Budki bookcrossingowe – gdzie można je znaleźć?

Data: 2019-10-16 08:13:49 Autor: pobarski

Bookcrossing to inaczej wymiana książek. Ta inicjatywa rozpowszechniła się już jakiś czas temu w Stanach Zjednoczonych, a od paru lat bookcrossingowe półki można znaleźć także i w Polsce. Gdzie możemy wymienić się książkami?

 Bookcrossing poznań Fot. MOs810 / CC BY SA 4.0.

By kupić nową książkę, często musimy zapłacić nawet ponad trzydzieści złotych. Każdy mól książkowy wie zaś, że jedna książka w miesiącu to zdecydowanie zbyt mało. Dlatego też świetnym sposobem na uzupełnienie swojej biblioteczki są wymiany książkowe.

Czytaj także: Czerwona szafka, a w niej książki – tak wygląda bookcrossing w Cieszynie

Takie inicjatyw organizowane są przez różne organizacje w formie wydarzeń – m.in. przez biblioteki, księgarnie czy stowarzyszenia – ale także jako specjalne miejsca, w których książki wymieniać można przez cały czas, niezależnie od dnia tygodnia czy godziny.

Gdzie niedawno otwarto nowe punkty bookcrossingowe?

„Ławeczka zaczytanych” w Kędzierzynie-Koźlu

W październiku na wniosek jednego z czytelników biblioteki publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, uruchomiono pierwszy stały punkt bookcrossingowy w mieście. Nazywa się on „Ławeczka zaczytanych” i powstawał dzięki lokalnej MBP.

Mały regał posiada zamykane drzwi i szybę, dzięki czemu nie tylko odporny jest na nieprzyjazne warunki pogodowe, ale również w bardzo wygodny sposób można zapoznać się z jego zawartością. Jak zapewnia dyrekcja biblioteki, to właśnie kędzierzyńska książnica dbać będzie o to, by w biblioteczce nie zabrakło książek. Na start w biblioteczce umieszczono książki m.in. Camilli Lackberg i Mariusza Czubaja.

Stacja książka w Rudzie Śląskiej

Stacja Bibliotekafot. Anna Globisz

Od niedawna w Rudzie Śląskiej gmach główny biblioteki publicznej przeniesiony został do nowego miejsca – odrestaurowanego zabytkowego dworca, obok którego nadal czynna jest stacja kolejowa. Stacja książka – bo tak nazywa się teraz główna filia Miejskiej Biblioteki Publicznej – na początku roku uruchomiła także swoją półkę bookcrossingową, z której skorzystać mogą nie tylko czytelnicy, ale także pasażerowie.

Za projekt odpowiada MBP, a na otwarciu regału bookcrossingowego obecna była nawet prezydent miasta. Oprócz tego w Rudzie Śląskiej bookcrossing działa także przy lokalnym kinie studyjnym, a z inicjatywy mieszkańców dzielnicy Kochłowice uruchomiono Książkodzielnię.

Przystanek z książką w Białymstoku

;

W Białymstoku regały bookcrossingowe dostępne są dla czytelników już od dawna przy wielu przystankach w centrum miasta. Jakiś czas temu zniknęły, co wzbudziło zainteresowanie czytelników, jednak teraz, po konserwacji, ponownie umieszczono je w przestrzeni publicznej.

Książki można pożyczać z przystanków zlokalizowanych na ulicy Sienkiewicza i alei Piłsudskiego. Za projekt odpowiedzialna jest Książnica Podlaska.

Skrzynki z książkami w Sosnowcu

W ostatnie wakacje w wielu miejscach w Sosnowcu pojawiły się nietypowe budki z książkami. Jak można się dowiedzieć, stworzenie punktów bookcrossingowych było inicjatywą czytelników i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Budki na książki stworzono samodzielnie, a następnie umieszczono w trzech miejscach – Parku Kuronia, na Górce Środulskej oraz na deptaku miejskim przy Lubelskiej i Koszalińskiej. Budki z Sosnowca przykuwają wzrok – na skrzynkach umieszczono bowiem ciekawe wizerunki postaci z książek, m.in. kotów czy jednorożców, co zachęcić ma także młodszych czytelników.

Karmniki z książkami w Szczawnie-Zdroju

W miejscowości uzdrowiskowej, Szczawnie-Zdroju, także istnieją specjalne miejsca, w których można powymieniać się książkami. Choć na pierwszy rzut oka budki przypominają karmniki dla ptaków, to tak naprawdę w środku znajdują się książki!

Łącznie w miejscowości znajduje się pięć takich budek, a za całość odpowiada lokalna biblioteka.

To zaledwie kilka przykładów ciekawych biblioteczek bookcrossingowych, a na terenie kraju jest ich znacznie więcej! Jeśli szukacie podobnych miejsc w pobliżu Was, koniecznie sprawdźcie profile i strony lokalnych bibliotek i ośrodków kultury. Część biblioteczek widoczna jest też na mapie dostępnej na stronie bookcrossing.pl.

Co sądzicie o takich akcjach? Korzystacie z wymian książkowych?

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje