Jak dbać o swoją reputację w Internecie, będąc pisarzem?

Data: 2023-02-22 07:20:44 | artykuł sponsorowany | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Autor X
udostępnij Tweet

Obrazek w treści Jak dbać o swoją reputację w Internecie, będąc pisarzem? [jpg]
fot. źródło pexels.com

Profesjonalni pisarze nigdy nie mieli tyle możliwości, co teraz – w dobie Internetu. Istnienie mediów społecznościowych, blogów i stron tematycznych sprawia, że publikowanie i promowanie swoich dzieł jest dziś niewiarygodnie proste. Budowanie osobistej pisarskiej marki opiera się jednak na reputacji, a tę łatwo nadszarpnąć. Jak się przed tym uchronić?

Sieć to obosieczny miecz. Jeśli jesteś pisarzem lub twórcą, z jednej strony możesz z łatwością publikować swoje dzieła choćby na osobistym blogu, by stopniowo budować zasięgi. Z drugiej strony, wszystko, co wyślesz „w eter”, ma szansę zostać tam na zawsze.

Przygotowaliśmy więc kilka wskazówek dotyczących tego, jak dbać o swoją prezencję w Internecie i nie dopuścić do tego, by zszargana reputacja zaprzepaściła Twoją pisarską karierę.

Reputacja w sieci – porady dla autorów

Stwórz swoją personę

Niesamowitą zaletą Internetu jest to, że każdy może być w nim tym, kim chce. Przemyśl zatem, jak mają odbierać Cię Twoi czytelnicy i stwórz personę, czyli wersję siebie, którą im zaprezentujesz.

Jako autor możesz poruszać na przykład różne problemy społeczne i wypowiadać się na ich temat również poza swoimi publikacjami – w mediach społecznościowych, na blogach i tak dalej. Jeśli natomiast piszesz treści humorystyczne, być może lepiej, jeżeli Twoja obecność w sieci również będzie miała komediowy ton. Zbudujesz w ten sposób reputację odnoszącą się do treści, które tworzysz.

Nie chodzi tu jednak o oszukiwanie czytelników czy zwyczajne kłamanie na swój temat. Odbiorcy prędko wyczują, jeśli będziesz próbował być kimś, kim nie jesteś. Nie wcielaj się w zupełnie innego człowieka, a raczej opieraj na pracach, które tworzysz na co dzień.

Nie dopuść do tego, by ktoś wykradł Twoje dane

W krótkiej, lecz owocnej historii Internetu było już wiele przypadków bardziej i mniej sławnych osób, którym zdarzyło się napisać coś głupiego i zrzucić winę na hakerów czy osoby trzecie. Oczywiście takie przypadki się zdarzają, ale mają wpływ na reputację. Jeśli Twoja kariera pisarska dopiero się rozpoczyna, negatywna opinia publiczna może ją bardzo szybko zakończyć.

Jako osoba publikująca treści powinieneś więc dbać o swoją prezencję online. W jaki sposób?

  • Używaj silnych i unikalnych haseł. Jedno włamanie na Twoje konto na Twitterze może poskutkować niemądrym czy obraźliwym Tweetem, który trudno będzie potem odkręcić. Upewnij się więc, że nie ułatwiasz hakerom pracy – stosuj silne, unikalne hasła i przechowuj je w bezpiecznym miejscu (np. w menadżerze haseł).
  • Łącz się z siecią przez VPN. Usługa VPN chroni Twoje dane przed wydostaniem się spod kontroli. To bardzo ważne, jeśli na przykład piszesz w kawiarniach czy innych miejscach publicznych i używasz tamtejszych sieci Wi-Fi, które nie zawsze są bezpieczne. Co więcej, VPN pomaga także w omijaniu cenzury internetowej. To kluczowe, jeśli podróżujesz do rejonów, w których opinia społeczna jest kontrolowana przez rząd.

Pamiętaj, że w Internecie nic nie ginie

Każdy czasem działa pod wpływem impulsu. Może zdarzyć się, że zechcesz opublikować kontrowersyjny wpis albo źle ubierzesz swoją opinię w słowa. Miej jednak na uwadze, że takie rzeczy mogą pozostać w sieci na zawsze – nawet jeśli usuniesz daną treść, nie wpłyniesz na użytkowników, którzy ją skopiowali i przekazali dalej.

Zanim więc zareagujesz publicznie na cokolwiek, daj sobie czas na ochłonięcie i przemyślenie tego, co chcesz powiedzieć. Być może okaże się, że wyrazisz swoją myśl znacznie zgrabniej, gdy dłużej nad nią posiedzisz.

Uważaj na oszustów mailowych

Jako początkujący pisarz, dziennikarz lub autor innych treści możesz dostawać wiele ofert współpracy. Nie wszyscy nadawcy są jednak tymi, za kogo się podają. Zwracaj uwagę na maile – ich treść, adresy nadawców i wszystko, co wydaje się podejrzane.

Oszuści phishingowi działają, podając się za inne osoby i rozsyłając różne złośliwe linki, załączniki czy oferty współpracy z błędami albo brzmiące zbyt dobrze, by mogły być prawdziwe. W rzeczywistości chcą nakłonić Cię do przekazania danych albo pobrania złośliwego oprogramowania na komputer.

Korzystaj z dobrego oprogramowania antywirusowego

Nie trzeba być specjalistą w branży informatycznej, żeby wiedzieć, co to wirus komputerowy i jakie szkody może wyrządzić. Tak, również pisarzom! Wirusy i złośliwe oprogramowanie potrafią wykradać poufne dane, śledzić informacje wprowadzane przez użytkownika (np. hasła), szyfrować pliki w celu wyłudzenia okupu za ich odzyskanie i wiele więcej.

Na pewno nie chcesz, żeby owoce Twojej ciężkiej pracy zostały wykradzione czy zaszyfrowane bez możliwości odzyskania. Zawczasu zainstaluj porządne oprogramowanie antywirusowe na swoich urządzeniach, by tego uniknąć.

Bądź sobą, nie kopiuj i nie oszukuj swoich odbiorców

Internet to wiele możliwości, ale i wiele zagrożeń, szczególnie jeśli chodzi o przywłaszczanie cudzej pracy intelektualnej, plagiat i brak poszanowania dla praw autorskich. W ostatnich czasach na topie są również kwestie etyczne związane z generowaniem treści za pomocą sztucznej inteligencji trenowanej na cudzych utworach bez zgody ich autorów.

Wciel się w rolę swojego czytelnika i zadaj sobie pytanie, czy chciałbyś czytać coś, co zostało albo skopiowane, albo nawet nie wyszło spod ludzkiej ręki. Jako kreatywny twórca zapewne również nie chciałbyś paść ofiarą plagiatu, zatem inspiruj się, ale nie kopiuj. Nie myśl, że ludzie się nie zorientują. Jeśli uda Ci się osiągnąć sukces pisarski, oskarżenie o plagiat prędko go zniweczy, a Ty pozostaniesz z łatką pisarza, który… nie potrafi samodzielnie pisać.

Tagi: materiał partnerski,

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje