Oto najlepsze książki historyczne 2011 roku!

Data: 2012-03-15 16:31:22 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto najlepsze książki historyczne 2011 roku!

Znamy laureatów konkursu i plebiscytu na najlepszą książkę historyczną roku - "Historia zebrana" 2011!

Historia magistra Vita – Historia nauczycielką życia – twierdził Cyceron i nie ma publikacji, która nie potwierdzałaby prawdziwości tych słów. O tym, w jakim stopniu przeszłość determinuje teraźniejszość i przyszłość, możemy przekonać się, obserwując popularność wszelkiego rodzaju plebiscytów i konkursów historycznych.

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to inicjatywa wyjątkowa na polskim rynku wydawniczym, która kontynuuje tradycję cyklu wydarzeń organizowanych pod hasłem „Historia zebrana” przez redakcję wortalu literackiego Granice.pl. Od 2011 roku inicjatywa podejmowana jest wspólnie przez redakcje: portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl.
 
– Celem naszego przedsięwzięcia jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim – mówi Michał Świgoń, założyciel portalu historycznego Histmag.org – W konkursie biorą udział zwycięzcy kwartalnych edycji plebiscytu z 2011 r. 


Wyboru najlepszych spośród najlepszych dokonali internauci w powszechnym głosowaniu oraz grono jury, składające się z redaktorów naczelnych obydwu serwisów, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.

Patroni wydarzenia

Jak w przypadku każdego konkursu, nie można pominąć grona patronów, do którego należy zaliczyć Polskie Towarzystwo Historyczne, „Tygodnik Powszechny”, redakcję pisma „Archeologia żywa" oraz „Odkrywca" i portal dlastudenta.pl. Inicjatywę wspiera Polski Związek Bibliotek, dzięki któremu jest ona prezentowana na terenie bardzo wielu placówek bibliotecznych w naszym kraju.

Laury zwycięstwa

W rolach głównych (i w takiej właśnie kategorii, w ramach której rywalizowały publikacje wspomnieniowe oraz biograficzne) zdaniem jury wystąpiła książka Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty (Krytyka Polityczna) autorstwa profesora historii i badacza dziejów najnowszych Polski, Andrzeja Friszkego. Pozycja ta, traktująca o postaci Adama Ciołkosza, pokazuje, że lewica i socjalizm w Polsce mają piękne karty w swej historii. Historia tego działacza Polskiej Partii Socjalistycznej jest nie tylko pasjonującą  biografią polityczną, ale również opowieścią o sukcesach, klęskach, a także patologiach II Rzeczpospolitej, dylematach wojennych uchodźców i powojennych emigrantów. – Udana biografia polskiego socjalisty. Widziałem czasem autora, gdy w pracowni archiwum wylewał siódme poty nad aktami. Ogrom pracy włożonej w przygotowanie książki widoczna jest w publikacji już na pierwszy rzut oka – stwierdził juror, dr Dariusz Wierzchoś, archiwista w Archiwum Akt Nowych.

Internauci zaś w rolach głównych obsadzili książkę Niedźwiedź Wojtek Aileen Orr (Replika). Ta historia niezwykłego niedźwiedzia o imieniu Wojtek zdumiewa i przyciąga niczym magnes, a autorka, opisując drogę zwierzęcia od Persji po Szkocję, a także jego służbę w polskim wojsku, postawiła prawdziwy pomnik niecodziennemu bohaterowi. Pełniący początkowo rolę maskotki, zwierzak został pełnoprawnym żołnierzem, posiadającym wojskowy stopień i numer ewidencyjny, zaś podczas kampanii włoskiej został amunicyjnym, donoszącym pociski do ciężkich moździerzy. Od tego czasu symbolem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu gen. Andersa, w której służył, stał się rysunek niedźwiedzia niosącego pocisk.

Oko badacza, a właściwie oczy grona jury, wskazały na książkę Kreta. Podbój i opór Antony`ego Beevora (Wydawnictwo: Znak) jako na najlepszą publikację popularnonaukową. Autor bestsellerowych książek, takich jak Stalingrad, Berlin 1945 i D-Day, po raz kolejny pozwala czytelnikom poczuć smak zwycięstwa i gorycz porażki. Fascynująca relacja opisująca kreteński konflikt i brutalność niemieckich represji przeplata się w tej książce z żywymi portretami ekscentrycznych Brytyjczyków z SOEa, opisem egzotycznego krajobrazu śródziemnomorskiej wyspy i niewiarygodnego wprost bohaterstwa jej mieszkańców.

