reklama

Książkowy niezbędnik przedstawiciela handlowego - Co musisz znać?

Data: 2022-01-24 20:15:14 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet
News - Książkowy niezbędnik przedstawiciela handlowego - Co musisz znać?

Przedstawiciel handlowy to zawód, który może dawać ogromną satysfakcję i całkiem niezłe pieniądze. Wymaga jednak stałego doszkalania się i inwestowania w rozwój osobisty. Jeśli jesteś lub zamierzasz być handlowcem, na pewno musisz przeczytać te książki.

Czym zajmuje się przedstawiciel handlowy?

Właściwie już sama nazwa zawodu w pewien sposób określa zakres obowiązków. Zadaniem przedstawiciela handlowego jest bowiem… przedstawianie oferty handlowej. Praca na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta, ale trzeba pamiętać, że samo przedstawienie oferty to nie wszystko. Trzeba najpierw stworzyć bazę potencjalnych klientów, którzy mogą być takową ofertą zainteresowani, a to wymaga czasu i determinacji.

Przedstawiciel handlowy musi stale pozyskiwać nowych klientów, bo od tego zależy wysokość jego zarobków oraz być albo nie być w firmie. Jego praca ma charakter zadaniowy, co oznacza dużą elastyczność w ciągu dnia. Jeśli handlowiec pracuje zdalnie, może z powodzeniem łączyć pracę z wychowywaniem dzieci. Osoby zainteresowane taką formą zatrudnienia mogą szukać ofert na portalu GoWork.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Zarobki przedstawiciela handlowego tak naprawdę trudno oszacować. Statystycznie jest to około 5000 zł brutto, ale trzeba pamiętać, że na rzeczywiste wynagrodzenie składa się nie tylko pensja, ale i premia za wyniki i to ona potrafi mocno wywindować ostateczną kwotę.

Na wysokość premii wpływa też prestiż i renoma pracodawcy. W dużych firmach te zarobki są wyższe niż u małych przedsiębiorców i mogą dochodzić do kilkudziesięciu tysięcy miesięcznie. Gra niewątpliwie warta jest świeczki.

Jakie wykształcenie musi mieć przedstawiciel handlowy?

Przy wyborze zawodu przedstawiciela handlowego często pada pytanie o niezbędne wykształcenie. Tu trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo przedstawiciel handlowy wbrew pozorom nie musi mieć wykształcenia kierunkowego, chociaż niewątpliwie będzie ono przydatne.

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nikt nie wymaga wykształcenia wyższego. Także średnie handlowe będzie bardzo mile widziane. Poza tym handlowcem można zostać po marketingu, zarządzaniu, handlu, a nawet psychologii lub socjologii.

Te cechy powinien mieć dobry przedstawiciel handlowy

W zawodzie handlowca oprócz wykształcenia ważne są cechy osobowościowe. Często to one decydują o ostatecznym sukcesie w branży.

Niewątpliwie handlowiec powinien być człowiekiem otwartym na ludzi, sympatycznym, ujmującym i łatwo nawiązującym kontakty. Przyda się schludny wygląd i miła aparycja, chociaż ta ostatnia nie jest sztywnym wymogiem.

Z całą pewnością przedstawiciel handlowy musi mieć dużą samodyscyplinę. Powinien też umieć zorganizować sobie pracę, być dokładnym, skrupulatnym i odpornym na stres. Jeśli pracuje w terenie, powinien mieć prawo jazdy.

Ważne książki dla przedstawiciela handlowego

Konkurencja na w zawodzie przedstawicieli handlowych jest bardzo duża, dlatego nie można zapomnieć o stałym doszkalaniu się. Dobry przedstawiciel handlowy nigdy nie osiada na laurach i wie, że raz zdobyte wykształcenie nie jest dane na zawsze. Rynek cały czas się zmienia i dobrze jest nadążać za aktualnymi trendami sprzedażowymi.

Jeśli jesteś lub zamierzasz być przedstawicielem handlowym, na pewno musisz przeczytać:

Biblię handlowca napisaną przez Jeffreya Gitomera. Ta książka przeprowadzi cię przez tajniki budowania relacji z klientem, wskaże jak nawiązywać kontakty handlowe, na czym polega sekret dobrej prezentacji. Jest jedną z pierwszych pozycji, która kładzie akcent na tajniki handlu w internecie i specyfikę kontaktów z klientem w świecie wirtualnym. A wszystko to na tle aktualnych realiów handlowych i biznesowych.

Nigdy więcej nie trać klienta Joeya Colemana – to z kolei pozycja, która większy nacisk kładzie na utrzymanie z klientem długofalowych relacji. Pokazuje, że taki kontakt może być bardziej wartościowy niż stałe pozyskiwanie nowych kontrahentów. Wskazuje konkretne techniki przydatne przy budowaniu długotrwałych kontaktów handlowych.

Skuteczny trening sprzedaży Grzegorza Radłowskiego – konkretne wskazówki bez lania wody, a wszystko to na bazie polskich realiów, co zdecydowanie ułatwia przyswojenie wiedzy.

Sprzedaż. Tylko sprawdzone techniki Izabeli Krejca-Pawski, to książka pomocna zarówno dla przedstawicieli handlowych pracujących w terenie, jak i tych działających telefonicznie. Zwięzła, ale jednocześnie obszerna, obejmuje tematykę sprzedaży oraz stricte rozmowy handlowej. Bardzo przydatna, nie tylko dla początkujących.

artykuł sponsorowany

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Pokaż wszystkie recenzje