Pedagog z prawdziwego zdarzenia.

Data: 2013-04-25 11:16:08 Autor: Sławomir Krempa
udostępnij Tweet
News - Pedagog z prawdziwego zdarzenia.

Bogusław Śliwerski – brat Wojciecha, dyrektora Oficyny Wydawniczej Impuls, to człowiek, który wywarł wielki wpływ zarówno na impulsową bibliografię, ale również na polską naukę w ogóle, a nauki społeczne zwłaszcza. Lista jego naukowych dokonań jest niezwykle bogata. Sylwetki profesora nie sposób przybliżyć, nie mając do dyspozycji kilkudziesięciu stron i czasu pozwalającego zgłębić losy naukowca. Warto jednak podjąć tę próbę. 

 

Historia profesora zaczyna się w Łodzi, gdzie po ukończeniu Liceum trafia między mury Wydziału Filozoficzno-Historycznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po uzyskaniu dyplomu magisterskiego decyduje się na kontynuowanie edukacji, jednocześnie poświęcając się pracy dydaktycznej wśród studentów. „W swoich zainteresowaniach naukowych nawiązywałem do łódzkiej szkoły pedagogiki filozoficznej, wywodzącej się z pedagogiki kultury, z myśli takich jej przedstawicieli, jak B. Nawroczyński, S. Hessen i K. Kotłowski. Interesowałem się filozoficznymi przesłankami samowychowania jako nieobecnego fenomenu w polskiej, powojennej myśli pedagogicznej (w tym głównie w teorii wychowania).” – tak opisuje wczesna zainteresowania.

 

Obok pracy naukowej Profesor aktywnie udziela się w polskim ruchu harcerskim, stopniowo pokonując wszystkie szczeble służby do godności Harcmistrza PL i odznaczenia Krzyż „Za Zasługi dla ZHP”. Autor niejednokrotnie dał wyraz swoim proskautowskim zainteresowaniom na łamach wielu publikacji, wzbogacając dziedzinę o wnikliwe akademickie podejście. Wspólnie z bratem Wojciechem zakładają w 1977 r. Ogólnopolską Harcerską Poradnię Programowo-Metodyczną „Impuls”, która przekształciła się w Ogólnopolski Ruch Programowo-Metodyczny, wspierający wychowawców, społeczników w ich służbie na rzecz dzieci. Oto zręby naszej Oficyny, która pomimo lat nadal jest wierna początkowej idei - pomocy polskim pedagogom w dokonaniu wyboru własnej "drogi do krainy dziecka”. 

 

Kolejne lata to sukcesywne pogłębianie własnej wiedzy i wspinanie się po szczeblach kariery naukowej. W 1985 doktorat, w 1993 habilitacja na Uniwersytecie Warszawskim, w 1999 mianowanie na profesora nauk humanistycznych.  Bogusław Śliwerski pełnił m.in. funkcję kierownika Zakładu Teorii Wychowania na UŁ, rektora Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi, członka Państwowej Komisji Akredytacyjnej, przewodniczącego Komitetu Nauk Pedagogicznych PAN, wiceprzewodniczącego Polskiego Towarzystwa Pedagogicznego, członkiem Łódzkiego Towarzystwa Naukowego, współpracownika uniwersytetów słowackich, członek Rad Naukowych kilku czasopism pedagogicznych. Uff… lista jest długa i ciągle wzbogacana o kolejne honory.  

 

Obecnie Bogusław Śliwerski pełni funkcję profesora zwyczajnego Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie oraz Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie.  

 

Książki Bogusława Śliwerskiego wydane w Oficynie Wydawniczej Impuls:

 

Wyzwania pedagogiki krytycznej i antypedagogiki

 

 

Współczesne teorie i nurty wychowania

 

 

Teoretyczne i empiryczne podstawy samowychowania

 

 

Teoretyczne podstawy edukacji alternatywnej

 

 

Przyrzeczenie harcerskie I EBOOK

 

 

Pedagogika ogólna - nowość

Wyspy oporu edukacyjnego

 

 

Edukacja autorska

 

Edukacja w wolności

 

 

Edukacja pod prąd

 

 

Jak zmieniać szkołę?

 

 

Klinika szkolnej demokracji

 

 

Pedagogika alternatywna I i II

 

 

Szkoła na wirażu zmian politycznych I EBOOK

 

 

Klinika akademickiej pedagogiki

 

 

Edukacja alternatywna w XXI wieku

 

 

Nowe konteksty (dla) edukacji alternatywnej XXI wieku

 

 

Ped@gog w blogosferze I i II

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje