reklama

Tajemnica brygu Warsaw

Data: 2011-02-10 11:02:54 Autor: Sławomir Krempa
News - Tajemnica brygu Warsaw

 

Statki tonęły i toną z różnych powodów: sztormów, niedoskonałości konstrukcji, błędu człowieka, wojen lub pirackich napadów. Na podstawie danych brytyjskiego towarzystwa ubezpieczeniowego „Lloyd” oraz innych źródeł historycznych obliczono, że w ciągu ostatnich 2000 lat tonęło przeciętnie ok. 500 statków rocznie. Na dnie mórz i oceanów spoczywa więc około miliona wraków. O jednych wiadomo prawie wszystko, gdzie, kiedy i z jakich przyczyn zatonęły. Wiele jednak przepadło bez wieści, a ich losy pozostają do dzisiaj nierozwiązaną tajemnicą. Wraz ze statkami ginęli ludzie. Pochłonięci przez morski żywioł, pozostawili swych bliskich w rozpaczy lub w złudnej nadziei, że kiedyś powrócą z dalekiej podróży. 

 


By rozwiązać zagadkę morskiej katastrofy i wyjaśnić losy zaginionej załogi, trzeba wiele pracy, cierpliwości i, co najważniejsze, odrobiny szczęścia. Należy przeszukać stoczniowe archiwa, przejrzeć portowe raporty i wykazy handlowe. Należy umieć odczytać pisane ręcznie, najczęściej w różnych językach dokumenty, porównać je z zeznaniami rozbitków i starymi mapami. Ale nie zawsze zdobyta w ten sposób wiedza wystarcza, by odróżnić fakty od legend zasłyszanych w portowych tawernach. 


Właśnie nakładem Wydawnictwa Papierowy Motyl ukazała się "Tajemnica brygu Warsaw" Piotra Nawrota W książce tej prawda historyczna czasami miesza się z legendą, bo nie wszystko udało się odtworzyć, ustalić i udowodnić ponad wszelką wątpliwość. Mimo tego jednak to nowość godna uwagi, gorąco polecamy ją czytelnikom - tym bardziej, że "Tajemnicy..." patronujemy. nawrotPiotr Nawrot urodził się i wychował w Warszawie, zawsze związany był z wodą i górami. Jako harcerz żeglował po jeziorach mazurskich, Zatoce Gdańskiej, Morzu Bałtyckim. Na pokładzie jachtów zdobywał doświadczenie i kolejne stopnie żeglarskie. W burzliwych latach osiemdziesiątych, niesiony wiatrem historii, „odpłynął” za ocean. Od dziecka, gdy po raz pierwszy zobaczył Tatry, zafascynowany jest górami. Przygodę z nimi zaczął od wycieczek z plecakiem po szlakach turystycznych, później z liną pokonywał coraz trudniejsze drogi wspinaczkowe, nie tylko w Tatrach, ale i w górach najwyższych. Nurkowania uczył się w zimnych, mrocznych wodach polskich jezior. Zdobyte wtedy doświadczenie przydaje mu się podczas nurkowania wśród wraków i koralowych raf mórz południowych. Mieszka w New Jersey, gdzie od ponad 20 lat pracuje na Uniwersytecie Rutgers w Instytucie Oceanografii (IMCS). Podróżuje po świecie z ciekawości oraz uczestnicząc w wyprawach naukowo-badawczych Często przebywa w Ameryce Środkowej i Południowej, penetrując Andy i dżunglę amazońską. Interesuje się historią i antropologią. Publikuje w prasie polskiej i angielskojęzycznej. Jest autorem ponad dwustu audycji radiowych.

 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
W głębi lasu
Harlan Coben
W głębi lasu
Najgorsze dzieci świata 2
David Walliams;
Najgorsze dzieci świata 2
Gdy byłem kimś innym
Stéphane Allix
Gdy byłem kimś innym
Oddaj to morzu
Joanna Sykat
Oddaj to morzu
Spalona
Laura Bates
Spalona
Niech prawda śpi
Alicja Masłowska-Burnos;
Niech prawda śpi
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Małgorzata Czerwińska-Buczek
Ziutek. Chłopiec od Parasola
Letnie marzenie
Cathy Cassidy;
Letnie marzenie
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Aleksandra Struska-Musiał;
Ulica Pazurkowa. Na tropie Ogryzka
Pokaż wszystkie recenzje