Budki bookcrossingowe – gdzie można je znaleźć?

Data: 2019-10-16 08:13:49 Autor: pobarski

Bookcrossing to inaczej wymiana książek. Ta inicjatywa rozpowszechniła się już jakiś czas temu w Stanach Zjednoczonych, a od paru lat bookcrossingowe półki można znaleźć także i w Polsce. Gdzie możemy wymienić się książkami?

 Bookcrossing poznań Fot. MOs810 / CC BY SA 4.0.

By kupić nową książkę, często musimy zapłacić nawet ponad trzydzieści złotych. Każdy mól książkowy wie zaś, że jedna książka w miesiącu to zdecydowanie zbyt mało. Dlatego też świetnym sposobem na uzupełnienie swojej biblioteczki są wymiany książkowe.

Czytaj także: Czerwona szafka, a w niej książki – tak wygląda bookcrossing w Cieszynie

Takie inicjatyw organizowane są przez różne organizacje w formie wydarzeń – m.in. przez biblioteki, księgarnie czy stowarzyszenia – ale także jako specjalne miejsca, w których książki wymieniać można przez cały czas, niezależnie od dnia tygodnia czy godziny.

Gdzie niedawno otwarto nowe punkty bookcrossingowe?

„Ławeczka zaczytanych” w Kędzierzynie-Koźlu

W październiku na wniosek jednego z czytelników biblioteki publicznej w Kędzierzynie-Koźlu, uruchomiono pierwszy stały punkt bookcrossingowy w mieście. Nazywa się on „Ławeczka zaczytanych” i powstawał dzięki lokalnej MBP.

Mały regał posiada zamykane drzwi i szybę, dzięki czemu nie tylko odporny jest na nieprzyjazne warunki pogodowe, ale również w bardzo wygodny sposób można zapoznać się z jego zawartością. Jak zapewnia dyrekcja biblioteki, to właśnie kędzierzyńska książnica dbać będzie o to, by w biblioteczce nie zabrakło książek. Na start w biblioteczce umieszczono książki m.in. Camilli Lackberg i Mariusza Czubaja.

Stacja książka w Rudzie Śląskiej

Stacja Bibliotekafot. Anna Globisz

Od niedawna w Rudzie Śląskiej gmach główny biblioteki publicznej przeniesiony został do nowego miejsca – odrestaurowanego zabytkowego dworca, obok którego nadal czynna jest stacja kolejowa. Stacja książka – bo tak nazywa się teraz główna filia Miejskiej Biblioteki Publicznej – na początku roku uruchomiła także swoją półkę bookcrossingową, z której skorzystać mogą nie tylko czytelnicy, ale także pasażerowie.

Za projekt odpowiada MBP, a na otwarciu regału bookcrossingowego obecna była nawet prezydent miasta. Oprócz tego w Rudzie Śląskiej bookcrossing działa także przy lokalnym kinie studyjnym, a z inicjatywy mieszkańców dzielnicy Kochłowice uruchomiono Książkodzielnię.

Przystanek z książką w Białymstoku

;

W Białymstoku regały bookcrossingowe dostępne są dla czytelników już od dawna przy wielu przystankach w centrum miasta. Jakiś czas temu zniknęły, co wzbudziło zainteresowanie czytelników, jednak teraz, po konserwacji, ponownie umieszczono je w przestrzeni publicznej.

Książki można pożyczać z przystanków zlokalizowanych na ulicy Sienkiewicza i alei Piłsudskiego. Za projekt odpowiedzialna jest Książnica Podlaska.

Skrzynki z książkami w Sosnowcu

W ostatnie wakacje w wielu miejscach w Sosnowcu pojawiły się nietypowe budki z książkami. Jak można się dowiedzieć, stworzenie punktów bookcrossingowych było inicjatywą czytelników i pracowników Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Budki na książki stworzono samodzielnie, a następnie umieszczono w trzech miejscach – Parku Kuronia, na Górce Środulskej oraz na deptaku miejskim przy Lubelskiej i Koszalińskiej. Budki z Sosnowca przykuwają wzrok – na skrzynkach umieszczono bowiem ciekawe wizerunki postaci z książek, m.in. kotów czy jednorożców, co zachęcić ma także młodszych czytelników.

Karmniki z książkami w Szczawnie-Zdroju

W miejscowości uzdrowiskowej, Szczawnie-Zdroju, także istnieją specjalne miejsca, w których można powymieniać się książkami. Choć na pierwszy rzut oka budki przypominają karmniki dla ptaków, to tak naprawdę w środku znajdują się książki!

Łącznie w miejscowości znajduje się pięć takich budek, a za całość odpowiada lokalna biblioteka.

To zaledwie kilka przykładów ciekawych biblioteczek bookcrossingowych, a na terenie kraju jest ich znacznie więcej! Jeśli szukacie podobnych miejsc w pobliżu Was, koniecznie sprawdźcie profile i strony lokalnych bibliotek i ośrodków kultury. Część biblioteczek widoczna jest też na mapie dostępnej na stronie bookcrossing.pl.

Co sądzicie o takich akcjach? Korzystacie z wymian książkowych?

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Wizna
Jacek Komuda
Wizna
Selfie z Toskanią
Monika B. Janowska;
Selfie z Toskanią
Dom sekretów
Natalia Bieniek
Dom sekretów
Magiczne skrzypce
Izabella Klebańska
Magiczne skrzypce
Zapach makadamii
Anna Wojtkowska-Witala
Zapach makadamii
Bezsenna
Lou Morgan
Bezsenna
Trzecia strona medalu
Dariusz Grochal
Trzecia strona medalu
Czwarta władza szóstej B
Adam Studziński;
Czwarta władza szóstej B
Drogi Edwardzie
Ann Napolitano
Drogi Edwardzie
Pokaż wszystkie recenzje