Eurowizja 2022: FINAŁ. Kiedy w TV? Kto dostał się do finału? Gdzie zobaczyć?

Data: 2022-05-14 09:00:10 Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Już w sobotę 14 maja dowiemy się, kto wygra tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji. Do finału zakwalifikowali się reprezentanci dwudziestu pięciu państw. Wśród nich znajduje się Krystian Ochman z Polski!

Obrazek w treści
Fot. EBU / Andres Putting / materiały prasowe

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w Turynie i jest to już sześćdziesiąty szósty finał. Z długiej eurowizyjnej tradycji wiemy, że występ w prestiżowym koncercie jest dla wielu artystów początkiem wielkiej kariery. Czy tegoroczny zwycięzca powtórzy sukces zespołów takich jak ABBA czy Måneskin?

Eurowizja 2022 – finał – jakie kraje zakwalifikowały się do finału? 

W bieżącym tygodniu odbyły się dwa półfinały, w których udział wzięli artyści z trzydziestu pięciu państw. Spośród nich wyłoniono dwudziestu pięciu uczestników, którzy zaprezentują się w wielkim finale i powalczą o tytuł zwycięzcy 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. 

Wśród finalistów znalazły się kraje:

Polska 

Reprezentantem naszego kraju jest Krystian Ochman, który wygrał 11. edycję The Voice of Poland. Wokalista zaprezentuje się podczas finału z piosenką „River”. Ochman pojawia się wśród typowanych faworytów 66. edycji konkursu.

Czechy 

Naszych południowych sąsiadów reprezentuje zespół We Are Domi, który wykona piosenkę „Lights Off”. Opowiada ona o trudnych chwilach po rozstaniu i jest utrzymana w klimacie electropop.

Rumunia

W finale 66. Konkursu Piosenki Eurowizji zaśpiewa także rumuński piosenkarz ukrywający się pod pseudonimem WRS. Jego piosenka nazywa się „Llámame”  i wykonywana jest w dwóch językach: angielskim i hiszpańskim.

Portugalia

Portugalię reprezentuje wokalistka Maro, która skomponowała w całości wykonywaną przez siebie piosenkę. Mowa tu o piosence „Saudade, saudade”, którą usłyszymy podczas sobotniego finału.

Finlandia

The Rasmus to finlandzka grupa rockowa, która również wystąpi w finale Konkursu Piosenki Eurowizji. Muzycy wykonają piosenkę „Jezebel”. Kompozytorami i autorami tekstu są Lauri Ylönen & Desmond Child.

Szwajcaria

Szwajcarię reprezentuje piosenkarz Marius Bear, który wykonuje piosenkę „Boys Do Cry”. Artysta niezwykle często mówi o swojej miłości do muzyki, którą odkrył stosunkowo niedawno, bo dopiero podczas służby wojskowej. 

Francja 

Francja to kraj należący do Wielkiej Piątki, czyli grupy państw, które płacą największe składki do Europejskiej Unii Nadawców i tym sposobem kupują sobie miejsce w finale konkursu. Francję reprezentują Ahez i Alvan z piosenką „Fulenn” wykonywaną po bretońsku.

Armenia 

Reprezentantką Armenii jest natomiast Rosa Linn. Ormiańska wokalistka zaśpiewa piosenkę “Snap”. Jest to dopiero drugi singiel w karierze młodej artystki. 

Norwegia

Norwegia startuje w konkursie z popowym duetem Subwoolfer, który to wykonuje piosenkę „Give That Wolf a Banana”. Występujący wokaliści ukrywają się pod pseudonimami oraz występują w maskach zakrywających twarze.

Włochy

Kolejnym państwem, które awansowało bezpośrednio do finału, są Włochy. Państwo to jest członkiem Wielkiej Piątki, ale także zwyciężyło w ubiegłorocznym konkursie, co również daje miejsce w finale. W tym roku o wygraną powalczą Mahmood i Blanco z piosenką „Brividi”.

Hiszpania

Kolejną uczestniczką konkursu jest wokalistka Chanel, która będzie reprezentować Hiszpanię. Zaśpiewa ona piosenkę „SloMo”, której również nie usłyszeliśmy w półfinałach, ponieważ Hiszpania również należy do Wielkiej Piątki.

Holandia

Holandia to kolejne państwo, które dostało się do finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Reprezentować je będzie rapreka S10, która wykona piosenkę „De diepte”, wykonywaną po niderlandzku.