Z kolei czujne oczy internautów zwrócone zostały na publikację Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP autorstwa Janusza Sibory (PISM), mogącą uchodzić za pomnik sztuki dyplomacji, wpisany w polską tradycję narodową, a zarazem głęboko zakorzeniony w tradycji nowożytnej dyplomacji europejskiej. Publikacja obejmuje takie zagadnienia, jak formuły do pism Prezydenta Rzeczypospolitej, formuły do pism korespondencji zagranicznej Prezesa Rady Ministrów i Ministra Spraw Zagranicznych, porusza tematykę aktów ceremonialnych związanych z wyborem i zaprzysiężeniem, a także omawia zagadnienia dotyczące świąt narodowych, obchodów okolicznościowych i wiele innych, dotyczących tematu książki, w tym zabiegi służące „zachowaniu twarzy” i pozwalające uniknąć tak licznych obecnie faux-pas na arenie krajowej i międzynarodowej.
- To przydatna pozycja dla osób zainteresowanych dyplomacją. Jest ona również bardzo ważną publikacją w kontekście dyskusji, które wynikły po katastrofie smoleńskiej, a które dotyczyły protokołu dyplomatycznego – podkreślał dr Dariusz Wierzchoś.

O tym, jak bardzo historia niebanalna może być wciągająca, jury przekonało się podczas lektury kolejnej nagrodzonej książki, a więc Imperiów i barbarzyńców (Rebis) autorstwa Petera Heathera – profesora historii średniowiecznej w King`s College w Londynie. Połączenie historii oraz znakomitej narracji sprawia, że książkę czyta się jak najlepszą powieść, a autor przenosi nas daleko w przeszłość, aż do czasów Chrystusa, kiedy to Europa była podzielona na dwa krańcowo różne światy. Krąg śródziemnomorskich wybrzeży, zjednoczony pod rzymskim panowaniem, był światem filozofii, ponadczasowej literatury, zawodowej armii, olśniewającej architektury i sprawnej kanalizacji, zaś reszta kontynentu zamieszkana była przez zorganizowanych w drobne związki polityczne rolników, nie znających pisma ani kamiennych budowli. Tysiąc lat później Europa wyglądała już zupełnie inaczej. Jak doszło do tego, że Europa stała się areną masowych migracji, że w tym tyglu wykuwały się nowe struktury państwowe i kulturowe, że przestała być barbarzyńska? Na to – i na wiele innych pytań – stara się odpowiedzieć Peter Heather.

Niebanalna, zdaniem internautów, okazała się książka Najstarszy zawód świata. Historia prostytucji Marka Karpińskiego (Wydawnictwo: Iskry). Publikacja stanowi nowe, uzupełnione wydanie historycznej analizy prostytucji. Autor śledzi to zjawisko i jego funkcjonowanie w europejskim kręgu kulturowym od czasów starożytnych, aż  po dzień dzisiejszy. - Dobrze wydana, świetnie napisana historia prostytucji do zdecydowanie nienaukowego zastosowania. Temat na pewno nie został wyczerpany, autor na pewno też nie zgłębiał źródeł i literatury tak starannie, jak chociażby Peter Heather, ale błędów nie popełnił, a rzecz czyta się znakomicie. Gawędziarski styl, popularyzacja w starym, dobrym stylu. – opisuje Roman Sidorski, szef działu naukowego Histmag.org.

Walka o miano „Najlepszej książki historycznej” w konkursie „Historia zebrana” była niezwykle wyrównana, ale znamy już zwycięskie tytuły. Zapraszamy na stronę konkursową, www.historiazebrana.pl, gdzie tworzy się historia i gdzie można zapoznać się ze wszystkimi tytułami biorącymi udział w zmaganiach. Już wkrótce rozpoczną się zmagania książek, które wydawcy zgłoszą w pierwszym półroczu 2012 roku, a uroczyste wręczenie nagród tegorocznym laureatom odbędzie się w maju, podczas Warszawskich Targów Książki w Pałacu Kultury i Nauki.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Epizody z życia mojej mamy
Iwona Żytkowiak
Epizody z życia mojej mamy
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Zyg-zyg marchewka
Katarzyna Ryrych
Zyg-zyg marchewka
Milcząca żona
Karin Slaughter
Milcząca żona
Elf i pierwsza gwiazdka
Marcin Pałasz
Elf i pierwsza gwiazdka
Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u?
Tomasz Ławecki, Kazimierz Kunicki
Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u?
Pokaż wszystkie recenzje