

Data: 2012-03-29 11:06:10 Autor: Sławomir Krempa
News - 5 minut dla książki - strzał w dziesiątkę

To już pewne. Druga edycja akcji „5 minut dla książki”, organizowana pod hasłem „Czytamy pod chmurką” odbędzie się co najmniej w dziesięciu miastach.

 

 

W niedzielę, 22 kwietnia o godzinie 17:00 miłośnicy książki spotkają się w Białymstoku, Gdańsku, Kamiennej Górze, Lublinie, Olsztynie, Piekarach Śląskich, Rzeszowie, Szczecinie, Toruniu i Warszawie, by wspólnie przeczytać fragment książki i zachęcać przechodniów do sięgnięcia po dobrą lekturę, a przy okazji – by przypomnieć o Światowym Dniu Książki, który obchodzony jest zawsze 23 kwietnia.

 

 

- Według danych Biblioteki Narodowej ponad połowa Polaków w 2010 roku nie miała żadnej styczności z książką – przypomina Sławomir Krempa z wortalu literackiego Granice.pl – Za sprawą naszego przedsięwzięcia setki przechodniów w kilkunastu miastach kontakt taki zyskają. Jeśli choć część spośród nich wybierze się później do biblioteki lub księgarni – uznamy to za spory sukces.

 

 

Przygotowania w kolejnych miastach już trwają, a akcję w swoim mieście może zorganizować każdy miłośnik książki, który skontaktuje się z koordynatorami. Wybrano już fragment, który zostanie odczytany, przygotowany został również projekt plakatu promującego imprezę.

 

 

- Gdy zastanawiałam się nad tym, jaki fragment polskiej książki moglibyśmy odczytać, najpierw przyszedł mi na myśl „Poemat o mowie polskiej”. Szybko jednak uznaliśmy, że poezja stanowi zbyt wymagającą materię literacką na potrzeby takiej akcji. Wówczas przypomniała mi się dość zabawna książka, którą czytałam jeszcze jako nastolatka – wspomina Aleksandra Zawalska-Hawel, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piekarach Śląskich, która była autorką zwycięskiej propozycji.

 

 

Nadesłany fragment książki „Przyślę panu list i klucz” Marii Pruszkowskiej szybko zyskał uznanie organizatorów. – To książka, która chyba najlepiej ukazuje stosunek do literatury, jaki łączy uczestników akcji – wyznaje Kamil Świątkowski z serwisu PrzyKominku.com - To również książka mocno zapomniana, opublikowana w roku 1968 przez wydawnictwo, które dziś już nie istnieje. Mamy nadzieję, że w ten sposób przypomnimy również o niegdyś bardzo popularnej autorce, o której dziś już mało kto pamięta.

 

 

– Przygotowaliśmy również promujący akcję plakat – informuje Grzegorz Raczek z serwisu DuzeKa.pl. – Jest on przygotowany w taki sposób, by każdy z miejskich koordynatorów mógł uzupełnić go o dokładną lokalizację finału akcji w danym mieście. Dzięki uprzejmości drukarni Sowa i serwisu wyczerpane.pl obędziemy mogli w celach promocyjnych wykorzystać 500 egzemplarzy plakatu w formacie A3.

 

 

Za wsparcie organizatorów w poszczególnych miastach i koordynację akcji odpowiada Sławomir Krempa. – Obecnie rozmawiamy z osobami, które chciałyby zorganizować finał przedsięwzięcie w kolejnych miastach, między innymi w Iławie, Katowicach, Kielcach, Krakowie, Łodzi, Nasielsku, Poznaniu, Rumii oraz Wągrowcu – wylicza Krempa. - Przypominamy, że edycję w swoim mieście zorganizować może każda osoba zatroskana o losy książki, każda instytucja kulturalna, biblioteka, redakcja czy wydawnictwo. Wszystkim zainteresowanym służymy wsparciem oraz radą.

 

 

Poprzednia edycja przedsięwzięcia „5 minut do książki” odbyła się w grudniu 2011 roku. Wówczas miłośnicy książki spotkali się w 8 miastach, by wspólnie przeczytać fragment „Opowieści wigilijnej” Dickensa. Przedsięwzięciu przyświecało hasło: „Czytamy pod choinką”. Celem akcji, organizowanej społecznie, jest promocja czytelnictwa w czasach, gdy jego poziom z roku na rok regularnie spada.

 

 

 

 

 

Akcja odbędzie się w:

 

- Białymstoku (na Rynku Kościuszki)

 

- Gdańsku (na Długim Targu, przy Neptunie)

 

- Kamiennej Górze (na Rynku)

 

- Lublinie (na placu Litewskim, pod baobabem)

 

- Olsztynie (na Starym Mieście, pod Wysoką Bramą)

 

- Piekarach Śląskich (w parku miejskim u zbiegu Bytomskiej i Ziętka)

 

- Rzeszowie (na rynku przy Ratuszu)

 

- Szczecinie (na Jasnych Błoniach - ławeczki pod pomnikiem papieża)

 

- Toruniu (przy pomniku Kopernika przy Rynku Staromiejskim)

 

- Warszawie (na placu przy pomniku Kopernika na Krakowskim Przedmieściu)

 

 

 

Blog akcji: http://5minutdlaksiazki.blogspot.com/

 

Fanpage: http://www.facebook.com/5minut

 

Wydarzenie na Facebooku: http://www.facebook.com/events/330829593640414/

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.