Ukraina

Ukrainę zaś reprezentuje zespół hip-hopowy Kalush Orchestra, który wykona piosenkę „Stefania”, która opowiada o matce wokalisty. Jest swoistą odą do rodzicielki. Utwór jest typowany do zwycięstwa w konkursie.

Niemcy

Kolejnym państwem Wielkiej Piątki są Niemcy. Tegorocznym reprezentantem jest piosenkarz Malik Harris. W sobotnim finale wykona on piosenkę „Rockstars”. 

Litwa

Reprezentantką Litwy w konkursie odbywającym się w Turynie jest popowa piosenkarka i autorka tekstów Monika Liu. Zaprezentuje ona skomponowaną przez siebie piosenkę  „Sentimentai”.

Azerbejdżan

Azerbejdżan reprezentuje Nadir Rüstamli. Azerski wokalista jest zwycięzcą drugiej edycji tamtejszej wersji programu The Voice. Na Eurowizji wykona piosenkę zatytułowaną „Fade to Black”.

Belgia 

Belgijski piłkarz i piosenkarz Jérémie Makiese także wystąpi w sobotnim finale 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. On także jest zwycięzcą programu The Voice, tylko wersji belgijskiej. Makiese wykona utwór „Miss You". 

Grecja

Reprezentantką Grecji w tegorocznym konkursie jest Amanda Georgiadi Tenfjord. Wokalistka na turyńskiej scenie zaśpiewa piosenkę „Die Together”, która opowiada o końcu związku.

Islandia

Islandia wystąpi na Eurowizji z piosenką „Með hækkandi sól” śpiewaną w rodzimym języku. Na scenie zobaczymy folkowy zespół Systur, w którego skład wchodzą trzy siostry Eyþórsdóttir. 

Mołdawia

Mołdawską reprezentacją w tegorocznym konkursie stanowią Zdob și Zdub i Advahov Brothers, którzy to zaprezentują piosenkę „Trenulețul” wykonaną w języku rumuńskim.

Szwecja

Szwecja także jest tegorocznym faworytem. Wszystko za sprawą piosenki „Hold Me Closer”, którą zaśpiewa Cornelia Jakobs. Stowarzyszenie Miłośników Konkursu Piosenki Eurowizji (OGAE) wskazało Jakobs właśnie jako zwyciężczynie konkursu.

Australia 

Sheldon Riley jest australijskim reprezentantem w finale 66. Konkursu Piosenki Eurowizji. Riley wykona piosenkę „Not the Same”, którą napisał w 2015 roku. Opowiada ona o jego trudnych doświadczeniach z dzieciństwa.

Wielka Brytania

Ostatnie państwo z Wielkiej Piątki wystąpi z piosenką „Space Man”, którą wykona dla turyńskiej publiki Sam Ryder. Wokalistę można kojarzyć również z szerokiej działalności influencerskiej.

Serbia

Serbię w konkursie finałowym będzie reprezentować Konstrakta. Wokalistka zaśpiewa piosenkę „In corpore sano”, która to została napisana po serbsku i po łacinie.

Estonia

Ostatnim krajem, który zakwalifikował się do finałowego przeglądu, jest Estonia. Państwo to reprezentuje Stefan, który o zwycięstwo powalczy z piosenką „Hope”.

Eurowizja 2022 – finał – kiedy w TV?

Finał 66. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie można zobaczyć w sobotę 14 maja 2022 o godzinie 21:00 na dwóch kanałach. Transmisja na żywo będzie emitowana na TVP1 oraz na TVP Polonia.

Eurowizja 2022 – kto wygrał?

Zwycięzcę Eurowizji 2022 poznamy tuż po północy 15 maja 2022 roku, kiedy to zakończy się koncert finałowy. Na ten moment przewidywania są różne. Wielu jako faworytów wskazuje Francję, Włochy oraz Ukrainę. Bukmacherzy stawiają także na reprezentanta Polski Krystiana Ochmana.

Eurowizja 2022 – czy są książki o Eurowizji?

Na polskim rynku nie pojawiły się jeszcze żadne książki o Eurowizji, jednak w zamian możemy polecić film Netflixa Eurovision Song Contest: Historia zespołu Fire Saga. Jest to niezwykła opowieść o sile marzeń. W tym przypadku marzeniem jest występ na prestiżowym konkursie Eurowizji.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy