Poczytajmy pod chmurką!

Data: 2012-03-13 17:15:55 Autor: Sławomir Krempa
News - Poczytajmy pod chmurką!

 

23 kwietnia 2012 roku obchodzić będziemy Światowy Dzień Książki. Z tej okazji miłośnicy literatury ponownie zbiorą się w centralnych punktach wielu miast Polski, by wspólnie poświęcić 5 minut dla książki i głośno przeczytać fragmenty książki. Jakiej? Właśnie zbierane są propozycje Internautów. Celem akcji jest promocja czytelnictwa poprzez zachęcanie przechodniów, którzy będą świadkami wydarzenia, do sięgnięcia po dobrą lekturę.

 

"5 minut dla książki. Czytamy pod chmurką" – bo taką nazwę nosi wydarzenie, które organizują szefowie serwisów DuzeKa.pl, Granice.pl oraz PrzyKominku.com – to druga już edycja przedsięwzięcia. – Po raz pierwszy spotkaliśmy się w grudniu 2011 roku w centralnych punktach kilku miast Polski, by wspólnie przeczytać fragmenty „Opowieści wigilijnej” Dickensa – mówi Kamil Świątkowski, redaktor naczelny serwisu PrzyKominku.com. - Wówczas w akcję włączyli się czytelnicy z Warszawy, Łodzi, Rzeszowa, Jarocina, Lubienia Kujawskiego, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej i Zabrza.

 

Potrzebne wsparcie

- Dokładny termin i punkty, w których się zbierzemy, podawane będą sukcesywnie w najbliższych tygodniach, gdy zgłoszą się do nas organizatorzy akcji z poszczególnych miast – zapowiada Grzegorz Raczek z serwisu DuzeKa.pl. Organizatorem w danym mieście może być każdy miłośnik książki – mogą nimi być zarówno studenci, jak i nauczyciele oraz wykładowcy akademiccy, bibliotekarze czy księgarze. Ważne, by były to osoby, którym nade wszystko na sercu leżą losy czytelnictwa, które w Polsce coraz bardziej słabnie. Wystarczy zgłosić chęć uczestnictwa w przedsięwzięciu na adres mailowy 5minutdlaksiazki@gmail.com – Zapewniamy wsparcie promocyjne, pomoc w przeprowadzeniu ewentualnych spraw formalnych czy przygotowaniu plakatów promujących wydarzenie w mieście. Do sukcesu przedsięwzięcia nie trzeba wiele, dlatego gorąco zapraszamy wszystkich do skontaktowania się z nami – dodaje Raczek.

 

Propozycje lektur

- Akcja jest prowadzona przez miłośników książki, dlatego zależy nam, by udział czytelników w jej przeprowadzeniu był możliwie największy – wyjaśnia Sławomir Krempa, naczelny wortalu literackiego Granice.pl – Tym razem więc chcemy, by to czytelnicy nadesłali nam fragmenty książek, które chcieliby wspólnie przeczytać. Na propozycje – przede wszystkim zawierające konkretne fragmenty, ale też po prostu na tytuły książek - czekamy do 23 marca pod adresem 5minutdlaksiazki@gmail.com Publikować je będziemy sukcesywnie na blogu akcji: http://5minutdlaksiazki.blogspot.com a po zakończeniu zbierania zgłoszeń wybierzemy fragment najbardziej odpowiedni.

Jest tu jednak drobne ograniczenie, a mianowicie – tematyka. – Poprzednio skupiliśmy się na atmosferze świąt i fragmenty dotyczyły właśnie Bożego Narodzenia. Tym razem pragniemy zwrócić uwagę na rolę, jaką w społeczności lokalnej pełni biblioteka, dlatego właśnie bibliotece poświęcone powinny być nadsyłane fragmenty – tłumaczy Kamil Świątkowski. – Chcemy, by w ten dzień biblioteki wyszły poza mury budynków, w których się znajdują, abyśmy mogli zaprosić przechodniów – także tych, w których życiu książka nie zajmuje zbyt wiele miejsca - do wspólnego czytania.

 

Więcej informacji:

http://5minutdlaksiazki.blogspot.com

http://www.facebook.com/5minut

 

Kontakt:

Sławomir Krempa,
Granice.pl,
skrempa@granice.pl
tel. 531 556 031

 

Grzegorz Raczek,
DuzeKa.pl,
grzegorz@duzeka.pl
883 098 505,

 

Kamil Świątkowski,
PrzyKominku.com
kamil@przykominku.com
790 024 338

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Na Podlasiu. Antonia
Agnieszka Panasiuk;
Na Podlasiu. Antonia
Nawiść
Autor Nieznany (I)
Nawiść
Epizody z życia mojej mamy
Iwona Żytkowiak
Epizody z życia mojej mamy
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Przemysław Hytroś
Pieśni Zaginionego Kontynentu
Zyg-zyg marchewka
Katarzyna Ryrych
Zyg-zyg marchewka
Milcząca żona
Karin Slaughter
Milcząca żona
Elf i pierwsza gwiazdka
Marcin Pałasz
Elf i pierwsza gwiazdka
Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u?
Tomasz Ławecki, Kazimierz Kunicki
Maluchem do raju. Czym i jak podróżowano w PRL-u?
Pokaż wszystkie recenzje