Nagrodę Literacką Nike otrzymuje Karol Modzelewski!

Data: 2014-10-05 19:39:34 Autor: Sławomir Krempa
News - Nagrodę Literacką Nike otrzymuje Karol Modzelewski!

Nagrodę Literacką Nike 2014 otrzymał Karol Modzelewski za książkę Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca. Nike Czytelników trafiła do Ignacego Karpowicza, nagrodzonego za powieść ości.

 

Zajeździmy kobyłę historii to wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej. Książka ukazuje dzieje rodziny i losy jego samego na tle historii politycznej Polski od lat czterdziestych XX wieku po chwilę obecną. Opowiedziana z troską o szczegóły historyczne ukazuje postawy opozycjonistów z lat sześćdziesiątych, z czasu „Solidarności” i okresu przemian ustrojowych w naszym kraju, zwraca uwagę na wielość koncepcji i różnorodność dróg dojścia do pełnej demokratyzacji życia politycznego w Polsce od prób naprawiania systemu socjalistycznego aż po zupełne odejście od jego założeń. Napisana czystym, precyzyjnym językiem historia jest dokumentem o kolosalnym znaczeniu dla zrozumienia dziejów Polski w drugiej połowie dwudziestego wieku.

 

Pamiętniki Karola Modzelewskiego mają charakter autobiografii politycznej - pisze Tomasz Siewierski w recenzji książki, opublikowanej w portalu Histmag.org - Książka od pierwszych stron wciąga czytelnika, a każdy kolejny akapit jeszcze bardziej zaciekawia. Ale jakże mogłoby być inaczej. Jeżeli bowiem ktoś urodził się w 1937 r. w Moskwie, nie można mieć wątpliwości, że jego życiorys będzie interesujący. Zwłaszcza gdy jest to biografia polskiego inteligenta i pierwszoligowego opozycjonisty w PRL. Sądzę, że właśnie początkowe rozdziały tej książki są najciekawsze, bo ta część życia bohatera pozostaje zupełnie nieznana. (...) Wadą wielu ostatnio publikowanych wspomnień jest ich „przegadanie”. Pamiętniki Modzelewskiego stanowią przeciwwagę do modnych wywiadów-rzek. Warto też zwrócić uwagę na styl autora. Od samej konstrukcji, przejrzystej i logicznej, aż po wyrafinowany język. Książka Modzelewskiego jest znakomitą opowieścią i plasuje się ponad większością zbiorów wspomnień. Jest to bardzo ważna pozycja pośród opracowań dotyczących historii XX w., ale jest to też książka o przyszłości, jeżeli tylko zechcemy ją tak odczytywać. Choć Karol Modzelewski stara się nie pouczać swojego czytelnika, to bez wątpienia napisał książkę mądrą i pouczającą.

 

Tegoroczni finaliści Nagrody Literackiej Nike:

 

Powieści:

Brygida Helbig Niebko (W.A.B., Warszawa)

Ignacy Karpowicz ości (Wydawnictwo Literackie, Kraków) 

Jerzy Pilch Wiele demonów (Wielka Litera, Warszawa)

Patrycja Pustkowiak Nocne zwierzęta (W.A.B., Warszawa)

 

Tomy poetyckie:

Szymon Słomczyński Nadjeżdża (Biuro Literackie, Wrocław)

Marcin Świetlicki Jeden (EMG, Kraków)

 

 

Autobiografia:

Karol Modzelewski Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca (Iskry, Warszawa).

 

Co ciekawe, wśród finalistów znalazł się Marcin Świetlicki, choć wyraźnie zaznaczył on, że nominacji sobie nie życzy. Jurorami tegorocznej edycji Nagrody Nike są: Marek Beylin, Piotr Bratkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Ryszard Koziołek, Rafał Marszałek, Tadeusz Nyczek (przewodniczący), Stanisław Obirek, Maria Poprzęcka. Decyzję o wyborze laureata jury podejmie w dniu jej wręczenia - w pierwszą niedzielę października. To właśnie 5 października w Warszawie i na antenie telewizyjnej Dwójki będziemy mogli obejrzeć galę. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są „Gazeta Wyborcza" i Fundacja Agory.

 

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Nagrody nie można podzielić ani nie przyznać. 

 

Laureatką Nike w 2013 r. została Joanna Bator za książkę Ciemno, prawie noc.

 

http://www.nike.org.pl/

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Manhattan Babilon
Lech Majewski
Manhattan Babilon
Orangeboy. Masz u nas dług
Patrice Lawrence
Orangeboy. Masz u nas dług
Nigdy nie będziesz mną
Anna M. Brengos;
Nigdy nie będziesz mną
Mały manipulator
Bartosz Sztybor;
Mały manipulator
Westerplatte
Jacek Komuda
Westerplatte
Harem
Alex Vastatrix, Waldemar Bednaruk
Harem
Zabójstwo na cztery ręce
Karolina Morawiecka;
Zabójstwo na cztery ręce
Pokaż wszystkie recenzje