Wysadzili bibliotekę w Kaliszu. Czytelnicy zbierają pieniądze na remont

Data: 2019-09-03 08:57:07 Autor: pobarski

W lipcu doszło do nietypowego zdarzenia w Kaliszu. Dwójka sprawców za pomocą gazu wysadziła część budynku w celu dostania się do zamontowanego w nim bankomatu. Przy okazji ucierpiała także filia biblioteki publicznej. Internauci zbierają środki, by pomóc bibliotece.

W połowie lipca w Kaliszu przestępcy, w celu obrabowania bankomatu, użyli gazu i wysadzili część urządzenia wraz ze ścianami budynku, w którym był zamontowany bankomat. Na nieszczęście, urządzenie należące do banku PKO przylegało do ściany filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

Chociaż przestępców udało się złapać, to straty, jakie poniosła biblioteka, są ogromne. W skutek wybuchu doszło do załamania części ściany biblioteki. Bankomat był bowiem zamontowany w pobliżu wejścia do biblioteki.

Oto zdjęcia, które otrzymaliśmy od dyrekcji Biblioteki:

Wraz z wybuchem ucierpiały drzwi wejściowe, popękała ściana i regały, zniszczyła się także część księgozbioru. Z całą pewnością ucierpiały wszystkie książki z działu literatury dziecięcej, bowiem to właśnie w miejscu, gdzie doszło do wybuchu, znajdował się ten dział. Między strony książek dostały się drobiny szkła i gruzu, co uniemożliwia ich bezpieczne wypożyczanie czytelnikom.

– Filia nr 16 jest wciąż zamknięta i aktualnie nie mamy do niej wstępu.  Obiekt wynajmowany jest od Spółdzielni Mieszkaniowej Dobrzec i to do niej należy wymiana uszkodzonych w wyniku wybuchu drzwi wejściowych.  Dopiero wówczas będziemy mogli dokładnie oszacować straty – pisze do nas Adam Borowiak, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. 

– Pomoc Filii nr 16 zadeklarował dyrektor Oddziału PKO Banku Polskiego w  Kaliszu, pan Edwin Napierała, który tuż po tym przykrym zdarzeniu podjął  decyzję o niezwłocznym odtwarzaniu księgozbioru dziecięcego – podkreśla dyrektor Adam Borowiak. – Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 4 tysiące złotych na zakup pierwszej partii nowych książek dla poszkodowanej placówki. Ponadto Fundacja  „Bread of life” zobowiązała się do zakupu części potrzebnego wyposażenia.

Internauci, zainspirowani działaniami Fundacji Bread of life, rozpoczęli akcję #BookChallengeKalisz. W jej ramach każda kolejna oznaczona osoba ma za zadanie kupić 2 dowolne książki, które przekaże jako darowiznę dla biblioteki. Następnie musi oznaczyć kolejnego Kaliszanina, tak, by wyzwanie było kontynuowane.

Za napad na bankomat odpowiedzialni są dwaj młodzi obywatele Mołdawii w wieku 24 i 26 lat, którzy chcieli ukraść pieniądze na łączną wartość 320 tysięcy złotych. 

Jeśli chcecie wesprzeć Miejską Bibliotekę w Kaliszu, możecie wpłacić dowolną kwotę na konto Biblioteki:

PKO Bank Polski SA Kalisz: 66 1020 2212 0000 5802 0387 8840 (z dopiskiem „dobrowolna wpłata czytelnicza dla Filii nr 16”)." 

– Jesteśmy wdzięczni za każdą formę pomocy, także osób i  instytucji spoza Kalisza – podkreśla dyrektor Adam Borowiak. 

 Fot. w miniaturze - kar z filmu Super Expressu / YouTube

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
27 śmierci Toby'ego Obeda
Gierak-Onoszko Joanna
27 śmierci Toby'ego Obeda
Służąca
Weronika Wierzchowska;
Służąca
Następnym razem
Karolina Winiarska
Następnym razem
Wojenna korona
Elżbieta Cherezińska
Wojenna korona
Zakaz narzekania
Salvo Noè
Zakaz narzekania
Stramer
Mikołaj Łoziński
Stramer
Hashimoto
Beata Abramczyk
Hashimoto
Sklep z babciami
Dominika Gałka
Sklep z babciami
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Reichenstetter Friederun
Biedronka i inni mieszkańcy łąki
Pokaż wszystkie recenzje