Premiera "Mojego lejtnanta"

Data: 2014-01-30 13:53:12 Autor: Sławomir Krempa
News - Premiera

Nakładem Wydawnictwa Inicjał ukazuje się właśnie publikacja Daniiła Granina Mój lejtnant To spojrzenie na sowiecką wojnę ojczyźnianą, na obronę Leningradu od wewnątrz, nie z pozycji generałów i marszałków, lekką reką wysyłających do piekła całe armie, lecz z okopów i transzei. Na tle potworności wojny autor daje możliwość zwierzenia się zwykłemu lejtnantowi, jednemu z tych, o śmierci których oficjalne komunikaty zawiadamiały, jak o nieznacznych stratach w walkach lokalnych.

 

Na stronach książki w jednym ciele żyją każdy swoim życiem dwie różne postaci: jeden młody – impulsywny, zuchwały, dla którego wojna jest romantyczną przygodą, i drugi – mądry, znający wartość życia i potrafiący przeciwstawiać się okolicznościom, w tym powojennemu syndromowi "zwycięzcy". 

 

Ta niezwykle prawdziwa i wzruszająca książka w większości oparta jest na wspomnieniach autora i jest jego swoistym rozrachunkiem z wojenną młodością, ideałami, wiarą w świetlaną przyszłość. 

 

Mój lejtnant w 2012 został uznany za najlepszą książkę w rosyjskim konkursie literackim „Bolszaja Kniga”. W 2013 roku otrzymał tytuł najlepszej książki zagranicznej przetłumaczonej i wydanej w Chinach.. 

 

- Nie chciałem pisać o wojnie, miałem inne tematy, lecz moja wojna pozostawała nietkniętą, była jedyną wojną w historii drugiej wojny światowej, która toczyła się dwa i pół roku w okopach – przez 900 dni blokady.  Żyliśmy i walczyliśmy w okopach, chowaliśmy poległych, przeżyliśmy tam najcięższe chwile swego życia - mówi autor, D. A. Granin

 

Daniił Aleksandrowicz Granin (właśc. nazwisko German) (ur. 1.01.1919). Absolwent Politechniki w Leningradzie. Rosyjski pisarz, eseista, autor powieści psychologicznych i obyczajowych. Przeszedł całą wojnę ojczyźnianą w jednostkach pancernych. Od 1989 roku prezes rosyjskiego Pen Clubu. Obecnie również prezes Międzynarodowej Fundacji Charytatywnej im. D. S. Lichaczowa. W Polsce znany jest czytelnikom z książek: Poszukiwacze (1956), Po ślubie (1959), Naprzeciw burzy (1964), Pejzaż (1987), Księgi blokady (1982, współautor  A. Adamowicz). 

 

Jego najnowszą książkę kupić można na stronie wydawcy.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Zaczekaj na mnie
Monika Michalik;
Zaczekaj na mnie
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
Katastrofalny błąd
Iwona Wilmowska;
Katastrofalny błąd
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Pokaż wszystkie recenzje